• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

عمليات آفندي والفجر 2


به دنبال عدم موفقيت نيروهاي ايراني در عمليات والفجر مقدماتي و والفجر 1 در منطقه عملياتي جنوب، به دليل تراكم حضور يگانهاي عراقي و مسلح نمودن زمين به مين و موانع متعدد و پيرو اتخاذ استراتژي آزادسازي قسمت هايي از خاك عراق به منظور قبولاندن شرايط جمهوري اسلامي ايران به رژيم بعث عراق، مقرر گرديد،قرارگاه هاي غرب و شمال غرب نيز عمليات هاي آفندي گسترده را طرح ريزي و اجرا نمايند تا عراق ناگزير به برداشت نيرو از جنوب گرديده و توازن قوا در منطقه عملياتي جنوب به نفع نيروهاي ايراني تغيير يابد.

1395/4/28 9:16:34 1391 0

به مناسبت 10 آبان سالروز عملیات محرم


عملیات محرم از زبان سرتیپ دوم ستاد علی بسطامی

پس از عملیات رمضان، نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران به منظور انهدام نیروی دشمن، آزادسازی اراضی ایران که همچنان در اشغال متجاوزین بود و نیز دستیابی و تصرف مواضع سرکوب، عملیات هایی را در منطقه غرب کشور طرح ریزی و اجرا کردند که اولین آنها عملیات مسلم بن عقیل در منطقه سومار و سپس عملیات محرم در منطقه دهلران بودکه در تاریخ 61/8/10 اجرا گردید.

 

1393/8/10 2526 0

به مناسبت 7 مرداد سالروز عملیات والفجر3(انتشار مجدد)


قرارگاه مشترک عملیاتی نجف در غرب، عنوان قرارگاهی در ایران بود که از ترکیب قرارگاه مقدم نیروی زمینی ارتش در غرب و قرارگاه11 قدر از سپاه پاسداران به وجود آمده و هدف از تشکیل آن وحدت فرماندهی در هدایت و کنترل عملیات ها بود. دو قرارگاه کوچک به نام های ظفر و فتح زیرمجموعه این قرارگاه مشترک را تشکیل می داد.

1393/5/6 2489 0
عملیات آفندی والفجر 3 (انتشار مجدد)

« قرارگاه مشترک عملیاتی نجف در غرب» عنوان قرارگاهی در ایران بود که از ترکیب قرارگاه مقدم نیروی زمینی ارتش در غرب و سپاه 11 قدر از سپاه پاسداران به وجود آمده  و هدف از تشکیل آن وحدت فرماندهی در هدایت و کنترل عملیات ها بود . دو قرارگاه کوچک به نام های « ظفر» و « فتح » زیرمجموعه این قرارگاه مشترک را تشکیل می دادند. این قرارگاه سه منطقه عملیاتی زیر راجهت وادار ساختن دشمن به انتقال نیرو از جبهه های جنوب به غرب به قرارگاه خاتم الانبیاء پیشنهاد داد: ارتفاعات بیشگان در سر پل ذهاب، ارتفاعات گیسکه در سومار، ارتفاعات زالو آب و قلاویزان در مهران.

1392/5/5 2915 0
1361/11/17 سالروز عملیات آفندی والفجر مقدماتی - انتشار مجدد- بهمن 93

به مناسبت سالروز عملیات آفندی والفجر مقدماتی

عملیات آفندی والفجر مقدماتی 1361/11/17

بعد از عملیات بیت المقدس، استراتژی ایران از «تثبیت دشمن و آزادسازی مناطق اشغالی میهن اسلامی» به «تنبیه متجاوز و وادار کردن عراق به پذیرش کلیه شرایط بر حق جمهوری اسلامی ایران» تغییر یافت.

بدنبال این تغییر استراتژی، عملیاتهای رمضان در تیرماه 1361 و محرم در آبانماه 1361 انجام گردیدند، ولی شواهد و قرائنی از طرف عراق مبنی بر پذیرش شرایط ایران مشاهده نشد. بدلیل عدم انجام هر گونه فعالیت در منطقه فکه بعد از عملیات فتح المبین از طرف ایران، عراق سپاه چهارم خود را با حداقل نیرو جهت بازسازی در این منطقه مستقر گرداند، ولی بعد از موفقیت عملیات محرم، دشمن نیروهای خود را در آن منطقه تقویت کرده و اقدام به ایجاد موانع و میادین مین به شکل بسیار وسیع نمود.

1391/10/13 2346 0
4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015