• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

بررسی روند صدور قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد درمورد جنگ عراق علیه ایران (انتشار مجدد)


مقدمه                                                                      سرهنگ علی سجادی انصاری

سازمان ملل متحد که متعاقب جنگ جهانی دوم و پس از فروپاشی جامعه ملل پدید آمد، وظیفه حفاظت از صلح و امنیت در سراسر جهان را بر عهده گرفته است. این سازمان هر چند ارکان و نهادهای وابسته متعددی دارد، اما سه رکن اساسی آن یعنی مجمع عمومی، دبیر کل و شورای امنیت از اهمیت بسیار بیشتری برخوردار هستند.از بدو تشکیل این سازمان در سال 1945 تاکنون، هر گاه برخورد و منازعه و جنگی در هر نقطه از جهان به وقوع پیوسته، همه چشم ها به سوی این سازمان و واکنش آن دوخته شده است تا ببینند به وظیفه خطیری که بر عهده گرفته، چگونه عمل می نماید.

1395/4/23 8:38:3 19910 0

ناگفته‌های پذیرش قطعنامه 598 از زبان دکتر عباس ملکی عضو تیم مذاکره برای اجرای قطعنامه (انتشار مجدد)


ما با سازمان ملل صحبت می‌کردیم ولی با عراقی‌ها خیر. چون زبان مشترکی نداشتیم چرا که آن زمان عراقی‌ها می‌خواستند به دنیا اینگونه القا کنند که ایرانی‌ها در حالی که ما در اراضی آنها هستیم، قبول کردند مذاکرات را شروع کنند. از لحظه‌ای که جنگ شروع شد، قسمت‌هایی از خاک ایران در اشغال عراق بود که به نوعی به آنها دست بالا را می‌داد.

 

 

1393/4/31 18183 0

به مناسبت پذیرش قطعنامه 598 از سوی ایران و عراق(انتشار مجدد)


بررسی تطبیقی قطعنامه‌های شورای امنیت در قبال جنگ تحمیلی

27تیر یاد آور پذیرش قطعنامه 598 از سوی ایران در سال 1367 و 24 تیر سالروز پذیرش آن قطعنامه از سوی عراق در همانسال است که منجر به خاتمه جنگ 8 ساله گردید. با توجه به نزدیکی این اتفاق و سالگرد باز گشت آزادگان مقاله ای در این خصوص از یکی از آزادگان سرافراز یعنی جناب سرهنگ مجتبی جعفری به علاقمندان تقدیم می شود.

 

1392/5/23 24150 0
متن قطعنامه 598

 مورخ سی ام ژولای 1987

شورای امنیت ‌با تایید مجدد قطعنامه 582(1986) و با ابراز نگرانی عمیق از اینکه علیرغم درخواست هایش برای آتش بس منازعه بین  ایران و عراق به شدت سابق و با تلفات شدید انسانی و تخریب مادی ادامه دارد و با ابراز تاسف از بمباران مراکر صرفاً مسکونی و غیر نظامی و حملات به کشتیرانی بی طرف یا هواپیماهای غیر نظامی و نقض قوانین بین المللی انسان دوستانه و دیگر قوانین ناظر بر درگیری های مسلحانه به ویژه کابرد سلاح های شیمیایی بر خلاف تعهدات پروتکل 1935 ژنو و با ابراز نگرانی عمیق نسبت به احتمال تشدید و گسترش بیشتر این منازعه و پذیرش این امر که باید تمامی اقدامات نظامی بین ایران و عراق خاتمه یابد و اینکه باید راه حلی جامع و عادلانه و شرافتمندانه و...

1391/12/23 17378 0
متن قطعنامه 582

 مورخ بیست و چهارم فوریه 1986

شورای امنیت،  با توجه به مسأله تحت عنوان (وضعیت ایران و عراق) و با اشاره به اینکه مساله وضعیت ایران و عراق تقریبا از شش سال پیش تحت نظر این شورا بوده و درباره آن تاکنون تصمیماتی اتخاذ شده است و با ابراز نگرانی فزاینده نسبت به طولانی شدن نزاع بین دو کشور و خسارت های جانی و مالی ناشی از آن و اینکه صلح و امنیت بین المللی را در معرض خطر قرار می دهد و با اشاره به احکام منشور سازمان ملل متحد به ویژه درباره تعهد همه دولت ها به اینکه منازعات بین المللی و عدالت را...

1391/11/25 17193 0
متن قطعنامه 588

 مورخ دوم اکتبر 1986

شورای امنیت با توجه به مسأله تحت عنوان(وضعیت ایران و عراق) و با توجه به اینکه خود را از بیش از شش سال پیش این موضوع را تحت نظر داشته و درباره آن تصمیماتی گرفته است و ناراحتی شدید شورا به خاطر طولانی شدن و تشدید این نزاع که خسارت های جانی و مالی بسیاری را به بار آورده و صلح و امنیت بین المللی را در معرض خطر قرار می دهد و با اشاره به تعهد دولت های عضو مبنی بر اینکه در روابط بین المللی خود از زور استفاده نکنند یا علیه تمامیت ارضی یا استقلال سیاسی هیچ کشوری از زور استفاده نکنند به نحوی که با اهداف سازمان ملل متحد تناقض داشته باشد و با اشاره به احکام منشور سازمان ملل متحد و به طور ویژه به اینکه تمام دولت های عضو متعهد شده اند منازعات خود را با روش های مسالمت آمیز و به نحوی حل کنند که صلح و عدالت و امنیت بین المللی را در معرض خطر قرار ندهد و...

1391/11/25 17385 0
متن قطعنامه 479

 مورخ بیست و هشتم سپتامبر 1980

شورای امنیت با توجه به عنوان این بند که «وضعیت بین ایران و عراق» است و با توجه به اینکه همه کشورهای عضو به موجب منشور (سازمان ملل متحد) متعهد هستند که اختلافات بین‌المللی را از طریق راهکارهای مسالمت‌آمیز و به گونه‌ای حل کنند که صلح و امنیت بین‌المللی و عدالت در معرض خطر قرار نگیرد و با توجه به اینکه تمام اعضا متعهد هستند در روابط بین‌المللی خود از تهدید به استفاده از زور یا کاربرد آن علیه تمامیت ارضی هر دولت یا استقلال سیاسی آن پرهیز کنند و با توجه به اینکه ماده بیست و چهارم منشور سازمان مسئولیت حفظ صلح و امنیت بین‌المللی را بر عهده شورای امنیت می‌گذارد و با توجه به نگرانی فزاینده این شورا نسبت به وضعیت بین ایران و عراق:

1393/4/30 17809 2
متن قطعنامه 552

 مورخ اول ژوئن 1984

شورای امنیت، ‌با مورد توجه قرار دادن نامه مورخ بیست و یکم می 1984 و وارده از سوی نمایندگان کشورهای امارات متحده عربی و بحرین و عمان و قطر و کویت و عربستان سعودی که در آن نسبت به تجاوزات ایران به کشتی های تجاری عازم از یا به سوی بنادر کویت و عربستان شکایت شده بود؛ و با توجه به اینکه دولت های عضو، تعهد کرده اند که با هم در صلح زندگی و مطابق با منشور سازمان با یکدیگر روابط حسنه همجواری داشته باشند و تاکید دوباره بر تعهدات دولت های عضو نسبت به اصول و اهداف منشور سازمان ملل متحد، همچنین با تاکید دوباره بر اینکه تمام دولت های عضو نباید در روابط بین المللی خود از تهدید یا زور استفاده کنند و ...

1393/4/31 17142 0
متن قطعنامه 540

 مورخ سی و یکم اکتبر 1983

شورای امنیت، با نگاهی دوباره به مساله تحت عنوان (وضعیت بین ایران و عراق) و با اشاره به موضوع قطعنامه ها و بیانیه هایی که در تمام موارد خواستار آتش بس و پایان دادن به عملیات نظامی بین طرفین بوده است و با اشاره به گزارش دبیر کل مورخ بیستم ژوئن 1983 درباره هیئتی که برای تحقق درباره مناطق غیر نظامی ایران و عراق که در معرض حملات نظامی قرار گرفته،‌ فرستاده شد و با ابراز تشکر از دبیر کل به خاطر پیشنهاد پیشگیرانه و موزون و واقعی اش و با تقدیر از کمک و همکاری ابراز شده دو دولت ایران و عراق نسبت به...

1391/11/25 17372 0
متن قطعنامه 522

مورخ 4 اکتبر 1982

شورای امنیت، با نگاه دوباره به موضوع وضعیت بین ایران و عراق و با محکوم کردن ادامه و تشدید نزاع  بین دو کشور و خسارت‌های جانی و مالی سنگینی که بر جای گذاشت، موضوعی که صلح و امنیت بین‌المللی را در معرض خطر قرار می‌دهد، و با تاکید دوباره بر این مساله که لازمه بازگشت صلح و امنیت به منطقه، وفاداری تمام کشورهای عضو به تعهداتشان به موجب منشور سازمان ملل متحد است، و با اشاره به قطعنامه 479(1980) که در تاریخ بیست و هشتم سپتامبر 1980 به صورت اجماع تصویب شد و نیز...

1392/11/24 17409 0
4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015