عکس شهید صیاد شیرازی
ارم هیئت معارف جنگ
عکس امام خمینی و امام خامنه ای

در حال بارگذاری...

  • ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)

پرسش و پاسخ هفته


قطعنامه 598 را تشریح کنید. چرا ایران قطعنامه­های صادره را نمی­پذیرفت؟

پاسخ زیر بر اساس نظرات تعدادی از پیشکسوتان و اساتید معارف جنگ شهید صیاد شیرازی به این پرسش ارائه شده است، آیا شما بازدید کنندۀ عزیز به ویژه محققین و پژوهشگران و پیشکسوتان گرانقدر عرصۀ دفاع مقدس این پاسخ را تأیید می کنید؟ یا شاید نظر تکمیلی یا نظر دیگری دارید، در هر صورت خوشحال می شویم اگر نظر خود را در ذیل همین مطلب درج نمائید تا برای استفادۀ دیگران منتشر نمائیم

1396/6/25 10:26:36 93 0

حماسه عاشورایی سایت سوباشی


عمق کینه توزی عراقی ها نسبت به عملکرد سایت راداری سوباشی از آنجا مشخص می شود که با وجود پذیرش قطعنامه598 در27 تیر1367، حمله ناجوانمردانه عراقی ها در پنجم مرداد همان سال (حدود یک هفته پس از پذیرش قطعنامه) انجام شد. در واقع ارتش بعث با از میان برداشتن سایت رادار سوباشی در پی دست یابی به دو هدف اصلی بود.

1-عراقی ها با انهدام سایت سوباشی سعی در رفع عقدۀ سال ها حقارت خود در برابر اراده پدافند همیشه بیدار جمهوری اسلامی ایران با ناجوانمردانه ترین شیوه نبرد بودند.

1396/7/4 10:59:46 6 1

سروده هایی از صاحبان سیف و قلم (58)


«ادبيات پايدارى دفاع مقدس»

تازه مثل نو

بسمل

 قدرى تأمل كن

 نخلها را ببين

 هنوز در بسمل

عاشقان‏شان

 ايستاده شروه مى‏خوانند

1396/7/4 10:50:0 2 0

حدیث عاشقان(31)


تيمسار دادبين گفتند يك داوطلب مي خواهيم كه براي شناسايي به آنجا برود. من گفتم كه خودم مي روم، اما فرمانده لشكر نپذيرفتند و بعد دوباره همين سرباز محمد پور از بين پنج سرباز، داوطلب شد كه برود. تيمسار دادبين به ايشان گفتند: اگر شما را گرفتند به آنها چه مي گويي؟ گفت: خوب اسير هستم ديگر، مي گويم آمدم خودم را به شما برسانم و به منافقين پناهنده شوم.

1396/7/4 10:44:1 1 0

آب و آتش(28)


سهند، اسطوره مقاومت (بخش یکم)

ناخدا سوم باز نشسته نادر مبارکی

0400 صبح روز29 فروردین سال1368، مصادف با اولین روز ماه مبارک رمضان، نگهبان میز پاس بودم. مسعود عباسچی یکی از کارکنان ناو که از مرخصی برگشته بود، وارد ناو شد، با دیدن او از جایم بلند شدم و او را در آغوش گرفتم و به شوخی به او گفتم: مسعود از ترس موشک باران تهران فرار کردی؟!

1396/7/4 10:42:24 0 0

نبردهای غرب اهواز و سوسنگرد


بخش پنجاه و نهم: عمليات آفندي غرب سوسنگرد-1

در اين باره فرمانده اين تيپ كه سرهنگ زرهي ستاد هوشنگ بهرامي بود، اظهار كرده بود؛ حمله اين تيپ در مراحل اول نسبتاً خوب بود و عناصر اين تيپ موفق شدند به خاكريزهاي مقدم دشمن برسند و تلفات و خسارات سنگيني به نيروهاي دشمن در غرب تپه الله اکبر وارد نمايند، اما بعد از پيشروي حدود 5/2 تا 3 كيلومتر و انهدام عناصر تأميني دشمن با مواضع پدافندي اصلي دشمن مواجه شد و متوقف گرديد و ادامه پيشروي مقدور نشد.

1396/7/4 10:41:49 5 0

گردان144پیاده در نبرد آبادان


 

بخش دهم: اعزام گشتيهاي شناسايي

تيم اعزامي به آبادان نيامد و ما را در نگراني گذاشت. بلافاصله مراتب گزارش گشتيها را به قرارگاه اروند ارسال نموديم. چون با نيروهاي مستقر در آبادان ارتباط نداشتيم، از قرارگاه اروند درخواست كرديم كه وضعيّت تيم اعزامي را از فرمانده نيروهاي مستقر در آبادان سئوال نمايد. با پيگيريهاي زياد پاسخ دريافتي حاكي از عدم اطلاع فرماندهي آبادان از تيم اعزامي گردان بود. اين نگراني تا فردا عصر ادامه داشت.

 

1396/7/4 10:38:57 0 0

گردان 144پیاده در نبرد آبادان


به نظرم رسيد ما بايد طوري به سمت دشمن حركت كنيم كه دشمن متوجّه نزديك شدن نيروها نشود. اين در صورتي امكان پذير است كه ديد كم شود. از طرفي چون زمين صاف است در روز انجام حركت ممكن نخواهد بود، پس بايد شب حركت كرد چه بسا در اين حركت دشمن به كلّي غافلگير شود. بعد فكر كردم در صورتي كه ادامه درگيري به روز بكشد و هوا روشن شود چه مي‌شود؟ قطعاً دشمن علاوه بر   يگانهاي خط جلو، نيروهاي ديگري نيز در پشت جبهه دارد.

1396/7/3 11:12:19 15 0

مستند نبرد تامکت ها(6)


گوینده:

جزیره خارک به مساحت 20 کیلومترمربع در شمال خلیج فارس در فاصله 38 کیلومتری بندر گناوه. این جزیره کوچک اهمیتی فوق استراتژیک برای ایران داشته و دارد. هیچ هدفی در طول تاریخ به اندازه این جزیره کوچک بمباران نشده است. در نبردی هشت ساله بر شمال خلیج فارس.

جنگنده‌های اف14 در زمان تولید، از بالاترین تکنولوژی روز برخوردار بودند، آنچنان که هنوز هم نامشان در فهرست مجهزترین و گران‌ترین جنگنده‌های دنیاست. این مجموعه اما داستان تلاش مردانیست که بدون برخورداری از امکانات کامل این جنگنده و در دوران دشوار تحریم‌ها توانستند این پرنده جنگی را به طور کامل به خدمت بگیرند و از آن سلاحی هراس‌آور برای دشمن بسازند. کابوسی که خلبانان عراقی مجهز به پیشرفته‌ترین هواپیماهای جنگنده را به وحشت اندازد.

1396/7/3 11:10:0 20 0

آب و آتش(27)


سومین موشک از نوع استاندارد بود که به سوی ما شلیک شد و کارکنان قهرمان ناوچۀ جوشن با اجرای آتش سعی در انهدام آن داشتند، ولی موفق نشدند و موشک به پل فرماندهی اصابت کرد و من به همراه چند نفر از افراد به دریا پرتاپ شدیم. بلافاصله موشک های چهارم و پنجم هم به ناوچه اصابت کرد و دود و آتش آن را فرا گرفت. به نیروهایی که روی ناوچه بودند گفتم تا خود را داخل آب بیندازند.

1396/7/3 11:9:42 16 0

نبردهای منطقه اهواز و سوسنگرد


بخش پنجاه و هشتم:

بنابراين در سال اول جنگ نيروهاي خلقي عراقي در مقايسه با نيروهاي مردمي ما حداقل قسمتي از وظايف منطقه نبرد را به عهده داشتند و توانايي ارتش عراق را بالا مي‌بردند. ضمن اين كه ارتش عراق از آغاز جنگ شروع به تبديل تيپ‌هاي پياده گارد مرزي به تيپ‌ها و لشكرهاي رزمي كرد. در همان سال اول جنگ لشكرهاي 11 و 14 پياده را تكميل نمود و مقدمات لشكر 15 پياده را نيز آغاز كرد. البته اين امكانات براي ارتش عراق از سال‌ها قبل فراهم شده بود.

1396/7/3 11:7:50 21 0

ارتش و عبور از تحریم های مخابراتی در دفاع مقدس


امیر سرتیپ دوم ستاد ناصر مختارزاده، در باره آن چه که بر مخابرات ارتش در جنگ گذشت و ابتکار کارکنان رسته های مخابرات، جنگال و الکترونیک در دوران دفاع مقدس خاطرات ارزشمندی دارد که در ادامه بخشی از خاطرات ایشان آورده می شود:

  1. متخصصان مخابراتی نیروی زمینی ارتش و سایر یگان های تابعه ارتش در طول دوران دفاع مقدس بیشترین کمک را در طراحی  و ساخت تجهیزات مخابراتی  به صنایع وزارت دفاع و صنایع داخلی کردند.

بیشتر تجهیزات ارتباطی ارتش قبل از پیروزی انقلاب اسلامی از کشور غربی و تعدادی هم از کشورهای شرقی خریداری شده بودند، اما پس از آن، به علت تحریم، تجهیزات ارتباطی دیگری واگذار نشده بود. در خصوص به روز کردن و ارتقای تجهیزات اتفاق خاصی روی نداد، اما در زمینۀ نحوه کاربرد و برقراری ارتباط با همین تجهیزات موجود، فرماندهان در طراحی شبکه های ارتباطیو کاربران در برقراری و استفاده تجهیزات مجبور شدند؛ با کسب تجربه در مناطق کوهستانی، کویری، دشت و جنگل، ارتباط غیر ممکن را برقرار کنند.

1396/7/3 11:5:32 20 0

سرباز و خاطرات دفاع مقدس(95)


خواب سنگين

به جز دوران آموزشي همه خدمتم را در خط مقدم گذراندم و بيشتر در مسئوليت بي‌سيم‌چي گشتي در جبهه حضور داشتم. به خاطر همين مي‌توانم ساعت‌ها بنشينم و از خاطرات آن دوران حرف بزنم.

يكي از اين خاطرات مربوط به گشتي در جاده معروف به كوثر بود كه به همراه چهارده نفر براي شناسايي مواضع عراقي به آنجا رفته بوديم. بعد از حدود سه ساعت راه‌پيمايي به محل استقرار دشمن رسيديم و به شناسايي منطقه پرداختيم. كارمان بيش از يك ساعت طول كشيد، اما اطلاعات مفيد و مورد نيازمان را به دست آورديم. بعد از كسب اطلاعات لازم داشتيم به سمت نيروهاي خودي باز مي‌گشتيم كه ناگهان من و بقيه نفرات اول صف سر جايمان خشكمان زد.

 

1396/7/3 10:59:26 17 0

گردان 144پیاده در نبرد آبادان


بخش هشتم: حركت به سمت بندر ماهشهر

پس از دريافت دستور حركت به محل استقرار گردان برگشتم، براي جمع آوري و بارگيري وسايلي كه مورد نياز بود و از خودروها تخليه شده بود دستورات لازم داده شد. زمان حركت از توقّفگاه ساعت 1430 تعيين گرديد. غذاي ناهار كه توسّط آشپزخانه‌هاي گردان طبخ شده بود، به موقع توزيع شد. براي شام از جيرة عملياتي كه بين نيروها توزيع گرديده بود، بايستي استفاده مي‌گرديد. در اين مورد نيز يادآوري كردم.ترتيب حركت ستون، همان روش حركت از انديمشك به اهواز ابلاغ گرديد. در زمان تعيين شده، فرمانده دستة شناسايي (استوار يكم صفايي) و معاون گردان، در جلوي ستون حركت كردند. ارتباط ستون به وسليه افسر مخابرات گردان؛ ستوان دوّم معين فر در تمام مدّت برقرار بود به طوري كه ابتدا، انتها و وسط ستون همواره از وضعيّت ستون اطلاع داشتند. من هم در وسط ستون حركت مي‌كردم در جريان امور قرار مي‌گرفتم.

1396/7/2 11:6:58 35 0

پلی برای آزاد سازی خرمشهر


گفت و گو با امیر سرتیپ دوم ستاد میسر ارجمندی, معاون مهندسی نزاجا

یکی از سوابق درخشان نیروی زمینی، عملکرد گروه پل گذار422 در عملیات بیت المقدس است، لطفاً در این مورد توضیح دهید؟

بی شک یکی از زیباترین و شیرین ترین خاطرات هشت سال دفاع مقدس، آزاد سازی خرمشهر از لوث وجود متجاوزان عراقی است که این مهم با اجرای عملیات بیت المقدس به وقوع پیوست. دشمن در مدت بیش از یک و نیم سال اشغال منطقۀ خرمشهر، با استفاده از موانع طبیعی موجود در منطقه (رودهای کارون، کرخه و نیسان) پدافند خود را سازمان داد و با ایجاد موانع مصنوعی (خاکریزها، تخریب مناطق مسکونی، میادین مین و...) تقویت کرد؛ ضمن این که منطقه عملیات بیت المقدس به دلیل فقدان عارضه و ناهمواری در زمین، وسعت بیش از حد، وجود موانع طبیعی بزرگ و متعدد، فاصله بسیار زیاد تا هدف اولیه (بالغ بر18 تا25 کیلومتر). بسیار پرمخاطره بود.

1396/7/2 11:1:25 28 0

هدایت سال اول جنگ


سرتیپ سید ناصر حسینی (1)

در هفته دفاع مقدس، آنچه بیش از همه ذهن جوان ایرانی را می کاود، این است که چرا ایران اسلامی با این همه توان نظامی نتوانست مانع تجاوز عراق به ایران شود. برای پاسخ به این سؤال به هیچ وجه تمی توانیم دنبال مقصر بگردیم، ولی بایستی به تاریخ انقلاب مراجعه نماییم تا شرایط کشور در کوران انقلاب و مسائل سیاسی و اجتماعی کشور و اتفاقات دوران انقلاب را بررسی نمائیم.

1396/7/2 10:58:57 33 0

شهدای شاخص ارتش

فهرست آخرین مطلالب
4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015