• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

تاریخ طب نظامی(بررسی عملکرد پزشکی نظامی ایران در دوران دفاع مقدس) 53


تاريخچه سازمان‌ها و مؤسسات بهداشتي درماني نظامي موجود در آغاز دفاع مقدس

مقدمه  

درهمين زمان بيمارستانهاي عمومي پنجاه تختخوابي تابع پشتيباني مناطق درشهرستانها نيز فقط25% پزشكان سازماني خود را داشتند و به اين مشكلات كمبودهاي تجهيزات و آمبولانس و فرسودگي و بهم ريختگي كه ناشي از عدم امكان نظارت تخصصي فني توسط پشتيباني هاي مناطق بود افزوده مي‌شد.

جنگ تحمیلی،دفاع مقدس،ارتش،هیئت معارف جنگ،شهید صیاد شیرازی،جنگ ایران و عراق،جنگ

ازطرفي، درسالهاي اول انقلاب اعزام دانشجو به دوره هاي تخصصي متوقف و بعد از آغاز دفاع مقدس به علت نياز مبرم به پزشكان عمومي براي مدت كوتاهي اعزام به دوره هاي تخصصي خيلي محدود انجام شد، به طوريكــه فارغ التحصيلان دوره هاي تخصصي ساليانه به 3 تا 5 نفر مي‌رسيد.

از فارغ التحصيلان متخصص پزشكان وظيفه نيز به علت نياز بيمارستانهاي غير نظامي كشور در هردوره بيش از يكي دونفـر واگذار نمي‌شد و لـذا با تـوجه به كمبودها با رهايي پزشكان نظامي از خدمت نيز به نـدرت موافقت مي شد و بعضي از كساني‌كه  به هر علتي از خدمت رها مي شدند مجدداً به صورت خريد خدمت با انواع وعده و وعيدها در بيمارستانهاي تخصصي به كار گمارده مي‌شدند.

دراواخر سال 1361 در هماهنگي كه با وزارت بهداشت ودرمان و آموزش پزشكي بعمل آمد قرارشد كه اعزام اجباري يك ماه درسال رزيدنتهاي تخصصي نظامي بخصوص در رشته هاي جراحي، بيهوشي ارتوپدي، جراحي مغز و اعصاب دراختيار بهداري ارتش قرار گيرد تا ازآنها در بيمارستانهاي نظامي منطقه‌اي استفاده بعمل آيد، كه اين اقدام تأثير چنداني در رفع نيازمنديها نداشت. سرانجام مشكلات موجود ايجاب كرد كه پس از خلع بني صدر از فرماندهي كل قوا و رياست جمهوري و تغيير فرماندهي نيروي زميني و انتصاب  سرهنگ علي صياد شيرازي به فرماندهي نيروي زميني در مهرماه 1360 بافت مديريت بهداري نيروي زميني نيز تغييريافت و تلاش گسترده اي براي حضور حداكثر امكانات بهداري ارتش در پشتيباني از نيروهاي رزمنده ارتش جمهوري اسلامي و ديگر رزمندگان صورت گرفت. 

ازجمله در همان چند ماهه اول استقرار مديريت جديد آشكار شد كه آمار و ارقام صادره از طرف بيمارستانها و واحدهاي بهداري ارتش در سراسر نيروها براي تصميم گيريهاي سريع در جا به جايي‌ها دقيق و گويا نيست لذا در يك تدبير فرماندهي تيمي متشكل از متخصصين مختلف بهداري بنام ( تيم ارزشيابي بهـداشتي درماني نزاجا) از تـاريخ 6/5/1361 تا 6/9/1361 در طي چهارمسيركليه واحدهـاي بهـداري سراسر يگانهاي رزمي و پشتيباني را از نزديك مشاهده و آمار و ارقام وضعيت و نيازمندي آنها را از نظر نيروي انساني و تجهيزات پزشكي و مواد و دارو ثبت نمودند. ضمناً در هر واحد اصلي دستورالعملي جهت بهره برداري بهينه از امكانات موجود صادر نمودند كه باتوجه به دستورالعملي كه ازطرف فرماندهي محترم نزاجا صادر شده بود، بلافاصله عملي مي‌گرديد.

بعلاوه با اطلاعاتي كه بدين ترتيب جمع آوري گرديد سياستهاي نويني در جهت تقويت نيروهاي بهداري در منطقه عمليات وتأمين نيازمنديها اتخاذ گرديد. از جمله براي ايجاد انگيزه جهت پزشكان عمومي نظامي براي حضور در منطقه عمليات و هم‌چنين پيش بيني و تأمين نيروهاي پزشكي متخصص درسالهاي بعدي مقررشد هريك از پزشكان عمومي فارغ‌التحصيل پس ازطي دوسال در منطقه عمليات و واحدهاي رزمي اجازه اعزام به دوره تخصصي داشته باشند و ازطرف ارتش به دوره هاي تخصصي معرفي گردند.

اجراي اين تدبير سبب شد كه از يك سو داوطلبان اعزام به واحدهاي رزمي افزايش يابد و ازسوي ديگر از سال1365 به بعد به تدريج متخصصين جوان بيشتري به مراكز درماني و بيمارستانهاي نظامي وارد شوند.

از نتايج ديگر عملكرد اين تيم رفع خلاء نظارت و مديريت فني تخصصي بهداري در بيمارستانهاي منطقه اي تحت پوشش پشتيبانيهاي مناطق بود كه با دستور فرماندهي محترم نزاجا از تاريخ 1/12/61 عملاً كليه 25 بيمارستان منطقه اي نزاجا در شهرستانها تحت فرماندهي بهداري نزاجا قرارگرفت تا بهترين بهره برداري براي پشتيباني يگانهاي رزمي از آنها بعمل آيد.

و ازآن تاريخ تا پايان دفاع مقدس بيمارستانهاي فعال و مورد نياز در اسرع وقت آماده وتكميل و درخدمت درمان مجروحين قرارگرفت و برعكس، كاركنان و تجهيزات بيمارستانهايي كه درآن زمان مورد نياز نبوده و فعاليتي نداشت با مأموريتهاي خاص به منطقه عمليات اعزام و در خدمت منطقه عمليات قرارگرفت. و دراين تغييرات و نقل و انتقالات، رعايت عدالت بيشتري درمأموريتهاي نيروي انساني اعم از پزشك وپزشگيار و تكنسين به منطقه عمليات صورت گرفت كه دربالابردن روحيه وحفظ كارآيي آنها بسيارمؤثر بود.

بعد از اتمام دفاع مقدس در سال 1367 اعزام پزشكان به دوره هاي تخصصي تا سال 1374 ادامه پيدا كرد و تاحدودي نياز مراكز پزشكي نظامي را تأمين نمود. از جانب ديگر نيز با تداوم جذب سهميه قبولي آزمون ورودي سراسري كشور دانشجويان پزشكي نظامي در دانشگاههاي دولتي ضمن تأمين پزشك عمومي براي ارتش امكان شركت تعداد بيشتري از آنها در امتحانات ورودي دوره هاي تخصصي نيز فراهم گرديد.

 

منبع: تاریخ طب نظامی، سرتیپ 2 دکتر خسرو نامجوی نیک، 1389، ایران سبز، تهران.

1398/1/25 12:43:40 627 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
درهمين زمان بيمارستانهاي عمومي پنجاه تختخوابي تابع پشتيباني مناطق درشهرستانها نيز فقط25% پزشكان سازماني خود را داشتند و به اين مشكلات كمبودهاي تجهيزات و آمبولانس و فرسودگي و بهم ريختگي كه ناشي از عدم امكان نظارت تخصصي فني توسط پشتيباني هاي مناطق بود افزوده مي‌شد.
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015