• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

پیاده نظام و دفاع مقدس-2


بنابراين رزمنده پياده نظام در ميدان نبرد تنها كسي است كه بايستي بر دست او بوسه زد و او را گرامي داشت و به همین دلیل در طول تاریخ از پیاده نظام به عنوان «ملکه (عروس) صحنه­های نبرد» یاد شده است. البته ناگفته نماند که امروزه با پیشرفت تکنولوژی و تغییرات وسیع و عمیق در تجهیزات و تسلیحات، جنگ­هایی نیز بدون حضور پیاده نظام صورت می­گیرد و چنانچه در مواردی در جنگ­های امروزی پیاده نظام را نیروی اصلی نبرد نام نبرند، ولی کماکان نیروی مؤثر در نبرد باقی مانده است.

دفاع مقدس، جنگ تحمیلی، معارف جنگ، شهید صیاد شیرازی، شهدای جنگ تحمیلی، امام خامنه ای

نقش پیاده نظام در طول تاریخ

جنگ در دوران باستان

بیش از 35 قرن از تاریخ مکتوب بشر می­گذرد و جهان در 92درصد این مدت درگیر جنگ­های قبیله­ای، منطقه‌ای و فرامنطقه­ای بوده است.[1] عنصر اصلی میدان­های جنگ را همواره نیروی انسانی تشکیل داده است. در سال­های قبل ازپیدایش جنگ­افزار گرم، نیروی اصلی در میدان رزم عبارت بود از رزمندگانی که با نیروی جسمانی خود با دشمن به نبرد پرداخته و از جنگ­افزار سرد برای نابودی طرف مقابل استفاده می­کردند. این نیرو فرسنگ­ها مسافت را با پای پیاده یا سوار بر اسب برای رسیدن به میدان رزم طی کرده تا پس از رسیدن به دشمن صف­آرایی و سپس برای چند ساعتی نبردی سخت را آغاز که حاصل آن پیروزی یا شکست بود. در چنين نبردي، به هر میزانی که قدرت جسمانی رزمندگان بالاتر و در کاربرد جنگ­افزارهای خود مهارت بیشتری داشتند، به همان میزان اطمینان از پیروزی آنان بیشتر می­شد.

جنگ­ در قرون متأخر

در قرن گذشته پيشرفت صنايع و فناوري موجب پيدايش جنگ­افزارهاي گرم (سبك و سنگين) شده است و در عصر حاضر انواع جنگ­افزارها (متعارف، غيرمتعارف و بين قاره­اي) در صحنه­هاي نبرد به كار گرفته شده­اند.

امروزه علاوه بر تقويت آتش زميني و هوایي با پيدايش امكانات ترابري زميني، هوايي و دريايي تحرك و قدرت آتش پياده نظام نيز افزايش يافته است.

گرچه كه تمامي امكانات و تجهيزات پيشرفته موجب كاهش نيازمندي­هاي نيروهاي رزمي به ويژه پياده نظام شده است ولي همچنان اعتقاد بر آن است كه: 

«هنوز هم کسی که بایستی سینه به سینه در مقابل دشمن بایستد و با او دست و پنجه نرم کند، نیروی پیاده نظام است. نیروهای پشتیبانی رزمی و پشتیبانی خدمات رزمی تنها می­توانند نیروهای رزمی را پشتیبانی کنند ولي خود به تنهایی نمی­توانند موجب پیروزی گردند.»

نیروی اصلی یا مؤثر در رزم

نیروی اصلی رزم در گذشته، پیاده نظام و سواره نظام بوده و امروزه نیروی زرهی به آن اضافه شده است. نیروی سواره نظام (مکانیزه) و زرهی علاوه بر وابسته بودن به افراد متخصص و همچنین وابستگی شدید به امکانات غیرانسانی (سوخت، قطعه، تعمیر و نگهداری و...) در مقابل آتش­های سنگین زمینی و هوایی و هم­چنين در برخورد با موانع طبيعي و مصنوعي با محدودیت فراوانی مواجه­اند. این نیروها در میدان نبرد عملاً به تقویت­کننده نیروهای پیاده تبدیل مي شوند و یا بالإجبار نقش پیاده نظام را پیدا می­کنند. نیروهای پشتیبانی رزمی (توپخانه، مهندسی، مخابرات و...) و حتي نیروهای پشتیبانی خدمات رزمی نیز در صورت نیاز بایستی مانند پیاده نظام عمل کنند.

 بنابراین نیرویی که در میدان رزم می­بایستی با دشمن به نبرد بپردازد و او را شکست دهد همچنان نیروی پیاده نظام است. لذا مي توان گفت:

چنانچه پیاده نظام در صحنه نبرد در مقابل دشمن قرار نگیرد، وجود سایر نیروها لزومی پیدا نمی‌کنند. هدفی فتح نمی­شود مگر آن که پیاده نظام بر روی آن قدم گذارد و در آن مستقر گردد. همچنین منطقه­ای به اشغال دشمن در نمي­آيد مگر آنکه پیاده نظام خودی با شکست  مواجه گردد.

بنابراين رزمنده پياده نظام در ميدان نبرد تنها كسي است كه بايستي بر دست او بوسه زد و او را گرامي داشت و به همین دلیل در طول تاریخ از پیاده نظام به عنوان «ملکه (عروس) صحنه­های نبرد» یاد شده است. البته ناگفته نماند که امروزه با پیشرفت تکنولوژی و تغییرات وسیع و عمیق در تجهیزات و تسلیحات، جنگ­هایی نیز بدون حضور پیاده نظام صورت می­گیرد و چنانچه در مواردی در جنگ­های امروزی پیاده نظام را نیروی اصلی نبرد نام نبرند، ولی کماکان نیروی مؤثر در نبرد باقی مانده است.

ویژگی­های پیاده نظام

چنانچه در گذشته روحیه و انگیزه، توان فیزیکی و مهارت در کاربرد جنگ­افزارهای سرد و ابتدایی شاخصه اصلی پیاده نظام بود، امروزه علاوه بر روحیه توان فیزیکی، توان فکری  نیز بایستی به گونه­ای تقویت شود که: اولاً جوابگوی میدان­های رزم باشد و ثانیاً در بکارگیری جنگ­افزارهای نوین و بهره­گيري از نيروهاي پشتيباني رزمي و پشتيباني خدمات رزمي توانایی لازم را داشته باشد.

بدیهی است رزمنده­ای که به عنوان پیاده نظام در خط مقدم نبرد حضور می­یابد، بایستی کلیه نیازهای وی تأمین و پشتیبانی شود، علاوه بر آن بایستی دارای ایمان، علاقه و انگيزه لازم برای جنگیدن باشد، تا بتواند از قدرت جسمی و فکری و مهارت خود برای تفوق بر دشمن بهره­گیری نماید. به هر میزانی که این عوامل اصولی­، معقول و همراه با ایمان و اعتقاد عميق، انگیزه و روحیه جنگجویی واقعی باشد، آمادگی وی برای رزم بیشتر خواهد بود.

رزمنده پياده نظام زمانی می­تواند با توکل بر خداوند با دشمن بجنگد که از هر حیث آماده گردد تا مانند صفی پولادین در مقابل دشمن بایستد و مصداق آیه شریفه ذيل باشد.

«إن الله یحب الذین یقاتلون فی سبیله صفّاً کأنّهم بنیانٌ مرصوص»[2]

مشخصات و تعريف رزمنده پیاده نظام

مشخصات رزمنده پياده نظام عبارت است از: قابل دسترس بودن، قابلیت عمل در هرگونه زمین (دشت، کوهستان، جنگل، کویر و...)، قابلیت عمل در هرگونه شرایط آب­وهوا، قانع و خودکفا، مبتکر، ایثارگر، شجاع، پرطاقت، وفادار و قابل انعطاف و شهادت طلب در مكتب عزتمندِ اسلام. با چنين ويژگي­هايي مي­توان رزمنده پياده نظام را در جمهوري اسلامي ايران بشرح زير تعريف كرد:

رزمنده پیاده نظام عنصر اصلی میدان رزم است و در جمهوری اسلامی ایران به کلیه رزمندگانی اطلاق می شود که با جنگ­افزار انفرادي و اجتماعي در رده گروه، دسته، گروهان و گردان پیاده و يا پياده مكانيزه در میدان جنگ حضور يافته و با توکل به خداوند متعال و با اعتقاد و يقين به وعده بر حق الهي (پيروزي يا شهادت) سینه به سینه با دشمن به نبرد ­پردازد.

 

اين تعريف شامل كليه رزمندگاني است كه در ارتش، سپاه پاسداران، بسیج، نیروی انتظامی و نیروهای داوطلب مردمی سازمان­دهی شده و در جبهه­هاي جنگ حضور مي­يابند.

سازمان­دهی نیروها

ارتش­های جهان در طول تاریخ  ساختار و سازمان هاي  متفاوتی را تجربه کرده­اند. در اين سازمان­دهی­ها، همواره عنصر رزم را پیاده نظام تشکیل داده است. آنچه که امروزه به ويژه در قرن اخیر در رده­بندي نیروهای رزمی معمول گردیده عبارت است از: گروه ارتش­ها، سپاه، لشکر، تیپ، گردان، گروهان، دسته وگروه.

 با بررسی این رده­ها، مشخص می­گردد که از صدر (گروه ارتش­ها) تا رده تیپ و گردان، کلیه یگان­های دارای ستاد (عمومي، تخصصي، شخصي) می­باشند، این رده‌ها مسئولیت طراحی، هدایت، تأمین نیازها و نظارت را بر عهده دارند، ولی عملکرد تاکتیکی کلیه این رده­ها بستگی تام به گردان رزمی و پایین­تر دارد.

گردان پیاده يگاني است تاکتیکی و اداري كه مسئولیت اجرای عملیات طراحی­شده توسط ستاد رده بالاتر را به عهده دارد. کیفیت و چگونگی اجرای عملیات در صحنه نبرد بستگی کامل به عملکرد گردان و پايين تر داشته، لذا گردان­هاي پياده نياز به فرماندهاني دارد كه داراي شايستگي لازم براي هدايت عناصر پياده نظام باشند.

 

منبع: پیاده نظام در دفاع مقدس، آراسته، ناصر-نیکفرد، علی، 1393، ایران سبز، تهران

 

 

[1] . سرتیپ2 ستاد شهرام رامتین، تاریخ نظامی و هنر جنگ، تهران، دانشگاه افسری امام علی(ع)، 1386، ص5.

[2] . صف: 4.

1398/5/23 10:39:14 300 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
بنابراين رزمنده پياده نظام در ميدان نبرد تنها كسي است كه بايستي بر دست او بوسه زد و او را گرامي داشت و به همین دلیل در طول تاریخ از پیاده نظام به عنوان «ملکه (عروس) صحنه¬های نبرد» یاد شده است. البته ناگفته نماند که امروزه با پیشرفت تکنولوژی و تغییرات وسیع و عمیق در تجهیزات و تسلیحات، جنگ-هایی نیز بدون حضور پیاده نظام صورت می¬گیرد و چنانچه در مواردی در جنگ¬های امروزی پیاده نظام را نیروی اصلی نبرد نام نبرند، ولی کماکان نیروی مؤثر در نبرد باقی مانده است.
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015