• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

فرماندهان صدام (46)


وودز: موارد دیگری از تعاملات صدام با ارتش عراق هم سراغ دارید؟

مکی: نمونه دیگری از این نوع برخوردهای صدام سراغ دارم که ذكر آن برای شناخت او و اینکه بعدها چگونه تغییر کرد، مفید است. پس از نبرد تپه‌های الله‌اکبر و پیش از نبرد بصره در سال ۱۹۸۲م نبرد عمده دیگری در نزدیکی منطقه العماره که سه لشکر عراق شامل لشکر ۱ مکانیزه و لشکرهای9و۱۰ زرهی از سپاه سوم در آن مستقر بودند، رخ داد.

دفاع مقدس، جنگ تحمیلی، معارف جنگ، شهید صیاد شیرازی، شهدای جنگ تحمیلی، امام خامنه ای، فرماندهان صدام، فرماندهان ارتش عراق، استراتژی ارتش عراق، بستان،


در آن زمان، لشکر1 مکانیزه هنوز تنها از نیروهای پیاده تشکیل می‌شد. این لشکرها از منطقه بستان پدافند می‌کردند که در مقابل العماره و در نزدیکی گذرگاه الشيب قرار داشت. رود کوچکی به نام بساطين (Busatin) در این منطقه جریان دارد که به مرداب هویزه می‌ریزد. ایرانیان لشکرهای عراقی مستقر در این منطقه را درهم کوبیدند و تعداد زیادی اسیر گرفتند. همه ژنرال‌های ارتش عراق به جنوب العماره اعزام شدند و تنها خود صدام همراه با رئیس ستاد کاخ ریاست جمهوری طارق عزیز در بغداد باقی ماندند.

صدام که به‌ندرت تنها می‌ماند از طارق عزیز خواست تعدادی از افسران زبده را نزد او بیاورد تا وضعیت جبهه‌ها را که ظاهرا رو به وخامت بود بررسی کنند. طارق عزیز که زمانی در دانشکده ستاد از دانشجویانم بود از من و ژنرال نعیم فرمانده دانشکده ستاد و از معاون آموزش ستاد مشترک خواست به کاخ ریاست جمهوری برویم. در آن زمان، جانشین فرمانده دانشگاه بکر بودم.

و من دیر به جلسه رسیدم. صدام پشت میز نشسته بود و دیگران در کنارش بودند. چهره او همانند زمانی که عصبانی می‌شد، گرفته و زرد بود. پس از ادای احترام نظامی، خود را معرفی کردم. صدام از من خواست بنشینم و هم‌زمان چای هم آوردند، اما من که نگران جان خود بودم، نمی‌دانم چطور می‌توانستم چای بخورم. صدام در هنگام عصبانیت کاملا غیرقابل‌پیش‌بینی بود. او پرسید: "می‌دانی چه اتفاقی افتاده است؟" پاسخ دادم که نمی‌دانم. البته می‌دانستم که مشکلی پیش‌آمده ولی دقیقا نمی‌دانستم چه شده است. ژنرال نعیم از روی نقشه‌ای که به دیوار آویزان بود مرا توجیه کرد. او در حالی که به نقشه اشاره می‌کرد گفت: "دشمن ازاینجا پیش‌آمده، به این منطقه حمله کرده و همه ما عقب‌نشینی کرده‌ایم. اکنون در اینجا (اشاره به مرز عراق در نقشه) موضع دفاعی گرفته‌ایم." صدام نظر مرا جویا شد و من هم پاسخ دادم: "نمی­دانم چه بگویم ولی همه تخصصم را به کار می‌گیرم تا دستورهایی را که بر اساس تصمیم‌هایتان صادر می‌کنید به بهترین شکل اجرا کنم."

 صدام پرسید که نظر دیگری هم دارم یا نه، و من هم از او پرسیدم: "قربان، می‌خواهید مواضع دفاعی­تان را بر روی خطوط مرزی حفظ کنید یا از مرزها دفاع کنید؟ حفظ مواضع دفاعی در مرزها یک‌چیز است و دفاع از مرزها چیز دیگری است. اگر بخواهید از مرزها دفاع کنید، نباید در این مواضع باقی بمانید. در عوض، نیروهایمان باید به داخل خاک ایران پیشروی کنند." صدام که همه حواسش به حرف‌های من جلب شده بود، از من خواست ادامه دهم. من هم در مورد اصول دفاع و چگونگی آرایش نیروها صحبت کردم. او پرسید: "در مورد مواضع ما در خط مقدم چه می‌گویی؟" من پاسخ دادم: "قربان، مواضع اصلی‌مان باید در این منطقه (اشاره به نقشه) در حدود ۱۰ کیلومتری داخل خاک عراق باشد. منطقه کمین که نیروهای اطلاعات و شناسایی در آن عمل می‌کنند باید در جلوی مواضع دفاعی‌مان باشد. وقتی دشمن جلو می‌آید، نیروهای کمین برای گردآوری اطلاعات با او درگیر می‌شوند." صدام به زیردستانش دستور داد پیشنهادهای مرا انجام دهند و مواضع دفاعی‌مان را تا ۲۰ کیلومتری داخل خاک ایران جلو ببرند و در واقع بدون اینکه عصبانی شود، دستوراتش را تغییر داد.

آن زمان هنوز حادثه سقوط بالگرد ژنرال خیرالله رخ نداده بود، اما کسی به او هم چیزی نمی‌گفت. افراد یا می‌ترسیدند یا وخامت اوضاع را درک نمی‌کردند. به هر حال آنها نمی‌توانستند اخبار بد را به صدام بگویند، اما او برای شنیدن توصیه‌های خوب گوش شنوایی داشت. ژنرال الخزرجی بارها نظر صدام را تغییر داد. جریانی که برایتان تعریف کردم به خود من فهماند که اگر کسی موضوعی را با روش منطقی با صدام در میان بگذارد، به توصیه­اش گوش می­دهد. اما باید این کار را بااحتیاط انجام داد.

وودز: به نظر می‌رسد این جریان یکی دیگر از مواردی است که شما با تخصص نظامی حرفه‌ای خود به مقامات تصمیم‌گیرنده کمک کردید. اما افسران ارشد صدام وقتی از جبهه برگشتند چه واکنشی به این تغییر رویه صدام نشان دادند؟

مکی: آنها راضی بودند چون این تنها کار درستی بود که می‌توانستند انجام دهد.

وودز: در بسیاری از موارد، چیزهایی به صدام گفته می‌شد که نمی‌خواست بشنود ولی اگر به موضوع حساس می‌شد به آن گوش می‌داد، درست است؟

مکی: شاید بتوان گفت صدام فردی متکبر و لجوج بود، اما احمق نبود. همچنین شاید گاهی ازنظر سیاسی احمق بود مثل زمانی که به کویت حمله کرد، اما وقتی کسی با روش من با او صحبت می‌کرد به هر حال تکلیفش را انجام می‌داد و اگر صدام به توصیه‌ها عمل نمی‌کرد، این دیگر مسئولیت خودش بود. بنابراین، وقتی به ریاست ستاد سپاه سوم منصوب شدم، فرمانده جدید این سپاه مرا به اتاقش احضار کرد و گفت: "ژنرال مکی تو افسر ستادی خوبی هستی ولی من به یک رئیس ستاد خوب نیاز دارم."

منبع: جنگ ایران و عراق از دیدگاه فرماندهان صدام، عبدالمجید حیدری، 1393، مرزوبوم، تهران

1398/5/22 11:1:40 242 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
وودز: موارد دیگری از تعاملات صدام با ارتش عراق هم سراغ دارید؟ مکی: نمونه دیگری از این نوع برخوردهای صدام سراغ دارم که ذكر آن برای شناخت او و اینکه بعدها چگونه تغییر کرد، مفید است. پس از نبرد تپه‌های الله‌اکبر و پیش از نبرد بصره در سال ۱۹۸۲م نبرد عمده دیگری در نزدیکی منطقه العماره که سه لشکر عراق شامل لشکر ۱ مکانیزه و لشکرهای9و۱۰ زرهی از سپاه سوم در آن مستقر بودند، رخ داد.
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015