• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

پیشگامان صنعت رادار درایران-13


آنتن رادار ملّی پس از مونتاژ کامل و گسترش یافته جهت انجام تست­های فنی و عملیاتی

از جمله فعالیت‌های این کارگاه، بررسی و مهندسی معکوس الکتروموتور و گیربکس آنتن رادار GPS-11 بود که با برق 120 ولت 400 سیکل کار می‌کرد، که می‌بایست در رادار ملّی به برق 50 سیکل 220 ولت تبدیل می‌شد. با توجه به اینکه تعداد دور در دقیقه آنتن رادار دقیقاً باید رعایت می‌شد، نیاز به محاسبات دقیق داشت که در آن شکل آنتن و اثرات وزش بادهای شدید بر الکتروموتور و گیربکس آن باید در نظر گرفته می‌شد.

دفاع مقدس، جنگ تحمیلی، معارف جنگ، شهید صیاد شیرازی، شهدای جنگ تحمیلی، امام خامنه ای

پس از جستجو و پیگیری‌های فراوان دو نمونه الکتروموتور و گیربکس حلزونی که بتواند علاوه بر قدرت چرخش در دو جهت موافق و مخالف گردش عقربه‌های ساعت، که از خصوصیت‌های مهم گیربکس‌های آنتن رادار می‌باشد و دارای فاکتورهای مورد نظر نیز بوده باشد، از منابع داخلی تهیه و با طراحی و ساخت چرخ دنده‌های رابط مخروطی، تعداد دور نهایی آنها به میزان مطلوب تنظیم و در آنتن رادار ملّی نصب و راه‌اندازی گردید.

از دیگر فعالیت‌های مهم و چشمگیر کارگاه مونتاژ، همزمان با پروسه ساخت رادار ملّی، بازسازی و تعمیرات اساسی و اورهال کامل دو دستگاه از آنتن‌های رادار GPS-11 موشک خورده بود، که سال‌ها بعد از پایان جنگ تحمیلی در گروه‌ رادارهای تاکتیکی به علت مهیا نبودن امکانات تعمیر و بازسازی آنها در نیرو، بلاتکلیف رها شده بودند و اکثر قطعات آسیب دیده و متلاشی شده این آنتن‌ها از جمله رفلکتورها، جک‌ها، بازوها و لولاها و قطعات استیل، قطعات مختلف موجبری و فیدهورن‌ها و کابل‌های الکتریکی و الکترونیکی به‌ طور کلی بیش از 80درصد قطعات تشکیل دهنده آنتن به برکت امکانات موجود در مجتمع سپهر ساخته ‌شد و آنتن‌ها یکی پس از دیگری بازسازی شد و پس از تست‌ها و ارزیابی‌های فنی و عملیاتی در مجتمع سپهر تحویل گروه‌ رادارهای تاکتیکی داده شد و در چرخه عملیاتی پدافند هوایی قرار گرفت.

همچنین بازسازی و اورهال اساسی آنتن رادارهای GPS-11 مستقر در سایت‌های عملیاتی شمال و شرق کشور، که در مقاطع مختلف بر اثر وزش توفان‌های شدید محلی، واژگون و به ‌سختی آسیب‌ دیده و غیرعملیاتی شده بودند، از دیگر فعالیت‌های مهم این کارگاه محسوب می‌شدند.

 

آنتن رادار ملّی درحالت جمع­آوری شده جهت جابه‌جایی و حمل و نقل

 
 

آنتن رادار ملّی در حالتی که رفلکتورهای آن بسته شده است

 
 

عملیات اورهال و نوسازی شیلترهای فرستنده گیرنده و شیلترهای عملیات و اسکوپ‌‌های رادار و اورهال و تعمیر آنتن سایت‌های مختلف رادارهای GPS-11 به ‌صورت موردی و دوره‌ای و تأمین قطعات مورد نیاز سامانه‌های فوق، از جمله فعالیت‌های ارزشمند این کارگاه در راستای بالا بردن توان عملیاتی رادارهای GPS-11 مستقر در سایت‌های مختلف پدافند هوایی بود.

تعمیر قطعات، منابع تغذیه، یونیت‌ها و ماجول‌های فرستنده گیرنده و اتاق‌های عملیات رادارهای GPS-11 ارسالی از سایت‌های عملیاتی گروه رادارهای تاکتیکی و تست و تحویل آنها به سایت‌های مورد نظر در اسرع وقت و به ‌طور مستمر و همراه با فعالیت‌های ساخت رادار ملّی، از جمله فعالیت‌های جانبی این کارگاه بوده است.

پشتیبانی فنی و پرسنلی و تأمین قطعات موردنیاز رادارهای تاکتیکی GPS-11 مستقر در سایت‌های عملیاتی پدافند هوایی و در صورت لزوم، اعزام متخصص جهت تعمیر و رفع عیوب سامانه‌ها در محل سایت‌های فوق نیز از جمله وظایف کارکنان این کارگاه بوده است.

همچنین، اورهال و بازسازی کامل یک دستگاه رادار متحرک انگلیسی (تونیک) از جمله سند بلاست کامل آنتن و زنگ‌زدایی و رنگ‌آمیزی و اورهال کامل و بازگشت سامانه فوق در چرخه عملیاتی پدافند هوایی از دیگر اقدامات این کارگاه بوده است.

با توجه به اینکه یک دستگاه رادار GPS-11 اصلی به‌ صورت کاملاً عملیاتی و مطابق با استانداردها و پارامترهای فنی و عملیاتی نشریات فنی آن پس از تعمیر و اورهال در کارگاه مونتاژ آماده‌سازی و به ‌عنوان تستر در سایت تست مجتمع سپهر گسترش‌ یافته بود، لذا حسب‌الامر امیر معظم سرتیپ غلامی، کلیه قطعات رادارهای GPS-11 که توسط مراکز خرید نهاجا از خارج از کشور خریداری می‌شد و یا از منابع و صنایع داخلی تهیه می‌شد، می­بایست همگی ابتدا در سایت تست مجتمع سپهر و بر روی رادار تستر نصب و با حداکثر توان تست می‌گردید و در صورت تائید آنها توسط متخصصین کارگاه مونتاژ، فرم­های تست مربوطه تنظیم و به نماینده آماد فرماندهی آماد نهاجا جهت ارسال به گروه­های درخواست‌کننده و یا ارسال به انبارهای مربوطه تحویل داده می شد. ازجمله قطعات فوق، می‌توان به تست لامپ‌های گران‌قیمت توایسترون خریداری‌شده از کشور چین و یا ساخت صنایع الکترونیک وزارت دفاع و یا لامپ­های گران‌قیمت تایراترون و لامپ CRT اسکوپ­های UPA62 رادار و بسیاری از قطعات دیگر اشاره نمود.

از دیگر شعبات فرعی احداث‌شده در کارگاه مونتاژ، شعبه ریدوم آنتن‌های رادار می‌باشد که این شعبه به سرپرستی سرهنگ هاشم فراهانی وظیفه تعمیر، بازسازی و نصب ریدوم‌های رادار را به ‌عهده داشت، که از جمله می‌توان به نصب و راه‌اندازی ریدوم آنتن رادار در سایت‌های رادار پونل و گرمی و زابل اشاره نمود.

در نتیجه، یکی از دستاوردهای بسیار مهم و ارزشمند تأسیس مجتمع فنی و تحقیقاتی سپهر پدافند هوایی، گذشته از ساخت و تولید اولین نمونه رادار سه‌بعدی بومی کشور تحت عنوان رادار ملّی، احیاء و پشتیبانی فنی و تعمیراتی کلیه رادارهای GPS-11 و سایر سامانه‌های راداری پدافند هوایی و بالا بردن توان رزمی و عملیاتی فرماندهی پدافند هوایی می‌باشد. به امید آن روز که به یاری پروردگار متعال، کشور قدرتمند جمهوری اسلامی ایران به‌ عنوان یکی از قطب‌های برجسته سازنده و تولیدکننده پیشرفته‌ترین رادارهای زمینی و هوایی جهان در منطقه مطرح شود، که بنیان­گذار این صنعت مهم و فاخر در کشور همانا امیر سرافراز پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران امیر سرتیپ علی غلامی بودند که ضمن تبریک به محضر ایشان، این افتخارآفرینی ارزشمند در تاریخ پدافند هوایی کشور برای آیندگان به یادگار خواهد ماند.                

همکاران اینجانب در کارگاه مونتاژ مجتمع فنی سپهر عبارت بودند از:

جناب سرهنگ زنگنه، سرهنگ سلامی، سرهنگ میرزایی، سرهنگ بزرگ­نژاد، سرهنگ جزدره‌ای  ستوان زاهدیفر، گروهبان حسنوند و تعدادی پرسنل وظیفه مهندس و عادی.

مدیر کارگاه مونتاژ مجتمع فنی تحقیقاتی سپهر پدافند هوایی: سرهنگ غلامرضا اینانلو

 

منبع: پیشگامان صنعت رادار در ایران، غلامی، براتعلی، 1397، ایران سبز، تهران

1398/7/7 11:0:58 258 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
از جمله فعالیت‌های این کارگاه، بررسی و مهندسی معکوس الکتروموتور و گیربکس آنتن رادار GPS-11 بود که با برق 120 ولت 400 سیکل کار می‌کرد، که می‌بایست در رادار ملّی به برق 50 سیکل 220 ولت تبدیل می‌شد. با توجه به اینکه تعداد دور در دقیقه آنتن رادار دقیقاً باید رعایت می‌شد، نیاز به محاسبات دقیق داشت که در آن شکل آنتن و اثرات وزش بادهای شدید بر الکتروموتور و گیربکس آن باید در نظر گرفته می‌شد.
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015