• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

فرماندهان صدام (58)


الخزرجی رئیس ستاد مشترک شد و انتصابش به این جایگاه خبر از تغییرات عمده‌ای می‌داد. او تعدادی از افسران ستاد فرماندهی کل را به مقر سپاه‌ها فرستاد تا مطمئن شود که آموزش واحدها مطابق دستوراتش انجام می‌شود. آموزش‌ها به‌صورت منضبط و با تمرینات نظامی آغاز می‌شد و با آموزش‌های مختلف در زمینه جنگ‌افزار، مانور، آفند و پدافند دنبال می‌شد. واحدها در این آموزش‌ها باهم رقابت می‌کردند و الخزرجی شخصا این رقابت‌ها را داوری می‌کرد و جوایزی به واحدهای برتر اعطا می‌نمود.

دفاع مقدس، جنگ تحمیلی، معارف جنگ، شهید صیاد شیرازی، شهدای جنگ تحمیلی، امام خامنه ای،فرماندهان صدام، فرماندهان ارتش عراق، استراتژی ارتش عراق

وودز: در آن زمان، عزیز چند سالش بود؟

مکی: نمی‌دانم. به او گفتند: "رئیس ستاد مشترک ارتش شده‌اید." عزیز هم که لباس انتظامی نمی‌پوشید به بغداد رفت و آنها او را از سرلشکری به ژنرال چهار ستاره (ارتشبد) ارتقا دادند و بی‌درنگ به جبهه اعزام کردند. او از کسانی که می‌شناخت کمک خواست و من هم ازجمله این افراد بودم که در آن زمان در اداره توسعه رزمی‌کار می‌کردم. عزیز مرا به همراه رؤسای آموزش و ترابری احضار کرد و از ما یک گزارش وضعیت خواست. ما به او گفتیم "اوضاع حساس است و جنگ دارد به بن­بست می‌رسد. آنها تیپ‌هایی را از شمال برای جنگیدن در جبهه جنوب اعزام می‌کنند که در چند سال گذشته تنها کارشان اجرای مأموریت‌های عملیات ضد شورش در مناطق کوهستانی بوده است. این تیپ‌ها پیش از رسیدن به خط مقدم با آتش خمپاره‌ها و تیربارهای دشمن به‌کلی نابود می‌شوند، سربازان زیادی را در این درگیری‌ها در جنوب ازدست‌داده‌ایم "

 وودز: بنابراین، ژنرال عزیز در چنین وضعیتی وارد میدان شد. او چند سال پس از بازنشستگی‌اش به ریاست ستاد مشترک ارتش منصوب شد؟

مکی: عزیز که در سال ۱۹۷۸ یا ۱۹۷۹م بازنشست شده بود، اکنون تلاش می‌کرد ببیند برای تغییر اوضاع چکار باید بکند. ما به او پیشنهاد کردیم واحدهای کمکی را دست‌کم به مدت یک هفته آموزش دهد و با بررسی وضعیت جنگ‌افزارهای موجود در این واحدها از قابل‌استفاده بودن آنها مطمئن شود. به‌این‌ترتیب، آموزش یک‌هفته‌ای تیپ‌ها و واحدهای کمکی در بخش جنوب را آغاز کردیم. روز اول، بررسی جنگ‌افزارها؛ روز دوم، بررسی تجهیزات روز سوم، آموزش عملیات آفندی و تهاجمی؛ روز چهارم، تمرین با تیر جنگی و روز پنجم هم آنها را به میدان‌های جنگ اعزام می‌کردیم. این روند ادامه داشت تا زمانی که این جنگ بزرگ به‌تدریج پایان یافت.

در دوران ریاست عزیز بر ستاد مشترک ارتش، دریکی از عملیات ایران، نزدیک بود بصره را از دست بدهیم و بر همین اساس حدود سه ماه پس‌ازاین عملیات، اسم عزیز بار دیگر در فهرست بازنشستگان قرار گرفت و ثابت سلطان معاون عملیات ستاد مشترک ارتش نیز با تنزل به درجه سابقش یعنی سرتیپی، فرمانده تیپ شد. این‌گونه مدیریت بر نیروهای نظامی برایتان قابل‌تصور است؟

مورای: صدام از این اوضاع بسیار دلخور بود، درست است؟

مکی: بله، چون این مرد (ثابت سلطان) از خویشاوندانش بود.

مورای: پس از درگیری­های نهر جاسم، بازنشستگی مجدد عزیز و تنزل درجه سلطان، صدام به الخزرجی متمایل شد. او از کجا می‌دانست که الخزرجی فرد مناسبی است؟

مکی: او را می‌شناخت.

مورای : در آن زمان، الخزرجی چکار می‌کرد؟ .

مکی: او دو بار سپاه یکم را در جبهه شمال فرماندهی کرده بود. صدام الخزرجی را که بعثی بود کاملا من می‌شناخت، اگرچه درگذشته صدام را از خود دلخور کرده بود.

جریان این دلخوری هم این بود که یک‌بار الخزرجی افسر سیاسی واحد زیر امرش را از جلسه اخراج کرده بود چون افسر مزبور زمانی که او داشت دستوراتی صادر می‌کرد، مشغول حرف زدن بود.

 الخزرجی ازعصبانت منفجرشده و به این افسر سیاسی گفته بود: "وقتی حرف می‌زنم، باید ساکت بنشینی و گوش بدهی." سپس او را از جلسه بیرون کرده بود. این اقدام الخزرجی نوعی بی‌احترامی به حزب بعث قلمداد می‌شد. افسر مزبور درخواست تنزل درجه یا بازنشستگی الخزرجی را داده بود. صدام هم این درخواست را بررسی کرده، اما اندکی دست نگه‌داشته بود و در عوض، یک یا دو ماه پس از انتقال من به اداره توسعه رزمی، الخزرجی را هم به این اداره منتقل کرد. بعدها الخزرجی بار دیگر فرمانده سپاه یکم شد.

در ادامه، الخزرجی رئیس ستاد مشترک شد و انتصابش به این جایگاه خبر از تغییرات عمده‌ای می‌داد. او تعدادی از افسران ستاد فرماندهی کل را به مقر سپاه‌ها فرستاد تا مطمئن شود که آموزش واحدها مطابق دستوراتش انجام می‌شود. آموزش‌ها به‌صورت منضبط و با تمرینات نظامی آغاز می‌شد و با آموزش‌های مختلف در زمینه جنگ‌افزار، مانور، آفند و پدافند دنبال می‌شد. واحدها در این آموزش‌ها باهم رقابت می‌کردند و الخزرجی شخصا این رقابت‌ها را داوری می‌کرد و جوایزی به واحدهای برتر اعطا می‌نمود.

روند آموزش‌ها در ارتش به‌تدریج بهبود یافت و در همین مقطع بود که آموزش نیروها برای بازپس‌گیری شبه‌جزیره فاو هم به‌طورجدی آغاز شد. ما نیروها در محیطی با ویژگی‌های طبیعی فاو آموزش می‌دادیم تا پیش از آغاز عملیات اصلی با زمین عملیات آشنا شوند.

 

منبع: جنگ ایران و عراق از دیدگاه فرماندهان صدام، عبدالمجید حیدری، 1393، مرزوبوم، تهران

1398/6/10 11:38:0 352 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
الخزرجی رئیس ستاد مشترک شد و انتصابش به این جایگاه خبر از تغییرات عمده‌ای می‌داد. او تعدادی از افسران ستاد فرماندهی کل را به مقر سپاه‌ها فرستاد تا مطمئن شود که آموزش واحدها مطابق دستوراتش انجام می‌شود.
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015