• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

عملیات پدافندی فاو(انتشار مجدد)


منطقه فاو از زمان تصرف توسط رزمندگان اسلام و تثبیت مواضع که حدود 75 روز طول کشید تا 1367/01/28  فعالیت خاصی را از دو طرف شاهد نبود اما به خوبی قابل درک و پیش بینی بود که عراق در صورت دستیابی به توانایی لازم، حساس ترین مواضع را مورد هدف قرار خواهد داد.

عملیات پدافندی فاو،جنگ،دفاع مقدس،ارتش،هیئت معارف جنگ،شهید صیاد شیرازی،جنگ ایران و عراق

لذا وضعیت مواضع پدافندی خودی در فاو، نامناسب بودن منطقه جهت استقرار طولانی، نداشتن جاده مواصلاتی و متکی بودن به پلهای نصب شده روی اروند رود که حتی با آتش توپخانه نیز ممکن بود منهدم گردد عراق را بر آن داشت تا با استفاده از وضعیت سیاسی و بحران ایجاد شده توسط آمریکا در خلیج فارس مبداء حملات سراسری خود را در سال پایانی جنگ، در منطقه فاو قرار داده با تک شیمیایی گسترده، آتش فوق العاده توپخانه و انهدام پل های روی اروند، شهر فاو را تصرف نموده و تنها حادثه قابل تبلیغ بعد از جنگ را برای خود رقم زده و حملات بعدی را طرح ریزی نماید.

حمله سپاه هفتم، گارد ریاست جمهوری و یگانهای دریایی عراق در این منطقه با هدف بازپس گیری شهر فاو، تامین اروند رود و وارد کردن فشار به ایران جهت قبول کردن قطع نامه 598 با نام توکلنا علی الله صورت پذیرفت.


نتیجه:
- دشمن توانست بعد از بمباران شیمیایی و قطع پلهای ارتباطی، منطقه فاو را تسخیر نماید کم بودن اسرای ایرانی در این عملیات به خوبی نشان داد که دشمن بعد از شخم زدن زمین با توپخانه و بمباران شیمیایی وارد منطقه گردیده است.
-
برآورد عمومی میزان سلاح شیمیایی به کار گرفته شده در این حمله سه برابر وسعت منطقه فاو بوده که می توانست در حد غیر قابل تحملی برای هر موجود زنده، هوا و زمین را آلوده نماید.

 -از تلفات و ضایعات دشمن در این حمله گزارشی بدست نیامده است.

منبع : کتاب اطلس نبردهای ماندگار
نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی
سازمان ایثارگران ارتش

1394/1/26 4831 0
قسمت ارائه دهنده: پایگاه اطلاع رسانی
تویضیحات در موتور جستجو
منطقه فاو از زمان تصرف توسط رزمندگان اسلام و تثبیت مواضع که حدود 75 روز طول کشید تا 1367/01/28  فعالیت خاصی را از دو طرف شاهد نبود اما به خوبی قابل درک و پیش بینی بود که عراق در صورت دستیابی به توانایی لازم، حساس ترین مواضع را مورد هدف قرار خواهد داد.
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015