عکس شهید صیاد شیرازی
ارم هیئت معارف جنگ
عکس امام خمینی و امام خامنه ای

در حال بارگذاری...

  • ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

پرسش و پاسخ هفته


در رابطه با ناو امریکایی وین­سنس که هواپیمای مسافربری ایران را مورد اصابت موشک قرار داده است توضیح دهید.

پاسخ زیر بر اساس نظرات تعدادی از پیشکسوتان و اساتید معارف جنگ شهید صیاد شیرازی به این پرسش ارائه شده است، آیا شما بازدید کنندۀ عزیز به ویژه محققین و پژوهشگران و پیشکسوتان گرانقدر عرصۀ دفاع مقدس این پاسخ را تأیید می کنید؟ یا شاید نظر تکمیلی یا نظر دیگری دارید، در هر صورت خوشحال می شویم اگر نظر خود را در ذیل همین مطلب درج نمائید تا برای استفادۀ دیگران منتشر نمائیم.

1399/2/24 12:41:9 29 0
گزارش دوره آموزشی معارف در مرکز آموزش توپخانه اصفهان

به حول و قوه الهی، هیئت معارف جنگ در اجرای مأموریت انتقال گوشه ای از فرهنگ حماسه، معنویت، تدبیر، علم، وحدت، ولایت مداری و رشادت و ایثارگری رزمندگان اسلام در هشت سال دفاع مقدس، آموزش معارف جنگ را برای دانشجویان وظیفه ورودی 01/02/99 در مرکز آموزش اصفهان در مقاطع تحصیلی (کارشناسی و کارشناسی ارشد، دکترا) به مدت 14 ساعت و به استعداد 69 نفر در مرکز آموزش اصفهان برگزار نمود. 

1399/3/6 12:1:35 1 0
نبردهای هوایی ایران (4)

2) تحولات تجهیزاتی و اقلام عمده پروازی

از سال‏های 1335 شمسی باعنایت به مباحث و اهداف مطروحه فوق نیروی هوایی، شاهد توسعه و گسترش بیش از حد و غیر قابل انتظاری بوده است به این صورت که در راستای این اهداف، در ابتدا با برخورداری از تجهیزات آمریکایی در قالب «کمک‏های نظامی» اولین جت آموزشی «ت33» و متعاقباً در سال 1336 اولین سری از هواپیمای جت شکاری «اف84» و چند سال بعد جنگنده «اف86» در اختیار نیروی هوایی قرار می‏گیرد.

1399/3/6 11:34:2 2 0
چرا و چگونه از جنگ باید بدانیم-2

اگر جبهه ديگري باز مي شد؟

فرض كنيد جبهه‌اي در بوشهر يا بندرعباس يا نزديك‌تر، بندر امام خميني(ره) در خورموسي، عليه ما باز مي‌شد و اگر قدرت دريايي براي عراق به صورت کامل باقي مي‌ماند، بعيد نبود با کمک نیروی هوایی عراق در بعضی بنادر و سواحل ما تهدیدی بوقوع بپیوندد، چراكه زمان زیادی از جنگ نگذشته بود (در سال دوم جنگ بعد از عملیات رمضان) كه شوروي در روستاي حرمك، 25 كيلومتري عمق خاك ما در استان سيستان و بلوچستان، نفوذ كرد. یعنی از داخل خاك افغانستان يگان هوابرد اتحاد جماهير شوروي به استعداد کمتر از یک گردان به بهانه تعقيب مجاهدين افغان و به زعم خودشان شورشيان، وارد خاك جمهوري اسلامي شدند.

1399/3/6 11:21:39 0 0
استقبال خونين (18)

دو روز در ايرانشاه

زماني كه به پاسگاه رسيديم، همة افراد و خودروها در آن محدوده تجمع كرده بودند. داخل پاسگاه پر از نيرو بود. به زحمت راهي باز كرديم و جوياي آب شديم. افراد حاضرِ داخل محوطة پاسگاه گفتند آب و غذا هست برويد بگيريد. ستوان فلاح كُردي را پيدا كردم. ايشان گفتند همة بچه‌هاي گروهان سالم رسيده‌اند. براي شما هم نان و خرما از پاسگاه گرفته‌ايم. من توقع نداشتم كه در يك پاسگاه ژاندارمري كه معمولاً استعداد سازمانی آن حدود 10 تا 15 نفر است، آذوقه‌اي براي يك گردان وجود داشته باشد، اما پاسداران مستقر در پاسگاه آذوقة فراواني ذخیره داشتند به طوري كه نان و خرما و مقداري پنير به همة افراد رسيد.

1399/3/6 11:17:13 0 0
ارتش در نگاه فرمانده معظم کل قوا

فصل سوم: ارتش بازوهای مستحکم ملت و کشور-190

بخش چهارم: دارای روحیه وفاداری و فداکاری

1399/3/6 10:41:45 0 0
مواضع آمریکا-40

در آخرين دقيقه­هاي روز سه­شنبه و نخستين لحظات سحرگاه چهارشنبه، روز سرنوشت ­ساز كودتا، خلبان تصميم مي­گيرد تا مراتب را به حضرت "آيت­الله خامنه‌اي" (مدظله العالي) اطلاع­رساني نمايد. اين اقدام انجام مي­پذيرد و اطلاعات مؤثر و کارايي از کودتا را در محضر ايشان افشاء مي­نمايد. همچنين يکي از   درجه­داران تيپ 23 نوهد هم به ستاد مشترک مراجعه و جريان مشابه­اي را بازگو ‌نموده و پاكتي حاوي اطلاعات راجع به كودتا و اسامي يازده نفر از كودتاچيان را تسليم مي­نمايد.(مؤسسه مطالعات و پژوهش­هاي سياسي،1367: 192 و190)

1399/3/6 9:26:54 1 0
عملیات آفندی خیبر - قوچ سلطان(انتشار مجدد)

در حمله 27 آذرماه 1359 عراق توانست به ارتفاعات واقع در شمال غربی مریوان در خاک جمهوری اسلامی ایران حمله نموده و با تصرف قسمتی از ارتفاعات قوچ سلطان روی محور مریوان- باشماق موقعیت دیده بانی خوبی را به دست آورد و به این ترتیب سهولت وامکانات بیشتری را برای پشتیبانی از گروهکهای ضد انقلاب برای خود فراهم ساخت.

 

1393/3/5 10381 1
عملیات پدافندی شلمچه (انتشار مجدد)

عملیات پدافندی شلمچه 1367/03/04

منطقه عمومی شلمچه یکی از مناطقی است که بیشترین فعالیت نظامی را در جنگ شاهد بوده است. بعد از درگیری های ابتدای جنگ، نتیجه عملیات بیت المقدس آخرین حد پیشروی رزمندگان اسلام بود.

1394/3/4 1396 0
پیام امام خمینی (ره) به مناسبت آزاد سازی خرمشهر (انتشار مجدد)

به مناسبت سوم خرداد سالروز آزادسازی خرمشهر در عملیات بیت المقدس 

بسم الله الرحمن الرحیم

با تشکر از تلگرافاتی که در فتح خرمشهر به اینجانب شده است ، سپاس بی حد بر خداوند قادر که کشور اسلامی و رزمندگان متعهد و فداکار آن را مورد عنایت و حمایت خویش قرارداد و نصر بزرگ خود را نصیب ما فرمود

1392/3/1 3199 0
نقش یگان های پشتیبانی رزمی در فتح خرمشهر-سرهنگ  علی سجادی انصاری (کارشناس ارشد مدیریت امور دفاعی)​(انتشار مجدد)

در روز سوم خرداد سال ۱۳۶۱ جهانیان شاهد یکی از بزرگ ترین پیروزی های نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران بر ارتش متجاوز بعث عراق بودند. در این روز تاریخی رزمندگان دلیر ایران اسلامی با صلابت و اقتدار پس از یک نبرد طولانی ۲۵ روزه فاتحانه وارد خرمشهر شدند و این قطعه از خاک عزیز کشور را از لوث وجود متجاوزان پاک کردند.

 

1393/2/31 1807 0
یادداشت ایام (انتشار مجدد)

خرمشهر سمبل مقاومت ۳۴ روزه و نماد حماسه ۲۵روزه ، تبلور عینی اقتدار،توانمندی و عزت ملی

سرتیپ دوم ستاد- رحمان اکبرابادی

بزرگداشت روزهای وحوادث مهم در دوران دفاع مقدس فرصت مناسبی است تا  مردم  بزرگ ایران  این مقطع با ارزش و حساس  از تاریخ پرافتخار خود را به فراموشی نسپرد و یاد وخاطره  سترگ  مردان این سرزمین پهناور را در ذهن وحافظه تاریخی خود ثبت و ضبط نماید و با افتخار وسربلندی به نسل اینده و امروز منتقل نماید تا نسل های اینده بدانند وآگاه باشند که در مقطعی حساس از تاریخ این مرز و بوم، چگونه اسلافشان علیه تجاوز ی نابرابر و ناجوانمردانه مقابله و ایستادگی کردند و با خلق ارزنده ترین حماسه های دفاعی وآفندی، اقتدار، عزت وسربلندی را برای کشور به ارمغان  آوردند.

1398/3/5 11:55:11 841 0
نماهنگ در فراق دوست - سالروز آزادسازی خرمشهر

لطفا برای مشاهده ویدئو به ادامه مطلب مراجعه فرمایید.

1399/3/2 22:41:14 12 0
ارتش و آزادسازی خرمشهر

لطفا برای مشاهده ویدئو به ادامه مطلب مراجعه فرمایید.

1399/3/2 22:24:49 17 0
عملیات بیت المقدس و آزادسازی خرمشهر از نگاه یک تحلیل گر بیگانه - سرهنگ علی سجادی(انتشار مجدد) - قسمت دوم

به مناسبت سوم خرداد سالروز آزادسازی خرمشهر در عملیات بیت المقدس

کنت مایکل پولاک، تحلیل گر نظامی آمریکایی، بخشی از فصل دوم کتاب خود را که با عنوان« اعراب در جنگ» به نگارش در آورده، به جنگ تحمیلی رژیم بعث عراق علیه ایران اختصاص داده است.ا

1394/2/31 598 0
به مناسبت 3 خرداد سالروز آزادسازی خرمشهر قهرمان (انتشار مجدد)

اهمیت حفظ خرمشهر برای رژیم بعث عراق به روایت اسناد
یکی از اهداف مهم عراق در تحمیل جنگ به جمهوری اسلامی ایران، اشغال خوزستان و تصرف شهرهای آن بود. خرمشهر به دلایل متعدد و از جمله مجاورت با اروند رود که حاکمیت کامل بر آن از ادعاهای عمده عراق بود، برای این کشور  اهمیت خاصی داشت.

1393/2/28 930 1

شهدای شاخص ارتش

فهرست آخرین مطلالب
4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015