• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

نبردهای هوایی ایران (4)


2) تحولات تجهیزاتی و اقلام عمده پروازی

از سال‏های 1335 شمسی باعنایت به مباحث و اهداف مطروحه فوق نیروی هوایی، شاهد توسعه و گسترش بیش از حد و غیر قابل انتظاری بوده است به این صورت که در راستای این اهداف، در ابتدا با برخورداری از تجهیزات آمریکایی در قالب «کمک‏های نظامی» اولین جت آموزشی «ت33» و متعاقباً در سال 1336 اولین سری از هواپیمای جت شکاری «اف84» و چند سال بعد جنگنده «اف86» در اختیار نیروی هوایی قرار می‏گیرد.

1399/3/6 11:34:2 1 0

چرا و چگونه از جنگ باید بدانیم-2


اگر جبهه ديگري باز مي شد؟

فرض كنيد جبهه‌اي در بوشهر يا بندرعباس يا نزديك‌تر، بندر امام خميني(ره) در خورموسي، عليه ما باز مي‌شد و اگر قدرت دريايي براي عراق به صورت کامل باقي مي‌ماند، بعيد نبود با کمک نیروی هوایی عراق در بعضی بنادر و سواحل ما تهدیدی بوقوع بپیوندد، چراكه زمان زیادی از جنگ نگذشته بود (در سال دوم جنگ بعد از عملیات رمضان) كه شوروي در روستاي حرمك، 25 كيلومتري عمق خاك ما در استان سيستان و بلوچستان، نفوذ كرد. یعنی از داخل خاك افغانستان يگان هوابرد اتحاد جماهير شوروي به استعداد کمتر از یک گردان به بهانه تعقيب مجاهدين افغان و به زعم خودشان شورشيان، وارد خاك جمهوري اسلامي شدند.

1399/3/6 11:21:39 0 0

استقبال خونين (18)


دو روز در ايرانشاه

زماني كه به پاسگاه رسيديم، همة افراد و خودروها در آن محدوده تجمع كرده بودند. داخل پاسگاه پر از نيرو بود. به زحمت راهي باز كرديم و جوياي آب شديم. افراد حاضرِ داخل محوطة پاسگاه گفتند آب و غذا هست برويد بگيريد. ستوان فلاح كُردي را پيدا كردم. ايشان گفتند همة بچه‌هاي گروهان سالم رسيده‌اند. براي شما هم نان و خرما از پاسگاه گرفته‌ايم. من توقع نداشتم كه در يك پاسگاه ژاندارمري كه معمولاً استعداد سازمانی آن حدود 10 تا 15 نفر است، آذوقه‌اي براي يك گردان وجود داشته باشد، اما پاسداران مستقر در پاسگاه آذوقة فراواني ذخیره داشتند به طوري كه نان و خرما و مقداري پنير به همة افراد رسيد.

1399/3/6 11:17:13 0 0

ارتش در نگاه فرمانده معظم کل قوا


فصل سوم: ارتش بازوهای مستحکم ملت و کشور-190

بخش چهارم: دارای روحیه وفاداری و فداکاری

1399/3/6 10:41:45 0 0

مواضع آمریکا-40


در آخرين دقيقه­هاي روز سه­شنبه و نخستين لحظات سحرگاه چهارشنبه، روز سرنوشت ­ساز كودتا، خلبان تصميم مي­گيرد تا مراتب را به حضرت "آيت­الله خامنه‌اي" (مدظله العالي) اطلاع­رساني نمايد. اين اقدام انجام مي­پذيرد و اطلاعات مؤثر و کارايي از کودتا را در محضر ايشان افشاء مي­نمايد. همچنين يکي از   درجه­داران تيپ 23 نوهد هم به ستاد مشترک مراجعه و جريان مشابه­اي را بازگو ‌نموده و پاكتي حاوي اطلاعات راجع به كودتا و اسامي يازده نفر از كودتاچيان را تسليم مي­نمايد.(مؤسسه مطالعات و پژوهش­هاي سياسي،1367: 192 و190)

1399/3/6 9:26:54 0 0

ارتش در نگاه فرمانده معظم کل قوا


فصل سوم: ارتش بازوهای مستحکم ملت و کشور-189

بخش چهارم: دارای روحیه وفاداری و فداکاری

1399/2/31 10:48:23 20 0

استقبال خونين (17)


نظاميان بومي سقز به تأسي از همفكران خود در پادگان سنندج كه متحصن شده بودند، مدتي در شهر سقز تحصن كرده و سرِ خدمت حاضر نشدند. براي بررسي خواسته و مشكلات اين عده «آيت‌الله محمد يزدي» به ميان آنان رفته و پس از گفتگو معترضين تحصن را شكستند. ما كه در غياب آنان احساس امنيت كرده و از مزاحمتشان راحت بوديم، مايل به بازگشت آنها به پادگان نبوديم و اين فرصت مناسبي بود تا دست آنان را از امكانات تيپ كوتاه كنم. بنابراين از ورود آنان جلوگيري كرده و ابلاغ كردم اعتصاب نظاميان جرم است و مرجع قانوني بايد به آن رسيدگي كند. بدين ترتيب شرّ آنان را كم كردم و تا مدتي كه آنجا بودم سر و ساماني به اوضاع پادگان دادم. آيت‌الله يزدي بنا به خواستة متحصنين ظاهراً مصلحت را در تعويض من دانسته و مراتب را به مسؤولين ارتش اعلام كرده بود. بر اين اساس پس از مدتي مرا تعويض نمودند.

1399/2/31 10:44:46 21 0

نبردهای هوایی ایران (3)


ب ـ نیروی هوایی در دوران پهلوی دوم

در سوم شهریور سال 1320 با اشغال کشور و خروج رضاشاه، سازمانی تحت عنوان «قرارگاه کل ارتشتاران فرمانده» تشکیل شد و برای هریک از نیروهای سه‏گانه در قرارگاه مذکور دایره‌ای ایجاد گردید که عمر این قرارگاه پنج روز بیشتر نبود و در هشتم شهریور همان سال با اعلام ترک مقاومت، این قرارگاه منحل شد. در این روزها به بهانه وجود مستشاران آلمانی در کشور با حمله غافل‏گیرانه هواپیماهای شوروی (ارتش سرخ) به هنگ‌های هوایی تبریز و مشهد از شمال و پیاده شدن نیروهای انگلیسی در جنوب و بمباران هنگ هوایی اهواز، عملاً نیروی هوایی منهدم و با تجاوز به خاک ایران از هوا، زمین و دریا زمینه‏های اشغال کشور توسط قوای بیگانه فراهم می‌شود و ارتش تصمیم به ترک مقاومت می‌گیرد.

1399/2/31 10:39:33 24 0

چرا و چگونه بايد از جنگ بدانيم؟-1


سخنراني سرتيپ ستاد ناصر آراسته، جانشين گروه مشاوران نظامي مقام معظم رهبري ـ فرماندهي كل قوا ـ رئیس هیئت معارف جنگ «شهيد سپهبد علي صياد شيرازي» در دانشكده فرماندهي و ستاد، در تاریخ 90/9/7.

1399/2/30 11:32:28 23 0

نبردهای هوایی ایران (2)


تاریخچه و تجهیزات نیروی هوایی ایران و عراق و آغاز جنگ

نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، سازمانی فوق تخصصی در پیکره نیروهای مسلّح ایران است که ایمان و علم، تخصص و تعهد، قدرت ابتکار و نوآوری، رشادت و جان‏فشانی به همراه تجهیزات متنوع و پیچیده، شالوده اساسی آن را شکل داده است. این نیرو در آستانه پیروزی انقلاب اسلامی یکی از توان‏ مند‏ترین نیروها در سطح منطقه بوده است.

1399/2/30 11:11:36 27 1
4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015