• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

پشتیبانی فرانسه و اروپا از عراق در جنگ تحمیلی این کشور علیه جمهوری اسلامی ایران-2


اشاره

جنگ تحمیلی عراق علیه ایران به عنوان طولانی ترین جنگ قرن بیستم، از ابعاد مختلف سیاسی، اقتصادی، راهبردی و حتی عملیاتی و تاکتیکی مورد توجه بسیاری از پژوهشگران در سطح جهان قرار گرفته و هریک پس از جمع آوری اسناد و مدارک در حد توان، با توجه به دیدگاه های خود به تجزیه و تحلیل این جنگ هشت ساله پرداخته اند. پیر رازو (pierre Razoux)، یکی از پزوهشگران و نویسندگان فرانسوی است که در این زمینه دست به تحقیق و نگارش کتابی تحت عنوان «جنگ ایران و عراق» (La guerre Iran-Iraq) زده است. این کتاب به زبان انگلیسی ترجمه گردیده ولی تا کنون به زبان فارسی ترجمه نشده است. هیئت معارف جنگ به منظور بهره گیری پژوهشگران داخلی، بخش هایی از نسخه اصلی کتاب را ترجمه و در معرض استفاده عموم قرار می دهد. این ترجمه توسط سرهنگ ستاد علی سجادی از متن اصلی و به زبان فرانسه  انجام گرفته است. لازم به یاد آوری است که کتاب شامل 31 بخش اصلی است که متن زیر ترجمه بخش پنجم آن با عنوان «پشتیبانی فرانسه از عراق» می باشد. انشالله در آینده نیز بخش های دیگری از این کتاب ترجمه و در اختیار کاربران محترم سایت قرار خواهد گرفت. بدیهی است همه دیدگاه های نویسنده مورد تایید نیست، اما به منظور آشنایی خوانندگان با دیدگاه های بیگانگان در مورد جنگ تحمیلی، دخل و تصرفی در آن به عمل نیامده است.

دفاع مقدس، جنگ تحمیلی، معارف جنگ، شهید صیاد شیرازی، شهدای جنگ تحمیلی، امام خامنه ای، اورودیف، موشک اگزوسه، موشک میلان، کمیساریای عالی انرژی اتمی

توافق همکاری فرانسه و عراق در 19 نوامبر 1975، در بغداد، به امضا رسید. آمریکا که همیشه به عراق به چشم مرید اتحاد جماهیر شوروی نگاه می­کرد و اسرائیل که او را اصلی ترین دشمن خود می­دانست، آشکارا از اقدامات فرانسه انتقاد و تهدید کردند؛ برای شکست این همکاری دست به هرکاری خواهند زد. شب هفتم آوریل 1979 قرار بود که یک گروه کماندویی اسرائیلی به کارخانه دریایی "سین_سور_مر" در فرانسه  وارد شوند و در گنبدی که قرار بود راکتور عراق را در خود جای دهد، خرابکاری کنند ولی برنامه آنها به تاخیر افتاد. چند ماه بعد( 14ژوئن 1980) موساد، یحیی المشاد؛ فیزیکدان مصری را  که در برنامه هسته ای عراق­ دست داشت، در پاریس به قتل رساند.

در فرانسه، این توافق با موانعی مواجه شد که موجب گردید؛ از فروش تسلیحات تجهیزات حساس در زمینه هسته­ای غیر نظامی به عراق جلوگیری شود. از سال 1976 تا 1979 ، اوج رضایتمندی و خشنودی صنایع نظامی فرانسوی بود چراکه هر آنچه را که ارتش عراق نیاز داشت و دریافت آنها از اتحاد جماهیر شوروی میسر نبود، به عراق فروختند. تسلیحاتی مانند: 11هزار  فروند از انواع موشک­های میلان، هات،  AS_12، ماژیک ، اگزوسه، 250سکوی پرتاب موشک ضد تانک هات و میلان تجهیزات جنگ الکترونیک و سومین سری از تانک­های سبک پانارد به تعداد 150 دستگاه.

 همکاری های نظامی دو کشور، با به نتیجه رسیدن توافقات دو جانبه زیادی در زمینه آموزش دانشجویان خلبانی و تکنسین های تعمیر و نگهداری  میراژها و بالگردها، سرعت بیشتری گرفت. این سیاست آموزشی حتی به پذیرش دانشجو در دانشگاه جنگ هم تسری داده شد. هر سال، یک صد نفر عراقی در فرانسه تحت آموزش قرار می­گرفتند که از جمله آنها 12 نفر خلبان بودند. به رغم دسترسی بسیار اندک عراق به دریا، مدیریت سازه­های دریایی(فرانسه) به ستاد ارتش عراق پیشنهاد کرد تا با خرید شناورهای اسکورت، فریگیت و زیر دریایی، خود را به یک نیروی دریایی واقعی ماورای دریاها ( اقیانوسی)مجهز نماید. آن گونه که آدمیرال پیرلاکوست، رئیس دفتر نظامی ریموند بار نخست وزیر وقت می­گوید؛ این پروژه پیشنهادی نامربوط تشخیص داده شد.

فروش­های تسلیحاتی فرانسه به عراق در خلال سال 1970 بالغ بر پنج میلیارد دلار شد. این همکاری­های با عراق، همچنین به زمینه ساخت و ساز تاسیسات دولتی نیز گسترش پیدا کرد.گروه "بویینگز" کشور را بتونه کرد، فرودگاه ها را تعریض نمود و تعداد زیادی پناهگاه­های زیر زمینی برای ارتش عراق ساخت. در اواخر دهه 1970، بیش از 65 شرکت و موسسه فرانسوی در عراق فعال بودند و ده هزار نفر تکنسین فرانسوی ساکن این کشور شده بودند تا پروژه­های متعدد همکاری بین دو کشور را اجرایی کنند. عراق به اولین شریک تجاری و دومین تامین کننده نفت مورد نیاز فرانسه در خاورمیانه تبدیل شده بود. همچنین غیر ممکن نیست اگر گفته شود؛ عراق به تامین کننده بسیار مهم مالی خوب گلیستها تبدیل شوده بود، که ستایش های فراوانی از رژیم عراق می­کرد تا جایی که تعدادی از روشنفکران، این رژیم را با گلیسم عربی مقایسه می­کردند. پاریس و بغداد، آن چنان به یکدیگر نزدیک شده بودند که گویی هریک به گروگان دیگری درآمده­اند.

اورودیف؛ اختلاف اصلی فرانسه و ایران

در نگاه اول، روابط میان ایران و فرانسه، بسیار ساده و سالم به نظر می­آمد، چراکه این روابط اساساً بر تبادل فرهنگی استوار بودند. محمد رضا شاه پهلوی به عنوان دوست فرانسه محسوب می­شد تا جایی که افراد زیادی منکر ماهیت استبدادی رژیم او بودند. روابط ایران و فرانسه آن چنان شفاف بود که پاریس می­دانست؛ نخواهد توانست به تهران سلاح بفروشد (به استثنای جند ناوچه موشک انداز). ایران شکار آمریکا و انگلستان بود. لذا دولت فرانسه بر روابط تجاری تمرکز و قراردادهایی به مبلغ هفت میلیارد دلار در زمینه تجهیزات راه آهن، خودرو، لوازم سمعی و بصری و بویژه هسته­ای با ایران منعقد کرد. فرانسه برای صادرات خود به ایران و برای این که شاه را متقاعد سازد تا در زمینه­های فوق از محل دلارهای نفتی سرمایه گذاری کلانی انجام دهد، مشکل چندانی نداشت. پذیرایی شاهانه والری ژیسکاردستن که به تازگی در انتخابات برنده شده بود، از شاه در ژوئن 1974، به مذاکرات بین طرفین شتاب بخشید. رییس جمهور و نخست وزیروی، سرانجام پرونده­ها را گشودند: اولین؛ ایجاد روابط بسیار عالی با شاه بود که پروژه­های متعددی با ایران حفظ می­شد، در حالی که دومی نظارت بر روابط تجاری با عراق بود.

در 27ژوئن 1974، دولت فرانسه متعهد شد که تعدادی نیروگاه هسته­ای به ایران بفروشد. فرانسه پیشنهاد کرد که موسسه فرانسوی "تکنیک اتم" سه راکتور تحقیقاتی در تهران بسازد و یک موسسه فرانسوی-ایرانی، اورانیوم­های طبیعی که در ایران کشف می­شود را استخراج نموده و به نفع دو کشور مورد استفاده قرار دهند. بویژه پاریس پیشنهاد کرد که تهران در ساخت کاخانه غنی سازی اورانیوم "اورودیف" مشارکت نماید، تا بتوانند سوخت مورد نیاز نیروگاه­های هسته­ای آینده خود را بسازد.

این کارخانه براساس یک توافق چند ملیتی، تحت نظارت و کنترل آژانس بین المللی .انرژی اتمی کار می­کرد. در 18 نوامبر، وزیر صنعت فرانسه، مجوز فروش دو نیروگاه هسته­ای و ستینگهاوس به ایران را که تحت لیسانس "فرام اتم" ساخته می­شد، صادر کرد. در دسامبر 1974 شاه موافقت کرد؛ به ازای اعطای وام یک میلیارد دلاری به فرانسه در سهام اورودیف به میزان 10 درصد مشارکت داشته باشد. سهام فرانسه در این موسسه 8/27 درصد بود و بقیه سهام متعلق به کشورهای بلژیک، ایتالیا و اسپانیا بود. بدیهی است که این مشارکت به ایران اجازه می­داد تا 10درصد از اورانیوم­های غنی شده توسط کارخانه "تری کاستین" را که قرار بود در سال 1981 فعالیت خود را آغاز کند، خریداری نماید.

کمیساریای انرژی اتمی و همتای ایرانی آن به سرعت موسسه "سوفیدف"(موسسه فرانسوی-ایرانی غنی سازی اورانیوم شکافت هسته­ای) را برای مدیریت همکاری هسته­ای بین دو کشور بنا نهادند. برای تسریع در این پروسه، شاه مبلغ 180 میلیون دلار دیگر به فرانسه پرداخت کرد. به رغم این موضوع ، همکاری به دارازا کشید، هرچند که "فرام اتم" ساخت اولین نیروگاه هسته­ای را در سایت بوشهر ایران آغاز کرد.

1398/4/24 12:37:44 283 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
توافق همکاری فرانسه و عراق در 19 نوامبر 1975، در بغداد، به امضا رسید. آمریکا که همیشه به عراق به چشم مرید اتحاد جماهیر شوروی نگاه می­کرد و اسرائیل که او را اصلی ترین دشمن خود می­دانست، آشکارا از اقدامات فرانسه انتقاد و تهدید کردند؛ برای شکست این همکاری دست به هرکاری خواهند زد.
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015