• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)

دانستنی‌های دفاع مقدس


16. از آزادگان چه می‌دانیم؟

طی هشت سال دفاع مقدس، حدود 45000 نفر از رزمندگان اسلام به اسارت نیروهای عراقی در آمدند و حدود 25000 نفر نیز مفقودالاثر شدند، خاطرات آزادگان گویای رنج و مشقت فراوانی است که ایام اسارت بر آنان تحمیل کرده بود.

جنگ تحمیلی،دفاع مقدس،ارتش،هیئت معارف جنگ،شهید صیاد شیرازی،جنگ ایران و عراق،جنگ

عراق، آزادگان ایرانی را در بدترین شرایط زیستی و عاطفی قرار داد. اما آن‌ها همان‌طور که به خاطر پایداری‌هایشان از سوی ملت ایران «آزاده» لقب گرفتند، دوره اسارت را با مقاومت، آزادگی و خودسازی طی کردند.

27 مرداد 1369 روزی بود که اولین گروه آزادگان در میان استقبال پرشور و به یاد ماندنی مردم ایران از مرز خسروی واقع در استان کرمانشاه، وارد خاک وطن شدند. مراسم ورود اولین گروه آزادگان به خاک وطن به طور رسمی و با حضور مسئولان مملکتی، خانواده‌های آزادگان و بسیاری از مردم ایران انجام گرفت. در حالی که گروه نوازندگان ارتش جمهوری اسلامی ایران مارش پیروزی می‌نواختند. این مراسم به طور مستقیم از سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش شد و بسیاری از مردم ایران در شهرها و روستاها آن روز را پای تلویزیون گذراندند. آزادگان سرافراز به محض ورود به خاک ایران، در اقدامی دسته‌جمعی و به یادماندنی، در مرقد مطهر امام خمینی (ره) حضور یافتند و بار دیگر با بنیانگذار انقلاب اسلامی تجدید پیمان کردند.در میان آزادگان، کسانی بودند که وقتی به اسارت دشمن درآمدند، فرزندشان تازه به دنیا آمده بود و وقتی به وطن بر می‌گشتن، با نوجوانی رو‌به‌رو می‌شدند که باور نمی‌کردند او همان نوزاد سال اسارت است.

آزادگانی هم بودند که در سنین نوجوانی به اسارت دشمن درآمده بودند و هنگام ورود به خاک وطن، پس از سال‌های طولانی اسارت، چنان رشید و برومند شده بودند که هیچ کس باور نمی‌کرد این مرد، همان نوجوان دیروز است.

آزادگان بسیاری نیز بودند که هنگام ورود به وطن، نه پدر و نه مادرشان آن‌ها را می‌شناختند و آن‌ها پدر و مادرشان را، سال‌های طولانی اسارت، چهره‌ها را تغییر داده بود.

دولت عراق در طول دوران اسارت با نقض قوانین بشری بیش از 3000 نفر از اسرای ایرانی را به شهادت رساند و پیکر پاک و رنجدیده آن‌ها را در کنار اردوگاه‌های نگهداری اسرا دفن نمود.

 

منبع : دانستنی‌های دفاع مقدس، سالمی‌نژاد، عبدالرضا، 1382، نیلوفران، تهران

1395/12/17 11:23:19 196 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
برای عضویت درکانال سایت هیئت معارف جنگ شهید صیاد شیرازی اینجا کلیک کنید
تویضیحات در موتور جستجو
از آزادگان چه می‌دانیم؟ طی هشت سال دفاع مقدس، حدود 45000 نفر از رزمندگان اسلام به اسارت نیروهای عراقی در آمدند و حدود 25000 نفر نیز مفقودالاثر شدند، خاطرات آزادگان گویای رنج و مشقت فراوانی است که ایام اسارت بر آنان تحمیل کرده بود.
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015