• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

پیشگامان صنعت رادار در ایران-36


ساخت انتخاب‌کننده مد

سیگنال‌های دریافتی در رادار‌های مادر یا اولیه بازتاب‌های همان سیگنال‌های ارسالی با همان فرکانس هستند، اما در رادار‌های شناسایی، سیگنال‌های ارسالی در واقع مدهایی هستند با یک فرکانس ارسال (سؤال) و جواب‌های دریافتی از ترانسپوندر هواپیماها کدهایی هستند با فرکانس متفاوت. از طرفی، این زمان ارسال و دریافت و تحلیل کردن سیگنال‌ها توسط رادار شناسایی مستقر در زمین و ترانسپوندر هواپیماها باید طوری در نظر گرفته و طراحی می‌شد، که در زمان دریافت سیگنال‌های رادار مادر و رادار شناسایی بر روی صفحه نمایشگر دقیقاً همزمانی داشته باشند و با هم در یک زمان و یک نقطه ظاهر شوند.

دفاع مقدس، جنگ تحمیلی، معارف جنگ، شهید صیاد شیرازی، شهدای جنگ تحمیلی، امام خامنه ای

واحد تقویت کننده توان Poweramp

در تمامی رادار‌های شناسایی پدافند هوایی، آنتن رادار شناسایی بالای آنتن رادار مادر و رادار شناسایی در دپارتمان رادار سمت‌یاب نصب بود؛ لذا طول خط انتقال داده‌ها بیش از صد‌ها متر می‌شد. با در نظر گرفتن تضعیف سیگنال در خطوط انتقال و روتوری، جهت پوشش 200 مایل  می‌بایستی توان ارسالی در حدود دو کیلووات باشد. این توان دو کیلو‌وات به وسیله سه عدد لامپ مستقر در ساختاری به صورت Cavity و  با تغذیه‌ای به ترتیب 2100 و 2100 و 3500 ولت DC انجام می‌گیرد. ساختار Cavityها که از حدود 34 قطعه ریز و درشت تشکیل می‌شد، به کمک و همکاری بخش تراشکاری مجتمع سپهر (آقای شهرام طاهری) شروع شد و بعد از زحمات و محاسبات دقیق بارها و بارها ساخته شد و در نهایت، موفق به انجام دقیق و صحیح این واحد شدیم. ساخت قسمت فیلامنت لامپ‌ها واقعاً وقت‌گیر و بسیار دقیق بود، بخصوص منفذ عبور جریان هوا جهت خنک نگه‌ داشتن لامپ‌ها بیانگر توان علمی و حرفه‌ای بودن کارکنان و بروز بودن دستگاه‌های تراشکاری جهت انجام این مهم بود.

مدولاتور Modulator

بعد از ساخت انتخاب کننده مد و تقویت‌کننده توان، کار برای دستیابی و ساخت مدولاتور راحت‌تر شد، فقط نیاز به ساخت اسیلاتور بود. فرکانس ارسالی در رادار‌های شناسایی 1030 مگاهرتز هستند، که البته میزان تلرانس در سامانه‌های مختلف فرق دارد و بستگی به دقت و تفکیک‌پذیری اهداف دریافتی در سمت و زاویه دارد. نظر به اینکه این رادار شناسایی می‌بایستی روی رادار مادر، که رادار اخطار اولیه بود، نصب شود؛ لذا فرکانس ارسالی را همان 1030مگاهرتز در نظر گرفتیم و با بکارگیری قطعات نظامی، برد اسیلاتور به صورت آی سی ترانزیستوری ساخته شد.

با تجمیع قسمت‌های انتخاب‌کننده مد، اسیلاتور، تقویت‌کننده توان و غیره، ساختار فرستنده کامل شد. ناگفته نماند، بزرگ‌ترین مشکل مهندسین و طراحان رادار، عایق‌بندی و ایزولاسیون قسمت‌های ولتاژ بالای فرستنده است که به علت نزدیکی با گیرنده، باعث ایجاد اختلال در گیرنده می‌شود. کوچک‌ترین نفوذ و القاء در گیرنده می‌تواند باعث از مدار خارج شدن گیرنده گردد. به همین علت، ایزولاسیون در فرستنده نیاز به دانش و تجربه بالایی دارد که در این زمینه به خوبی از عهده کار برآمدیم.

 

خط انتقال داده‌ها Directional Coupler

این قطعه برای انتقال توان دو کیلووات فرستنده به سمت آنتن و ارسال سیگنال‌های دریافتی از ترانسپوندر هواپیما به سمت گیرنده به کار می‌رود و یک نمونه از توان فرستنده برای اندازه‌گیری قدرت خروجی فرستنده هم از این قطعه گرفته می‌شود. در ساختار این قطعه، مسائلی همانند تضعیف سیگنال ارسالی و دریافتی، ایزولاسیون، VSWR، امپدانس، نشتی RF و بسیاری موارد دقیق فنی فی‌مابین آنتن و فرستنده باید رعایت شود، تا اینکه قطعه ساخته‌شده از هر نظر یک قطعه عملیاتی ایده‌آل باشد. با در نظر گرفتن تمامی موارد طراحی و تحقیق و تست‌های آزمایشگاهی، تعدادی از این قطعه‌ها ساخته شد و یکی از آنها روی سامانه نصب گردید.

منابع تغذیه  P/S

ولتاژهای مورد نیاز برای تمامی واحدهای مختلف عبارت بودند از 5، 12، 24، 50، 2100 و 3500 ولت DC ، که مهم‌ترین نکته در ساختار منابع تغذیه مربوط می‌شد به ولتاژهای مورد نیاز تقویت کننده‌های فرستنده (2100 و 3500 ولت) و نوع جنس هسته ترانس‌ها و چگونگی ایزوله کردن آنها. برای جلوگیری از ارتعاشات ناخواسته، که باعث اختلال کار فرستنده می‌شد، وقت زیادی را در این زمینه از دست دادیم، اما با پیگیری و رفع اشکالات عدیده نه یک‌عدد، بلکه تعداد بیشتری ساخته شد.

فرستنده  Transmitter

فرستنده رادار شناسایی با تجمیع قسمت‌های ساخته شده‌ای که قبلاً شرح داده شد، باتوانمندی‌های زیر ساخته شد:

فرکانس ارسالی دستگاه: 5 ±1030 مگا سیکل.

مدهای دستگاه: (ا و 2 و 3)A و مد چارلی یا (C) به صورت واحد یا همه با هم.

توان دستگاه: 2کیلووات. قابلیت‌های کنترلی سامانه به صورت‌های کنترل محلی (Local) و یا کنترل از راه دور (Remote) با استفاده از سیگنال (Trigger).

در نهایت، پس از آزمایش‌های مکرر و اطمینان از عملکرد صحیح سامانه و مداومت‌کاری قابل قبول در خط تولید انبوه قرار داده شد.

 

منبع: پیشگامان صنعت رادار در ایران، غلامی، براتعلی، 1397، ایران سبز، تهران

1398/8/12 9:51:11 385 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
ساخت انتخاب‌کننده مد سیگنال‌های دریافتی در رادار‌های مادر یا اولیه بازتاب‌های همان سیگنال‌های ارسالی با همان فرکانس هستند، اما در رادار‌های شناسایی، سیگنال‌های ارسالی در واقع مدهایی هستند با یک فرکانس ارسال (سؤال) و جواب‌های دریافتی از ترانسپوندر هواپیماها کدهایی هستند با فرکانس متفاوت. از طرفی، این زمان ارسال و دریافت و تحلیل کردن سیگنال‌ها توسط رادار شناسایی مستقر در زمین و ترانسپوندر هواپیماها باید طوری در نظر گرفته و طراحی می‌شد، که در زمان دریافت سیگنال‌های رادار مادر و رادار شناسایی بر رو
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015