• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
 • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
 • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
 • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
 • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
 • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
 • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
 • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
 • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

تیپ37 در عملیات بیت المقدس(16)


سخنان فرمانده تيپ37 زرهي

پس از حصول اطمينان از نظرات كلي فرماندهان و مسئولين امر و پيشنهادات آنان در چگونگي سازمان رزمي نيروها در اجراي مرحله دوم عمليات بيت‌المقدس، اينجانب به عنوان فرمانده تيپ37 زرهي سخنان را بدين شرح بيان نمودم:

جنگ تحمیلی،دفاع مقدس،ارتش،هیئت معارف جنگ،شهید صیاد شیرازی،جنگ ایران و عراق،جنگ

(( بسم‌الله الرحمن الرحيم))

با سلام و درود به امام امت و مردم بزرگوار ايران اسلامي و با سلام به شما فرماندهان عرصة جنگ و رزمندگان فداكار و با ايمان. برادران گرامي و همرزمان دلاور! به فضل پروردگار و با توجه به عرصه‌هاي جنگ، در عملياتهاي گذشته تدابير عمليات رزمي فرماندهان و طراحان ما، ابتكار عمل در صحنه‌هاي نبرد در پنجه قدرتمند رزمندگان ايران اسلامي بوده است. هم اكنون رزمندگان  ما با علم و دانش در كاربرد مفيد و مؤثر جنگ افزارها و به‌كارگيري و تكنيك نظام به دست آمده در جنگها و تجارب گذشته و ايمان در پاكسازي و بازپس‌گيري جاي‌جاي خاك مقدس جمهوري اسلامي ايران به ويژه شهر خرمشهر كه در چنگال دشمن به مدت هجده ماه گرفتار و مردم و ساكنين آن آواره شده‌اند و هستي آنها به غارت رفته و خرمشهر به ويرانه‌اي تبديل شده، مي‌رود تا با انهدام نيروهاي دشمن، پيروزي نهايي بر دشمن را رقم زده و با ثبت برگ زريني بر تاريخ ماندگار و با عظمت ايران اسلامي، استكبار جهاني و حاميان دشمن متجاوز را مات و متحير نمايند.

      پيروزيهاي گذشته كه با لطف و عنايت پروردگار حاصل آمده، روحيه خودباوري و اعتماد به نفس نيروهاي ما را در اجراي موفقيت‌آميز مرحله دوم عمليات بيت‌المقدس در آينده نزديك ارتقاع مي‌بخشد. در عوض، نيروهاي سرخورده دشمن در كمال يأس و نااميدي به سر مي‌برند و هر لحظه در انتظار يورش رعد آساي رزمندگان ايران اسلامي به مواضع و محل استقرارشان هستند و خود را در موضع نابودي و كشته شدن مي‌پندارند. فرماندهان نيروهاي عراقي افسران خود را در صورت عدم مقاومت مقابل پيشروي نيروهاي ايراني تهديد به اعدام مي‌نمايند. خلاصه اينكه نيروهاي دشمن در سر در گمي و ناميدي به سر مي‌برند. تيپ 37 زرهي مصمم است با همان سازمان رزمي كه سرانجامش پيروزي افتخارآميز مرحله نخست عمليات بيت‌المقدس را رقم زد، مرحله دوم عمليات را آغاز كند و انشاالله عمليات را با پيروزي به انجام رساند. تدبير اجراي عمليات به صورت دستور‌ عملياتي تا پايان روز 15/2/61 به نيروهاي رزمنده تيپ37 زرهي ابلاغ خواهد شد. تا آغاز مرحله دوم عمليات بيت‌المقدس فرصتي باقي نيست. شايد تا تصرف و تأمين خط مرزي براي تجمع مجدد و تبادل نظر فرصتي نباشد. بنابراين با استفاده از فرصت باقي مانده، لازم مي‌دانم اجراي نكاتي را در هنگام عمليات يادآور شوم :

 1. مهمات مصرفي مورد نياز حداقل يك هفته را در نزديكي محل درگيري در دسترس خود داشته باشيد.
 2. اركان يكم و چهارم گردانها، نيازمنديها را پيش‌بيني و در جايگزيني به موقع آنها اقدام نمايند همچنين در تداركات، مهمات، آب و غذا را به صورت جامع طرحريزي و به موقع اقدام نمايند تا رزمندگان مهاجم ما در مضيقه   قرار نگيرند.
 3. گردانهاي تانك و مكانيزه، عناصر و ابزار تعميراتي مورد نياز را براي تعمير و راه‌اندازي ادوات از كار افتاده احتمالي به همراه داشته باشند.
 4. منطقه عمل تيپ37 زرهي از ايستگاه حسينيه در امتداد جاده حسينيه كيلومتر 25 تعيين شده است.
 5. گردان 237 تانك چيفتن به فرماندهي سروان رضا نيك‌خواه (شهيد سرتيپ نيك‌خواه) از ايستگاه حسينيه تا سه كيلومتر به چپ گسترش مي‌يابد.
 6. گردان 238 تانك به فرماندهي سرگرد زرهي علي عباسي، در چهار كيلومتر در مركز محور پيشروي تيپ37 زرهي گسترش مي‌يابد.
 7. گردان 239 تانك، به فرماندهي سرگرد زرهي كريم پيروزان تا چهار كيلومتر بعد از گردان 238 تانك گسترش مي‌يابد.
 8. در كنترل عملياتي هر يك از گردانهاي تانك يك گروهان پياده مكانيزه و يك گروهان پياده قرار گرفته است.
 9. مسئله‌اي كه براي تيپ حائز اهميت بوده و بايستي مورد توجه قرار گيرد، جناح راست و شمالي محور پيشروي است كه با توجه به حضور لشكر6 زرهي و لشكر 5 مكانيزه دشمن در غرب اهواز و جنوب رودخانه كرخه كور و عقب‌نشيني احتمالي تاكتيكي آنها به موازات جاده اهواز - خرمشهر مراقبت از جناح شمالي را بيشتر مورد توجه قرار دهيد.
 10. در قرارگاه فتح ريل راه‌آهن اهواز ـ خرمشهر، به عنوان خط عزيمت نيروهاي تك‌ور در هنگام شروع مرحله دوم عمليات بيت‌المقدس تعيين ‌گرديده است.      
 11. گردانهاي تانك با آرايشي كه در خط عزيمت اتخاذ مي‌كنند، پس از دريافت رمز آغاز عمليات ضمن هماهنگي با يكديگر با نهايت سرعت به مواضع و خاكريزها و محل استقرار نيروهاي دشمن نزديك شوند. از هنگام حركت از خط عزيمت ، هماهنگي با يكديگر را در اولويت قرار دهيد. نيروها از سبقت گرفتن از يكديگر براي پيشروي ولو اينكه نيروهاي دشمن مقابل آنها درهم كوبيده و از هم گسيخته و زمينه براي پيشروي سريع آن گردان فراهم شده باشد، اجتناب كنند. در چنين صورتي با تقويت آتشهاي نيروهاي جناحين خود، زمينه پيشروي تمامي يگانهاي تك‌ور را فراهم نمائيد و با سرعت منطقي بر نيروهاي دشمن بتازيد.
 12.  گردان 239 تانك در مورد هماهنگي با تيپ 55 در جناح چپ خود اقدام نماييد.
 13.  نيروهاي عمل كننده در رابطه با جمع‌آوري اسراي جنگي و تخليه به موقع آنها به كمپ در قرارگاه تيپ37 هماهنگي لازم را با گروهان قرارگاه و دسته دژبان تيپ 37 زرهي به عمل آورند.
 14.  فرماندهان پيش‌بينيـهاي لازم در مورد تخليه و مداواي به موقع مجروحين، همچنين در مورد جمع‌آوري شهدا در نقاط مشخص و تخليه پيكر پاك‌ آنها اقدام نمايند.
 15.  توپخانه‌هاي قرارگاه فتح برابر مأموريت ابلاغي، آتشهاي مورد نياز نيروهاي عمل كننده را با هماهنگي افسران رابط توپخانه تأمين مي‌نمايند.
 16.  از فرماندهان و مسئولين و دست‌اندركاران فداكار مي‌خواهم تا با ياري پرودگار و با كاربرد ريزه‌كاريهاي كارگشا و تجربه شده در جنگهاي گذشته، زمينه توفيقات روزافزون رزمندگان و نهايتاً آزادسازي خرمشهر را تسهيل نمايد.
 17. سخن بنده پايان يافت. ساير جزئيات طي دستورات جزء به جزء ابلاغ خواهد شد. زمان زيادي تا آغاز مرحله دوم عمليات باقي نمانده است هم‌اكنون سازمان رزمي واحدهاي خود را تكميل كنيد و بنابه دستور، آماده اجراي مأموريت باشيد. در پايان همگي شما و نيروهاي رزمنده را به خداي بزرگ مي‌سپارم.

 

شايان ذكر است كه در مرحله دوم عمليات بيت‌المقدس، تيپ37 زرهي منحصراً با واحدهاي سازماني خود شامل‌: سه گردان تانك و يك گردان مكانيزه پياده و يك يگان پياده به فرماندهي سروان پياده تعصب و گروهان قرارگاه تيپ 37 زرهي به فرماندهي سروان عباس گرگين بايد  به سوي غرب تك مي‌كرد. تيپ 55 هوابرد نيز در مرحله دوم عمليات با گسترش در جنوب ايستگاه حسينيه تا چند كيلومتر پايين تر و متكي به محور ايستگاه حسينيه به پاسگاه كيلومتر 25 در جناح چپ تيپ37 زرهي به سوي خط مرز پيشروي مي‌كرد.

درگيري روزمره نيروهاي متخاصم، تبادل آتش نيروهاي در خط (توپخانه و خمپاره) به خصوص بمبارانهاي هوايي بي وقفه دشمن به قصد تضعيف روحيه رزمندگان ايران اسلامي و تقويت نيروهاي شكست‌خورده خود و تخريب پلهاي شناور بر روي كارون به لحاظ قطع عقبه نيروهاي ايراني به اوج شدت خود رسيده بود و دليرمردان پرشور با سركوب پاتكها دشمن و وارد كردن تلفات و خسارات غير قابل جبران به نيروهاي دشمن در كمال مسرت و شادماني در انتظار فرا رسيدن لحظه شروع مرحله دوم عمليات بودند به قول حافظ شيرين سخن:

 

«خواب و خورت ز مرتبه خويش دور كرد

                   آنگه رسي به خويشتن كه بي خواب و خور شوي»

         

در حقيقت نيروهاي رزمنده تيپ 37 زرهي بر اثر پيروزيهاي حاصل از سركوب بي چون و چراي پاتكهاي مكر‌ّر دشمن فرصتي نمي‌يافتند كه در آن به استراحت  بپردازند. گويي كه اين پيروزيها خواب و خوراك آنان را تأمين كرده بود.

 

منبع: تیپ37 زرهی در عملیات فتح المبین، صارمی، مجید،1387، ایران سبز، تهران

1398/2/23 11:48:47 815 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
پس از حصول اطمينان از نظرات كلي فرماندهان و مسئولين امر و پيشنهادات آنان در چگونگي سازمان رزمي نيروها در اجراي مرحله دوم عمليات بيت‌المقدس، اينجانب به عنوان فرمانده تيپ37 زرهي سخنان را بدين شرح بيان نمودم:
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015