• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

پیاده نظام و دفاع مقدس-15


فرآيند تهیه طرح­­های عملیاتی

وظيفه ستاد مشترك ارتش تبين ماموريت، تهيه طرح­هاي عملياتي و نظارت بر اجراي آن مي باشد، ولي در جنگ تحميلي به ويژه پس از تشكيل قرارگاه كربلا (در سال دوم) و قرارگاه خاتم‌­الانبياء (در سال چهارم) اين وظيفه به عهده آنان واگذار و ستاد مشترك ارتش عملاً كنار گذاشته شده بود و در بیشتر موارد نظرات آن ستاد به صورت توصیه و راهنمایی­‌های کلی ابلاغ می­گردید.

دفاع مقدس، جنگ تحمیلی، معارف جنگ، شهید صیاد شیرازی، شهدای جنگ تحمیلی، امام خامنه ای

البته در زمان ریاست شهید فلاحی با حضور ایشان در جنگ، عمدتاً جبهه مرکزی در خوزستان توسط ایشان اداره می‌شد و پس از عزل ابوالحسن بنی‌صدر، اولین رئیس جمهوری اسلامی ایران از مقام فرماندهی کل قوا، رهبر کبیر انقلاب اسلامی، امام خمینی(ره) طی حکمی به شرح زیر اختیارات فرماندهی کل قوا را به سرلشکر فلاحی تفویض کردند:

بسم الله الرحمن الرحیم

تیمسار ولی فلاحی، جانشین رئیس ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلام ایران

تا تعیین تکلیف جانشین فرماندهی نیروهای مسلح، ستاد مشترک مجاز است با استفاده از اختیارات مقام رهبری، مأموریت‌های محوله را انجام دهید.

روح‌ الله الموسوی الخمینی – 21/3/60

1. قرارگاه کربلا (مشترک ارتش و سپاه)

در جلسات مشترک، فرماندهی نزاجا و فرماندهي سپاه، نوع مأموریت و منطقه عملیات را تعیین و پس از تصویب شورای عالی دفاع به ستاد قرارگاه کربلا ابلاغ مي‌كردند. ستاد قرارگاه پس از دریافت مأموریت با استفاده از روش‌هاي علمي نسبت به تهیه طرح کلی اقدام و در جلسات مشترک مأموریت و طرح کلی به فرماندهان قرارگاه‌های تابعه ابلاغ می‌شد. عناصر ستادی قرارگاه بر فعالیت قرارگاه‌های لشکری نظارت و اطلاعات تکمیلی را به آنان ارائه می‌کردند. عناصر فرماندهی و ستاد قرارگاه کربلا با حضور در قرارگاه‌های لشکری نسبت به طرح‌های تهیه شده يگان‌ها تا رده تيپ توجیه می‌شدند.

2. قرارگاه مشترک لشکر

قرارگاه‌های لشکر متشکل از عناصر ارتش و سپاه با دریافت آخرین اطلاعات از عناصر اطلاعاتی نسبت به تهیه طرح و ابلاغ به قرارگاه‌های تیپی اقدام و ترتیب ذکرشده در قرارگاه کربلا را دنبال می‌كردند.

3. قرارگاه مشترک در سطح تيپ

هریک از قرارگاه‌های تیپی ارتش و سپاه باتوجه به مأموریت واگذاری به طور جداگانه شناسایی‌ها را معمول و به طور هماهنگ طرح‌ها را تهیه و مأموریت یگان‌های تابعه (منطقه و محورهای عملیاتی) را مشخص و به آنان ابلاغ می‌کردند. عناصر فرماندهی و ستاد قرارگاه تیپ فعالیت گردان‌های تابعه را براي تهیه طرح مانور و آتش، هدايت و با حضور در خط مقدم و دیدگاه‌های گردان از درک صحیح مأموریت و آمادگی آنان اطمینان حاصل می‌کردند. عناصر ستادی تیپ همواره در خط مقدم، بر فعالیت و چگونگی آماده شدن گروهان‌ها و حتی دسته‌های مانوری نظارت و از استقرار عناصر آتش پشتیبانی مطمئن مي‌شدند.

قرارگاه‌های تیپی پس از تکمیل طرح نسبت به تهیه طرح و ارسال به قرارگاه مشترک لشکری اقدام کرده و نظریات و نيازمندي‌هاي خود را ارسال مي‌داشتند.

فرماندهان تیپ ارتش و سپاه هرگونه اختلافی در سازمان رزم، منطقه و محور عملیات، مانور، آتش پشتیبانی و سایر پشتیبانی‌ها را با مراجعه به قرارگاه رده بالاتر برطرف می‌کردند.

4. تصویب طرح

هریک از قرارگاه‌های مشترک تیپی، لشکری پس از تکمیل طرح (با استفاده از طرح‌های هماهنگ‌شده یگان‌های تابعه) آن را به رده بالاتر ارسال و در نهایت به قرارگاه کربلا جهت بررسی نهایی و تصویب ارسال می‌داشتند. قرارگاه کربلا پس از بررسی‌های نهایی و هماهنگی‌های لازم با شورای عالی دفاع و توزیع متناسب منابع پشتیبانی رزمی و پشتیبانی خدمات رزمی نسبت به تهیه طرح مشروح و ابلاغ به قرارگاه‌های تابعه اقدام كرد.

هریک از قرارگاه‌ها تا زمان اجرای عملیات و دریافت ساعت «س» روز «ر» نسبت به جابه‌جایی‌های لازم عناصر رزمی، پشتیبانی رزمی، پشتیبانی خدمات رزمی، تشدید فعالیت شناسایی، آموزش و رفع نواقص اقدامات لازم را به عمل می‌آوردند.

 

 

منبع: پیاده نظام در دفاع مقدس، آراسته، ناصر-نیکفرد، علی، 1393، ایران سبز، تهران

1398/6/12 10:45:3 405 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
فرآيند تهیه طرح‌های عملیاتی وظيفه ستاد مشترك ارتش تبين ماموريت، تهيه طرح¬هاي عملياتي و نظارت بر اجراي آن مي باشد، ولي در جنگ تحميلي به ويژه پس از تشكيل قرارگاه كربلا (در سال دوم) و قرارگاه خاتم¬الانبياء (در سال چهارم) اين وظيفه به عهده آنان واگذار و ستاد مشترك ارتش عملاً كنار گذاشته شده بود و در بیشتر موارد نظرات آن ستاد به صورت توصیه و راهنمایی‌های کلی ابلاغ می‌گردید.
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015