• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

فرماندهان صدام (30)


وودز: اطلاعات منابع آشکار را چه می‌کردید؟ برای اطلاعات پراکنده‌ای که از رادیو، تلویزیون، نماز جمعه‌ها، سخنرانی‌های عمومی امام خمینی و سایر منابع گردآوری می‌شد تشکیلات جداگانه‌ای ایجاد کردید؟

طرفه: در سال 1982م تعدادی از شهروندان عرب اهوازی از طریق خرمشهر و آبادان و تعدادی از کردهای حزب منحله دموکرات ایران و به ویژه هواداران عبدالرحمن قاسملو به‌تدریج به عراق فرار کرده، همکاری با ما را آغاز کردند و حتی قاسملو به خاطر همکاری با ما کشته شد.

دفاع مقدس، جنگ تحمیلی، معارف جنگ، شهید صیاد شیرازی، شهدای جنگ تحمیلی، امام خامنه ای، فرماندهان صدام، فرماندهان ارتش عراق، استراتژی ارتش عراق، السامرای

 

مورای: این فشردگی ساعات کارتان به‌این‌علت نبود که تعداد افراد فارسی‌زبان خیلی کم بود؟

طرفه: درست است. در آن زمان در کل ارتش عراق و در شاخه اطلاعات ایران تنها سه نفر فارسی‌زبان بودیم که باید بازجویی اسیران، رمزگشایی پیام‌ها و شنود رادیو و تلویزیون ایران را انجام می‌دادیم.

وودز: وقتی خبرنگار وابسته به صدام موضوع شنود پیام‌های بی‌سیم ایرانیان را فاش کرد، یادتان هست که چه اتفاق خاصی رخ داد؟

طرفه: این اتفاق در اوایل جنگ رخ داد. صدام با خبرنگار شیعه‌ای از استان نجف که از نزدیکانش بود و در دفتر رئیس‌جمهور کار می‌کرد مشورت کرده بود. این خبرنگار گزارش‌های اطلاعاتی مرا در مورد تلفات سربازان ایرانی منتشر کند. البته این کارش بااطلاع کامل صدام انجام‌شده بود و اصولا کسی بدون اجازه صدام هیچ کاری نمی‌توانست انجام دهد. این جریان ازنظر ما خطای فاحشی بود. صدام که فرد مغروری بود می‌خواست تلفاتی را که نیروهای عراقی به ایرانیان وارد کرده‌اند در پیش چشم همه جهانیان به نمایش بگذارد. اما این جریان مشکلات عمده‌ای برای اطلاعات نظامی عراق ایجاد کرد، زیرا تقریبا بی‌درنگ پس‌ازاین واقعه بود که ایرانیان فرایند رمزگذاری پیام‌های ارسالی‌شان را آغاز کردند. صدام در زمینه اطلاعات نظامی فرد آگاهی نبود.

مورای: دید صدام نسبت به اطلاعات در طول جنگ بهتر شد؟

طرفه: تا سال 1985م صدام به‌تدریج ضرورت امنیت اطلاعات را درک کرد. ما معمولا در گزارش‌هایمان نام افراد و منابعمان را به‌طور خاص ذکر می‌کردیم. در یک مورد، صدام در توضیحاتش ذیل یکی از این گزارش‌ها از ما خواست منابعمان را برای دیگران افشا نکنیم. البته منظور صدام از دیگران خودش نبود و اشاره‌اش بیشتر به کارکنان دفترش بود. او حتی به ما گفت: گزارش‌ها را تایپ نکنید، زیرا می‌دانست خودمان قادر به این کار نیستیم و آنها را برای تایپ باید به افسران دیگر بدهیم. صدام تصریح کرد گزارش‌های اطلاعاتی باید به‌صورت دست‌نویس باشد و افسر اطلاعاتی مربوط شخصا آنها را بنویسد.

وودز: اطلاعات منابع آشکار را چه می‌کردید؟ برای اطلاعات پراکنده‌ای که از رادیو، تلویزیون، نماز جمعه‌ها، سخنرانی‌های عمومی امام خمینی و سایر منابع گردآوری می‌شد تشکیلات جداگانه‌ای ایجاد کردید؟

طرفه: در سال 1982م تعدادی از شهروندان عرب اهوازی از طریق خرمشهر و آبادان و تعدادی از کردهای حزب منحله دموکرات ایران و به ویژه هواداران عبدالرحمن قاسملو به‌تدریج به عراق فرار کرده، همکاری با ما را آغاز کردند و حتی قاسملو به خاطر همکاری با ما کشته شد. با کمک برخی از مخالفان ایران حتی به هواپیماهای نظامی و غیرنظامی ایرانی نظیر جنگنده‌های اف4 و اف5 و بالگردهای شنوک نیز دست‌یافتیم.

مورای: ایرانیان تلاش نمی‌کردند برخی عوامل نفوذی‌شان را در میان افرادی که از عربستان (خوزستان)  به عراق فرار می‌کردند جای دهند؟

طرفه: بله این کار را می‌کردند ولی عوامل نفوذی‌ آنها را شناسایی می‌کردیم و خودمان هم تلاش می‌کردیم عملیات فریب مشابهی ازاین‌دست انجام دهیم، به‌این‌ترتیب که ابتدا به برخی پرسش‌های عوامل نفوذی ایران پاسخ‌های درست می‌دادیم و سپس آنها را با اطلاعات غلط تغذیه می‌کردیم.

مورای: در تشکیلات زیر امر ژنرال سامرایی در سال 1982م م تنها سه نفر مشغول به کار بودند. این تشکیلات چگونه به‌تدریج توسعه یافت؟

طرفه: در سال 1981م شش افسر  در قسمت‌های پنج‌گانه بخش ایران مشغول به کار بودند. این پنج قسمت عبارت بودند از: نیروی زمینی، نیروی هوایی، نیروی دریایی، بخش سیاسی، اقتصادی، و اجتماعی؛ و بخش مکان نگاری و اهداف حیاتی. در سال 1986م بخش ایران به اداره‌ای با پنج بخش، دو گروه، یک هنگ نیروی ویژه (واحد888) و یک هنگ برای شناسایی در عمق (واحد999) تبدیل شد که نیروهایش را در عمق خاک ایران و تا پشت خطوط دشمن اعزام می‌کرد. نیروهایی که به این ماموریت‌ها اعزام می‌شدند همگی در دوره‌های آموزش زبان فارسی و در دوره‌های مختلف تاکتیکی نظیر آموزش عملیات خراب‌کاری، چتربازی و غواصی شرکت می‌کردند. شاخه ایران از 3 افسر در سال 1980م به 80 افسر در سال 1986م توسعه بافت.

وودز: ممکن است قدری در مورد بخش‌های مختلف اطلاعات نظامی و غیرنظامی راهبردی که در آن زمان مسئولیت اطلاعات سطح ملی عراق را بر عهده داشتند صحبت کنید؟

طرفه: در عراق سازمان اطلاعاتی ویژه‌ای وجود داشت که مسئولیت جمع‌آوری اطلاعات مربوط به بیگانگان در داخل و خارج عراق بر عهده داشت ولی هیچ ارتباطی با اداره اطلاعات نظامی نداشت. در این سازمان اطلاعاتی بخش‌هایی در ارتباط با ایران، رژیم صهیونیستی، آمریکا، کشورهای عربی، کشورهای آسیایی و سایر کشورها نیز وجود داشت.

منبع: جنگ ایران و عراق از دیدگاه فرماندهان صدام، عبدالمجید حیدری، 1393، مرزوبوم، تهران

1398/4/30 11:39:32 326 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
وودز: اطلاعات منابع آشکار را چه می‌کردید؟ برای اطلاعات پراکنده‌ای که از رادیو، تلویزیون، نماز جمعه‌ها، سخنرانی‌های عمومی امام خمینی و سایر منابع گردآوری می‌شد تشکیلات جداگانه‌ای ایجاد کردید؟
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015