• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

دفاع از آبادان (1)


دفاع از آبادان در سال اول جنگ تحميلي

معرفي نويسنده: سرتيپ 2 ستاد نجاتعلي صادقي گويا

درسال 1327 در همدان متولد گرديـد.

تحصيلات ابتدايي و متوسطه را در تهران گذراند. سـال1344 وارد دبيـرستان نظـام و سال1346 وارد دانشكده افسري شد. پس از فارغ التحصيلي به رسته توپخانه اختصاص يافت و سال‌هاي1350 و 1357 دوره مقدماتي و عالي اين رستـه را طي نمود.

سال1362 و سال 1375 دوره دانشكده فرماندهي ‌ستاد را با اخذ گواهينامه كارشناس ارشد مديريت امور دفاعي گذراند.

دفاع مقدس، جنگ تحمیلی، معارف جنگ، شهید صیاد شیرازی، شهدای جنگ تحمیلی، امام خامنه ای، نیروی زمینی ارتش، شكست حصر آبادان ، عملیات ثامن‌الائمه (ع)، سپاه

در مدت32 سال ‌خدمت ‌نظامي‌ به ‌ترتيب‌ داراي‌ مشاغل و مسئوليت هايي چون: معاون و فرمانده آتشبـار، رئيس ركن1 و4 درگردان توپخانه، معاون عقيدتي سياسي ‌لشكر، فرمانده مركز آموزش درجه‌داري، فرمانده لشكر عملياتي84 خرم‌آباد، مدير پرسنلي نزاجا، فرمانـده آموزشگـاه نظـامي، فرمـانده دانشگـاه افسري امام علي(ع) و بالاخـره معـاون پژوهش و تحقيقات نزاجا بوده است.

از زمان بازنشستگي تا كنون- 1391- در هيأت معارف جنگ «شهيد سپهبد علي صياد شيرازي»، به طور پاره وقت؛ در امور تدوين، آماده‌سازي، ويرايش و نشر كتاب و آموزش در دانشگاه‌هاي آجا و هماهنگي فعاليت‌ها همكاري دارد.

 

مقدمه

در طول جنگ، خرمشهر دانشگاهی بزرگ و صحنۀ امتحان حساسی برای جوانان و پیران ایران زمین شد. در طول هشت سال دفاع مقدس، به عنوان نماد شکست و پیروزی رزمندگان اسلام تجلی یافت.

از سوی دیگر، آبادان، ضمن ارائه روحیه شکست ناپذیر امت مسلمان ایران، تجلی‌گاه ارادۀ مذهبی و ملی و در نهایت پایگاه پایداری و استقامت و مبناء و سرآغاز پیروزی­های شگفت‌انگیز تاریخی رزمندگان ایران اسلامي‌شد.

آبادان آماج شدیدترین و گسترده­ترین حملات هوایی و زمینی دشمن قرار گرفت. مقاومت و پایمردی مدافعان آبادان، حماسه­ای جاودان و فراموش نشدنی پديد آورد. زمانی که حصر آبادان شکست، مسیر جنگ تغییر یافت و این پیروزی نقطۀ عطفی درتاریخ انقلاب اسلامی گردید.[1]

صدام حسین و طراحان نظامی ارتش بعثی عراق مدت زمان وصول به اهداف اصلی در خوزستان را 3 تا 7 روز پیش‌بینی کرده بودند، اما چنین برآوردی تحقق نیافت و نیروهای عراقی تا مدت 10 روز نتوانستند به حاشیه خارجی شهر خرمشهر برسند و نبرد خرمشهر بیش از یک ماه طول کشید و سرانجام ارتش متجاوز عراق در دسترسی به هدف نهایی خود در این منطقه که اشغال جزیره آبادان و تهدید بندر ماهشهر و بندر امام خمینی بود به کلی ناموفق و ناکام ماند.

دشمن برآورد نموده بود، مسافت 15 کیلومتری شلمچه تا خرمشهر را در ظرف یک روز طی نماید و درمدت 2 تا 3 روز نیزخرمشهر را اشغال نماید. پس از عبور از پل خرمشهر- آبادان، جزیره آبادان را نیز درظرف چند ساعت یا چند روز – مانند همان عملیات چند ساعته که 11 سال بعد در تصرف کویت داشت – و درظرف کمتر از یک هفته، ارتش عراق به مهم­ترین هدف سیاسی نظامی خود که اشغال تمام کرانه شمالی اروندرود باشد برسد.

 

آبادان

شهرستان آبادان در قسمت جنوبی استان خوزستان واقع و از شمال به شهرستان‌های شادگان و خرمشهر، از مشرق و جنوب به خلیج فارس و از جنوب غربی و مغرب با عراق مرز مشترک دارد. آبادان مرکز شهرستان آبادان است. این شهرستان دو رود مهم به نامهای اروندرود و بهمن‌شير دارد که نقش مهمی در زمان جنگ و عملیاتهای گوناگون داشته­اند.

جمعیت شهرستان آبادان قبل از جنگ تحمیلی و طبق سرشماری سال 1355 تعداد 376911 نفر ثبت شده است که از این تعداد 81 درصد شهرنشین و 19 درصد روستا نشین بوده­اند.

اهالی شهرستان علاوه بر اشتغال در صنایع مربوط به صنعت نفت، به كشاورزي، باغداری، به ویژه پرورش نخل خرما، ماهیگیری، بازرگانی، کارگری و صنایع دستی اشتغال دارند.

جزیرة آبادان ناحیه­ای به طول حدود 64 کیلومتر و عرض 3 تا 20 کیلومتر که با آبهای خلیج فارس از جنوب و سه رود کارون در شمال و غرب، بهمن‌شير از شرق و اروندرود از جنوب محصور شده است.

شهر آبادان در باریک­ترین قسمت عرض جزیره، در منتهی‌الیه شمال غربی جزیرة آبادان و 10 کیلومتری جنوب شرقی خرمشهر و مابین رودخانه بهمن‌شير از شمال و اروندرود از جنوب و کارون از شمال و غرب قرار گرفته است. شهر آبادان در ارتفاع حدود 3 متری از سطح آب‌های آزاد و دارای آب و هوای گرم و مرطوب است. بالاترین درجه حرارت آن 49 درجه سانتی گراد در اوایل تیر و کمترین آن به 2- درجه در اوایل بهمن‌ماه می­رسد. میانگین بارش سالانه آن به 236 میلی­متر می‌رسد. بندر آبادان در 16 کیلومتری جنوب بندر خرمشهر و در ساحل اروندرود و از بنادر مهم ایران است. بر اساس سالنامة آماری 1383، سالانه 12621 تن انواع کالا وارد و 100110 تن از این بندر صادر می­شود.

کلیه تاسیسات و تجهیزات آن متعلق به وزارت نفت است و اسکله­های آن اختصاص به صدور مواد نقتی و ورود ماشین آلات شرکت مذکور دارد. شهر آبادان دارای فرودگاه بین‌المللی است و به سبب بندری بودن شهر، کشتی­های زیادی در آب رفت و آمد دارند. آبادان در پیش از اسلام وجود داشته و بطلمیوس از آن یاد کرده است. در زمان حکومت حزب بعث در عراق، در سال 1347   ادعای تجزیه خوزستان و الحاق آن به عراق از سر گرفته شد. در این جریان دولت عراق مبادرت به تغییر اساسی جغرافیایی خوزستان درکتاب­ها و نقشه­ها کرد و آبادان به صورت «عُبادان» چاپ می‌شد. (1)

پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، سال­های 1358 و نیمه اول سال 1359، عوامل ضد انقلاب با پشتیبانی و تحریک حکومت بعثی عراق، دست به اقدامات خرابکارانه در سطح شهر زدند که از جمله آن، انفجار بمب در محوطه پالایشگاه آبادان در 23 خرداد 1358، تخریب پل واقع در نهر محربی و نهر ابوالفضل در سوم دی  1358، انفجار چند لوله نفت و گاز در شمال آبادان در 16 اسفند 1358، انفجار بمب در سه نقطه شهر در 27 فروردین 1359، کشف سلاح و مهمات قاچاق، انفجار بمب در کنار ترانسفورماتور شرکت، چند درگیری پاسداران با ضد انقلاب و بالاخره کشف یک بمب در زیر خطوط لوله نفت شمال آبادان در 21 شهریور 1359. (2)

 

حجت الاسلام و المسلمین غلامحسین جمی و جمعی از دوستان، کمیته انقلاب اسلامی در آبادان را تشکیل دادند. نماز جمعه آن شهر در طول 8 سال دفاع مقدس توسط ایشان اقامه گردید.

آبادان به سبب قرار گرفتن در نزدیکی مرز و نیز داشتن پالایشگاه مهم کشور، از نخستین روزهای جنگ با تهاجم دشمن روبه‌رو شد و تا پایان دفاع مقدس با منازعات جنگ درگیربوده است. این شهردر طول دفاع محل رشادت و دلاوری­های بسیار رزمندگان بومی، غیربومی و بسیجیان نیروهای مسلح خودی بوده و نیز محل شهادت تعدادی از شهدای گرانقدر جنگ تحمیلی است.

 پالایشگاه آبادان تا سال 1324 خورشيدي / 1945 میلادی، بزرگ­ترین پالایشگاه جهان و مرکز عمده صدور فرآورده­های نفتی به شمار می­آمد. این پالایشگاه در سال 1288 شمسی ویک سال بعد از فوران اولین چاه نفت درمسجد سلیمان احداث آن آغاز و سال 1291 شمسی اولین محموله نفت از آن صادر گردید.

تولیدات این پالایشگاه بیش از 100 نوع می­رسید که نفت سفید، بنزین خودرو و هواپیما، نفت کوره، قیر، نفت گاز و انواع حلاّل­ها مهمترین آنها است. پیش از آغاز جنگ، ظرفیت پالایش نفت در این پالایشگاه 600 هزار بشکه در روز بود که نفت خام مصرفی آن از دو شبكة خطوط لوله نفت از مناطق نفت خیز دریافت می­شد.

مجتمع پتروشیمی آبادان نیز درکنار پالایشگاه قرار دارد و بهره برداری از آن از سال 1348 آغاز گردید. در مدتی بیش از نیم قرن، فرآورده­های نفتی پالایشگاه آبادان از این بندر صادر می­شد.

 

در سال­های اخیر به علت افزایش ظرفیت نفتکش­های جهان و محدودیت عمق و وسعت اروندرود، با احداث چهار خط لوله از پالایشگاه آبادان به بندر امام خمینی در 112 کیلومتری آبادان، نفت تصفیه شده برای تحویل به نفتکش­های بزرگ، به آنجا منتقل می­شود. (3)  

 

منبع: دفـاع از آبادان ، صادقي گويا ، نجاتعلي ، 1391، ایران سبز، تهران.

 

[1] . ارتش ... دفاع مقدس، ج3، ص13

1398/5/22 11:15:8 399 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
دفاع از آبادان در سال اول جنگ تحميلي معرفي نويسنده: سرتيپ 2 ستاد نجاتعلي صادقي گويا
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015