• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)

سرباز در خاطرات دفاع مقدس


نبرد در ساحل كرخه

درگيري در ساحل كرخه با از كار انداختن و كشتن سرنشينان يك نفربر عراقي كه از آب گذشته بود آغاز شد. بعد، يك سرباز عراقي كه با شنا از آب عبور كرده بود و در حالي كه لخت بود و داشت خودش را خشك مي‌كرد، بچه‌ها حتي به او فرصت ندادند كه اسلحه‌اش را بردارد و… حالا ديگر هركس پا به ساحل شرقي رودخانه مي‌گذاشت، در تيررس ما بود.

جنگ تحمیلی،دفاع مقدس،ارتش،هیئت معارف جنگ،شهید صیاد شیرازی،جنگ ایران و عراق،جنگ

از جمله چند عراقي ديگر كه كمي آن سوتر تن به آب زده بودند و مثل اينكه در استخر خانه‌شان شنا مي‌كنند، قهقه‌هاي مستانه‌شان به آسمان بلند بود… و به خدا كه در تمام عمر، صحنه‌اي دلخراش‌تر از اين صحنه و اين همه سرخوشي دشمن در آب و خاك ميهنم نديده بودم!

بچه‌ها دو قايق موتوري دشمن را كه مشغول گشت‌زني در گدار مرادآباد بودند، زير نظر داشتند. اين گشتي‌ها گويا به خاطر سر و صداي زيادي كه در منطقه بود، متوجه صداي شليك سلاح‌هاي سبك ما نشده بودند. آن سوي پل متحرك، رانندگان تانك‌هاي عراقي كه منتظر فرصت براي عبور از پل بودند و عجله داشتند كه كار نصب پل تمام شود، با فشار دادن پدال‌هاي گاز، آن‌قدر سر و صدا و غوغا به راه انداخته بودند كه ديگر كسي از آنها صداي شليك سلاح‌هاي ما و فرياد نيروهاي خودشان را كه از وجود ما خبر مي‌دادند و كشته مي‌شدند، نمي‌شنيد….

در قسمتي از ساحل مقابل، چند قبضه توپ دشمن با خدمه و مهمات، آمادة عبور از پل بودند و پشت سر آنها هم سربازان عراقي به صورت خبردار ايستاده بودند. بچه‌ها همه آماده بودند كه ضربة اساسي را به دشمن وارد آوريم. من خودم هم يك آر.پي.جي و مقداري مهمات اضافي برداشتم و با هماهنگي، در ميان آنها قرار گرفتم… تمام كينةمان را در گلوله‌هايمان انباشتيم و همه را به يكباره بر سر دشمن فرو ريختيم….

نام خدا و ياد شهيدان، جسارتي بي‌اندازه به ما بخشيده بود، روحية بچه‌ها عجيب بود و كار بزرگي كه انجام دادند، عجيب‌تر! پل متحرك، منهدم شد و نيروهايي كه بر روي آن كار مي‌كردند، به آب افتادند. در آن سوي رود، بي‌نظمي و در هم ريختگي يكان‌هاي عراقي، آنها را حسابي سراسيمه كرده بود، آن‌قدر كه فرصت پيدا نكردند از تيررس سلاح‌هاي ما بگريزند… .

با جانفشاني بچه‌ها، سه دستگاه تانك و دو دستگاه نفربر دشمن به آتش كشيده شد و يك قايق موتوري آنها هم در كرخه غرق شد. از نفرات آنها، هركس كه در ساحل مقابل يا سطح آب و روي پل به چشم مي‌آمد، از داخل جنگل، مورد هدف قرار گرفت، تا آنجا كه رنگ آب در اين قسمت رودخانه تغيير كرده بود. ضمناً سرگرد هم (در سمت چپ ما) با عراقي‌ها درگير شده بود و در آنجا نيز تلفات و خساراتي به دشمن وارد شده بود… .

از شروع درگيري، كمي بيشتر از يك ساعت گذشت… ناگهان صداي غرش هواپيماهاي خودي به گوش رسيد كه داشتند منطقه را دور مي‌زدند. سرهنگ فروزان، وعده‌اش را خوب، دقيق و به موقع، عمل كرده بود. ما بايستي هرچه زودتر منطقه را ترك مي‌كرديم. به سرعت از منطقه دور شديم و دقايقي بعد، خلبانان شجاع نيروي هوايي ارتش جمهوري اسلامي، منطقة نبرد را به آتش كشيدند و كلية تجهيزات عراقي‌ها در منطقة «گدار مراد آباد شوش»، منهدم شد.

همة ما از پيروزي كه به دست آمده بود، بسيار خوشحال بوديم. چون مي‌ديديم كه پيش‌بيني ستاد مشترك، درست بوده و عراقي‌ها حقيقتاً قصد اشغال شوش را داشتند و مي‌خواستند با بستن راه‌آهن و راه شوسة اصلي خوزستان، اشغال خوزستان را سرعت بخشند اما گروه كوچك ما، با سد كردن راه نفوذ آنها به شوش و سد شدن ميان آنها و راه‌هاي اصلي استان (خوزستان)، توانسته بود به توفيق الهي، مانع اين پيروزي دشمن شود.

 

منبع: سرباز در خاطرات دفاع مقدس، نادری، مسعود، 1386، ایران سبز، تهران

1395/11/27 11:26:59 138 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
برای عضویت درکانال سایت هیئت معارف جنگ شهید صیاد شیرازی اینجا کلیک کنید
تویضیحات در موتور جستجو
جنگ تحمیلی،دفاع مقدس،ارتش،هیئت معارف جنگ،شهید صیاد شیرازی،جنگ ایران و عراق،جنگ
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015