• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

افسر مخابرات


خاطرات سرهنگ امیر قلی زارع-25 و پایانی

 

قابل توجه فرماندهان هشت سال دفاع مقدس      

عطف به ابلاغیه ستادکل ن‌م به عنوان «قابل توجه فرماندهان 8 سال دفاع مقدس» موارد خواسته شده بعلاوه دو قطعه شعر (به نام‌های حیله دشمن و زلزله بم کرمان). سروده این‌جانب به بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس تقدیم گردید. که جواب آن به شرح نامه شماره 279- 1/90/69 مورخه 27/2/83 که کپی آن به پیوست می‌باشد از طریق روابط عمومی بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس اعلام وصول گردیده است.

جنگ تحمیلی،دفاع مقدس،ارتش،هیئت معارف جنگ،شهید صیاد شیرازی،جنگ ایران و عراق،جنگ

اهمیت ارتباط و مخابرات در ارتش

اهمیت ارتباط و مخابرات امروز در ارتش جمهوری اسلامی ایران بر کسی از پرسنل نظامی شرکت کننده در عملیات پوشیده نیست و بایستی اشارات مهمی در این رابطه به‌عمل آید، پرسنل مخابراتی و وسایل مورد استفاه آن‌ها در بالاترین درجه اهمیت قرار دارد که اشاراتی به شرح ذیل بایستی مورد توجه قرار گیرد:

1- اگر ارتباط و مخابرات و پرسنل متخصص آن از رده گروه، دسته گروهان و گردان پیاده وجود نداشته باشد، پرسنل سایر قسمت‌های بالا، راه، شیوه و رفتار جنگ گروهی، گروهانی، گردانی را گم کرده و بدون اجرای آتش هماهنگ شده، در تله دشمن قرار می‌ گیرند و نتیجه آن شکست جبران ناپذیر است.

2- اگر در گردان توپخانه بین، دیدبان، آتشبار، ارتباط مخابرات ضعیف و یا نباشد، اصول فرماندهی و اجرای آتش مناسب در مکان و زمان مشخص برای پشتیبانی‌ها نباشد، دشمن با کمال جسارت و قدرت نیروهای تهاجمی را نابود و به پیشبرد جنگ نائل می‌شود.

3- اگر در گردان تانک که یک پشتیبانی آتش برای پیاده‌ها و نیروهای خود می‌باشد بین تانک‌ها به علت نبودن ارتباط و مخابرات هماهنگی نباشد و آتش لازم را به‌موقع به واحد پشتیبانی شونده اجرا نشود، واحد پیاده واحد زرهی قادر به انجام وظیفه نبوده و موفقیتی جز شکست حاصل نخواهد شد.

4- چنان‌چه بین یگان‌های پشتیبانی شونده و پشتیبانی کننده و یگان‌های تقویت کننده و تقویت شونده ارتباط لازم و پرسنل متخصص مخابراتی موجود نباشد، تمام قسمت‌ها به علت عدم وجود مخابرات لازم سیستم فرماندهی و کنترل لازم را نداشته و نابود می‌شوند و شکست حتمی خواهد بود.

5- به منظور عدم مواجه شدن با شکست‌ها در عملیات مقابله با دشمن که دارای همه امکانات مخابراتی و فرماندهی است، جداول سازمانی مخابراتی و پرسنلی منظور گردیده است که این شکست‌ها جلوگیری شود لذا اهمیت وسایل و پرسنل مخابراتی در هر جدول سازمانی یگان‌ها بسیار روشن و قابل دید است و باید به مناسبت‌های لازم مورد توجه خاص فرمانده قرار گیرد که برای دستیابی به آن‌ها از هیچ‌گونه تلاشی در این مورد فرو گذار نباشد.

6- از بیان مطالب فوق چنین مستفاد می‌شود اگر در هر یگانی ارتباط و مخابرات و پرسنل متخصص مخابراتی وجود نداشته باشد در مقابل دشمن ضعف بسیار بالایی دارد. فلذا، دسته، گروهان و آتشبار و گردان و تیپ قادر به انجام آتش مناسب به علت نبودن ارتباط و مخابرات و پرسنل متخصص مخابراتی نبوده و صدمه پذیر بوده و ضربات مهلکی نمی‌توانند به دشمن وارد نماید، پس مواجه با شکست است.

7- تجربه نشان داده است یگان‌های توپخانه بدون ارتباط و مخابرات با عناصر زیربط فرماندهی در فواصل دور که بایستی آتش دشمن را برای حمله یگان‌های خودی اجرا نمایند، اجرای آتش امکان پذیر نبوده و توپخانه بدون ارتباط با دیدبان مربوطه، هیچ آتشی را اجرا نخواهد کرد.

8- کلیه طرح‌ها، دستورالعمل‌هایی که تهیه و به یگان‌های اجرا کننده برای اجرای ابلاغ می‌شوند بند یا ماده 5 آن فرماندهی و مخابرات است، فلذا مخابرات بدون فرماندهی و فرماندهی بدون مخابرات اصولاً رو به زوال است و تحرک و تثبیت نخواهد داشت ، دستورات فرماندهی چگونه به واحدها ابلاغ و قابل اجرا می‌شود، پس فرماندهی و مخابرات دو عضو لایتجزای یک‌دیگرند و هیچ‌کدام بدون دیگری باعث بزرگ‌ترین شکست‌ها در میدان نبرد؟.

9- هواپیمایی که از باند برمی‌خیزد تا خاک دشمن برود و نیروهایی او را تهدید و یا مضمحل نماید، از لحظه برخواستن تا انجام مأموریت محوله بایستی با پاسگاه خود در تماس بوده و تا لحظه مراجعت آن را حفظ نماید تا بتوان به انجام مأموریتش اذعان داشت. بدون ارتباط و مخابرات این مأموریت مفید به فایده نبوده و باعث انهدام بخش و یا قسمتی از واحدهای دشمن نخواهد بود و کاری بسیار سخت و دشوار در پیش‌رو خواهد داشت و چنان‌چه در تیررس قوای دشمن قرار گیرد، معلوم نیست بر سر هواپیما و خلبان چه خواهد آمد و چه مصائبی در پی دارد؟ فلذا اهمیت ارتباط و مخابرات که مجری متخصص دارد، واضح و روشن است و بر هییچ‌کس پوشیده نیست.

10- در عملیات فتح‌المبین، مرحوم شهید سپهبد صیاد شیرازی بعد از عملیات فتح‌المبین با بیانی شیوا و گفتاری رسا، در جمع فرماندهان شرکت کننده در عملیات گفتند این عملیات اهمیت دستگاه‌های رادیو رله در ارتباط و مخابرات فتح‌المبین را برای ما روشن نمود و قابل تقدیر است. لازم به ذکر است: این دستگا‌ه‌ها در اولین بار در جبهه‌های نبرد حق علیه باطل به‌کار گرفت شد. و مورد استفاده در حداکثر توان قرار گرفتند و پیش از پیش بر اهمیت واقعی ارتباط و مخابرات افزوده شد.

11- شمه‌ای از اهمیت ارتباط و مخابرات ذکر گردید ولی در جهت ارائه اهمیت واقعی مخابرات و فرماندهی، به سخنرانی امیر سرتیپ ناصر آراسته که به شایستگی حق مطلب را ادا نموده‌اند، در صفحات بعد ارائه می‌گردد.

سرهنگ بازنشسته قلی زارع

منبع: افسر مخابرات( خاطرات سرهنگ مخابرات امیر قلی زارع)،1394، ایران سبز، تهران

 

 

1398/2/24 11:7:26 880 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
عطف به ابلاغیه ستادکل ن‌م به عنوان «قابل توجه فرماندهان 8 سال دفاع مقدس» موارد خواسته شده بعلاوه دو قطعه شعر (به نام‌های حیله دشمن و زلزله بم کرمان). سروده این‌جانب به بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس تقدیم گردید. که جواب آن به شرح نامه شماره 279- 1/90/69 مورخه 27/2/83 که کپی آن به پیوست می‌باشد از طریق روابط عمومی بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس اعلام وصول گردیده است.
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015