• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

فرماندهان صدام (47)


پس از بازدید و شناسایی خط مقدم، وضعیت پدافندی نیروها را سازماندهی مجدد کردیم و آرایش آنها را تغییر دادیم. تیپ ۱۰ زرهی هم در قالب نیروی احتیاط به سپاه ما ملحق شد. پس از انتصابم به ریاست ستاد سپاه سوم همه فنون ستاد نظامی را که زمانی تدریس کرده بودم به کار گرفتم. اولین کارم در این زمینه، اجرای طرح مانوری بود که در فرانسه یاد گرفته بودم.

دفاع مقدس، جنگ تحمیلی، معارف جنگ، شهید صیاد شیرازی، شهدای جنگ تحمیلی، امام خامنه ای،فرماندهان صدام، فرماندهان ارتش عراق، استراتژی ارتش عراق

مکی: این جریان درست پس از بازپس‌گیری خرمشهر به دست ایرانیان بود و همان‌طور که می‌دانید ما خرمشهر را در ژوئن ۱۹۸۲م از دست دادیم. ژنرال صلاح القدحی بیچاره فرمانده سابق سپاه سوم هم به همین علت اعدام و رئیس ستادش عزل شده بود. در حالی که هر کس دیگر هم که فرمانده این سپاه بود، بازهم خرمشهر را از دست می‌دادیم. در آن وضعیت از هیچ‌کس کاری ساخته نبود، زیرا نیروهای ما آرایش خوبی نداشتند و آموزش مناسبی هم ندیده بودند. پس‌ازاین جریان، ژنرال سعدی به فرماندهی سپاه سوم منصوب شد. او که به دنبال کسی برای ریاست ستاد این سپاه می‌گشت به سراغ من آمد؛ زیرا زمانی در دانشکده ستاد دانشجوی من بود و کاملا مرا می‌شناخت. ژنرال سعدی در زمان بحران کویت حتی وزیر دفاع هم شد، اما بیچاره اکنون در زندان است.

او مرد خوب، درستکار، زیرک و شجاعی بود. به خدا قسم برایش احساس تأسف می‌کنم. هر چیزی که می‌خرید، پول آن را از جیب خودش می‌داد وی به اموال دولتی دست‌درازی نمی‌کرد. بازهم می‌گویم او مرد زیرک و شجاعی است. به هر حال ژنرال سعدی فرمانده سپاه سوم شد و به من گفت که دنبال کسی برای ریاست ستاد این سپاه می‌گردد. البته پیش از او، ژنرال نعیم که فرمانده سپاه یکم شده و در شمال مستقر بود نیز همین درخواست را از من کرده و ژنرال سعدی از من پرسید که ترجیح می‌دهم با کدامشان کارکنم و من هم به او گفتم: "حال که شما هم این را از من خواسته‌ای، درخواست شمارا می‌پذیرم، شما سختگیرتر از نعیم هستید، اما چون شمارا می‌شناسم و می‌دانم که فرد لایق‌تر و شایسته‌تری هستید، پیشنهاد شمارا قبول می‌کنم.

در آن روز، من آنجا در ستاد فرماندهی سپاه سوم بودم و فردای آن روز کارم را در جایگاه رئیس ستاد سپاه سوم آغاز کردم. در آن زمان، آتش نبرد بصره داشت شعله‌ور می­شد و اوضاع بسیار وخیم بود. پس از بازدید و شناسایی خط مقدم، وضعیت پدافندی نیروها را سازماندهی مجدد کردیم و آرایش آنها را تغییر دادیم. تیپ ۱۰ زرهی هم در قالب نیروی احتیاط به سپاه ما ملحق شد. پس از انتصابم به ریاست ستاد سپاه سوم همه فنون ستاد نظامی را که زمانی تدریس کرده بودم به کار گرفتم. اولین کارم در این زمینه، اجرای طرح مانوری بود که در فرانسه یاد گرفته بودم. برای این کار، ابتدا اطلاعات لازم را از رکن دوم درخواست کردم و سپس خودم طرح مانور را نوشتم چون می‌دانستم که کارکنان ستاد زیر امرم با چگونگی نوشتن چنین طرح مانوری آشنا نیستند. همچنین برای افسران ستادم که تحصیل‌کرده دانشکده جنگ نبودند نیز یک سلسله سخنرانی برگزار کردم. طرح مانور را به فرمانده سپاه سوم دادم و او هم آن را تأیید کرد. روز بعد نیز طرح مانور را برای فرماندهان لشکرها و افسران ستاد توضیح دادم. به‌این‌ترتیب، ما اکنون برای عملیات پدافندی در مقابل حمله ایرانیان آماده بودیم.

شب آن روز اخباری دریافت کردم که نشان می‌داد دشمن نیروهایش را حرکت داده و به‌تدریج در خط مقدم مستقر می‌کند. عزت الدوری برای تقویت روحیه ما از  قرارگاه فرماندهی سپاه سوم بازدید کرد. ژنرال سعدی مرا به دفتر کارش احضار کرد و در آنجا الدوری از من پرسید چه باید بکنیم. پاسخ دادم: "باید بی‌درنگ تیپ۱۰ زرهی را با عبور از شط العرب وارد خاک ایران کنیم، زیرا اگر اوضاع تغییر کند دیگر وقتی برای این کار نخواهیم داشت." روز بعد هنگامی که تیپ ۱۰ زرهی از شط­العرب عبور کرد، ایرانیان حمله خود را آغاز کردند. نبرد سختی بود و تعداد زیادی کشته شدند. اولین حمله ایرانیان در نزدیکی دریاچه ماهی ناکام ماند چون تیپ ۱۰ زرهی را وارد منطقه عملیاتی کردیم. این نبرد از ۱4 تا ۳۱ جولای ادامه داشت. ایرانیان این تاکتیک را در پنج عملیات تکرار کردند که این نبرد اولین مورد از این عملیات بود.

مورای: شما میزان تلفات ایرانیان را در این عملیات چه اندازه برآورد می‌کنید؟

مکی: نمی‌دانم. تلفات آنها بسیار زیاد بود. ایرانیان یک عملیات را دقیقا پنج بار تکرار کردند. با امواج انسانی پیش می‌آمدند و کشته می‌شدند. هرکس می‌توانست اجساد کشته‌ها را که در سرتاسر میدان جنگ و لابه‌لای تانک‌ها پراکنده بود مشاهده کند. هنگامی که ایرانیان به کنار دریاچه ماهی رسیدند چون منطقه گل‌آلود بود، تانک‌های چیفتن آنها در گل گیر کردند. نیروهایشان هم برخی کشته شدند و برخی تانک‌هایشان را رها کرده، عقب‌نشینی کردند. فکر می‌کنم هزاران نفر از آنها کشته شدند.

وودز: فکر می‌کنید اطلاعاتی که در جلسه باعزت الدوری در شب عملیات در اختیار داشتید تا چه اندازه در ارتباط با چیستی و چگونگی آنچه ایرانیان قرار بود انجام دهند برایتان مفید واقع شد؟

مکی: اطلاعات دقیقی بود که با استفاده از آن به زمان حمله دشمن و رویکرد او پی بردیم.

مورای: این اطلاعات از هر دو جنبه راهبردی و تاکتیکی برایتان مفید بود؟

مکی: من در مورد جنبه تاکتیکی این اطلاعات حرف می‌زنم.

مورای: ازنظر راهبردی می‌دانستید که زمان حمله بزرگ ایرانیان نزدیک است، درست است؟

مکی: بله، حمله آنها آشکار و درست پیش چشم ما بود و اطلاعات خاصی هم لازم نبود تا ما را در این زمینه هشیار کند. ایرانیان پس از فتح خرمشهر بی‌درنگ اقدام به حمله کردند و تنها گزینه منطقی برای آنها این بود که از شرق بصره به ما حمله کنند.

 

منبع: جنگ ایران و عراق از دیدگاه فرماندهان صدام، عبدالمجید حیدری، 1393، مرزوبوم، تهران

1398/5/23 10:30:48 265 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
پس از بازدید و شناسایی خط مقدم، وضعیت پدافندی نیروها را سازماندهی مجدد کردیم و آرایش آنها را تغییر دادیم. تیپ ۱۰ زرهی هم در قالب نیروی احتیاط به سپاه ما ملحق شد. پس از انتصابم به ریاست ستاد سپاه سوم همه فنون ستاد نظامی را که زمانی تدریس کرده بودم به کار گرفتم. اولین کارم در این زمینه، اجرای طرح مانوری بود که در فرانسه یاد گرفته بودم.
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015