• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

یاد ایام (14)


پدافند هوایی و عملیات مرصاد  (بخش چهارم)

اگر بخواهم به طور خلاصه وضعیت تجهیزاتی خودمان را بیان کنم، باید اینگونه بگویم که:

در منطقه همدان، ایستگاه رادار، پایگاه هوایvی همدان، پالایشگاه کرمانشاه و سایت ایلام تجهیزات پدافند هوایی خود را داشت، تجهیزاتی نظیر سامانه موشکی هاوک 3 پیرانبار همدان، سایت موشکی هاوک محمد کرمانشاه، سایت موشکی هاوک چهارمله ایلام. اضافه بر این تجهیزات، تعداد 4 رسد سامانه پدافند هوایی اسکای‌گارد داخل پایگاه همدان بود، که برای حفاظت پایگاه به کار گرفته می‌شد. تعداد 10 قبضه سامانه پدافند هوایی توپخانه‌ای به صورت آماده داخل پایگاه همدان وجود داشت.

دفاع مقدس، جنگ تحمیلی، معارف جنگ، شهید صیاد شیرازی، شهدای جنگ تحمیلی، امام خامنه ای، ارتش جمهوری اسلامی ایران، نیروی هوایی ارتش، هوانیروز، پدافند ارتش

این تجهیزات تحت فرماندهی قرارگاه فجر (پدافند هوایی) بود و وظیفه این قرارگاه صرفاً برای پشتیبانی از نیروهای سطحی در نظر گرفته شد و به همین منظور، هیچ وظیفه‌ای برای دفاع از نقاط و مناطق حساس و حیاتی کشور نداشت.

در خصوص کارکنان باید اشاره کنم که در قرارگاه فجر و اجزای زیرمجموعه آن نظیر سه سایت هاوک و چهار رسد اسکای‌گارد از کارکنان مأمور سایر گروه‌های پدافند هوایی استفاده می‌شد. همچنین، در گروه مهندسی رزمی از تعداد 5 نفر کادر و 10 نفر سرباز عادی و راننده مستقر در منطقه حضور داشتند. تعداد 30 نفر کادر و 40 نفر سرباز (انباردار و راننده) به همراه تمام تجهیزات و ماشین آلات در پشتیبانی آماد رزمی حضور داشتند. برخی از این تجهیزات که در اختیار مهندسی رزمی بود، عبارتند از: تعداد 3 دستگاه بلدوزر، تعداد 3 دستگاه لودر، تعداد 4 دستگاه کمپرسی، تعداد 4 الی 6 دستگاه وانت.

در آماد رزمی تعداد یک دستگاه وانت، یک دستگاه استیشن، سه دستگاه جیپ کالسکه‌ای، پانزده دستگاه تانکر آب، یک دستگاه تانکر گازوییل، یک دستگاه وانت با تانکر برای حمل بنزین، دو دستگاه جرثقیل اطلس و یک دستگاه کامیون بنز 911 وجود داشت.

آماد رزمی پایانه ترمینال با تجهیزات کامل برای اتصال به شبکه و لوج در دو محل اسلام‌آباد و ایلام مستقر بود. انبار کامل قطعات فنی پدافند هوایی و هاوک اضافه بر P11 سایت‌های هاوک در اسلام‌آباد با عنوان ADSL ، انبار سررشته‌داری پوشاک و آذوقه، که تعداد هفت کانتینر در اسلام‌آباد مستقر بود. تعداد سه کانتینر قطعات یدکی فنی و هفت کانتینر سررشته‌داری و سه کانتینر کمک‌های مردمی نیز وجود داشت.

در انبار کمک‌های مردمی، نیازمندی‌های کارکنان علاوه بر سررشته‌داری سازمانی همانند لباس زیر، دمپایی، آجیل و تنقلات و... مستقر بود؛ تعداد دو سری تجهیزات کامل آشپزخانه در اسلام‌آباد گسترش یافته بود و برای تأمین غذای کارکنان مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

پشتیبانی دوم منطقه نیز انبار و یک شیلتر در پایگاه همدان بود. در شیلتر اسکای‌گارد و اورلیکن‌ها و وسایل کششی و لوازم مورد نیاز توپخانه پدافندی و تا حدودی وسایل مازاد در آن نگهداری می‌شد. وظیفه این مرکز تأمین غرب کشور بود.

قرارگاه فجر به صورت همزمان تعداد چهار مرکز پدافندی دیگر را آماده کرده بود. تقریباً در حد همین توان که شرح دادم، در شمال‌غرب (تبریز) با مسئولیت آسمان شمال تا چنگوله، نرسیده به دهلران (بین دهلران و مهران). در دزفول برای تأمین پدافند هوایی پایین‌تر از مهران تا شمال اهواز (طلائیه). در امیدیه برای تأمین پدافند هوایی منطقه جلو قرارگاه شاهد. در بوشهر برای تأمین پدافند هوایی منطقه جلویی بندر لنگه. در نهایت در بندرعباس.

  در جمع‌بندی باید بگویم که قرارگاه فجر دارای 6 منطقه یا قرارگاه فرعی بود.

1- قرارگاه فرعی تبریز که محل ذخیره تجهیزات و وسایل پشتیبانی خط مقدم و عملیات بود.

2- قرارگاه فرعی اسلام‌آباد که پوشش‌دهی عقبه همدان تا اسلام‌آباد را بر عهده داشت.

3- قرارگاه فرعی دزفول که پوشش‌دهی دزفول تا اهواز را برعهده داشت.

4-  قرارگاه فرعی امیدیه (شاهد) که پوشش‌دهی امیدیه تا سه‌راهی شادگان، اهواز و آبادان را برعهده داشت.

5- قرارگاه فرعی بوشهر که از بوشهر تا بندرلنگه را پوشش می‌داد.

6- قرارگاه فرعی بندرعباس که از بندرعباس تا بندر لنگه را پوشش می‌داد.

 

منبع: یاد ایّام ، فهیمه کرمی، رضا جهانفر ، 1398، ایران سبز، تهران

1398/5/22 11:3:1 238 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
پدافند هوایی و عملیات مرصاد (بخش چهارم) اگر بخواهم به طور خلاصه وضعیت تجهیزاتی خودمان را بیان کنم، باید اینگونه بگویم که: در منطقه همدان، ایستگاه رادار، پایگاه هوایvی همدان، پالایشگاه کرمانشاه و سایت ایلام تجهیزات پدافند هوایی خود را داشت، تجهیزاتی نظیر سامانه موشکی هاوک 3 پیرانبار همدان، سایت موشکی هاوک محمد کرمانشاه، سایت موشکی هاوک چهارمله ایلام. اضافه بر این تجهیزات، تعداد 4 رسد سامانه پدافند هوایی اسکای‌گارد داخل پایگاه همدان بود، که برای حفاظت پایگاه به کار گرفته می‌شد. تعداد 10 قبضه سا
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015