• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

ارتش در نگاه فرمانده معظم کل قوا


فصل سوم: ارتش بازوهای مستحکم ملت و کشور-147

بخش دوم: ایستادگی در مقابل دشمن

1398/12/3 8:49:42 1 0

عبور از سيروان (64)


صدور حكم امام (ره) خطاب به سرتيپ فلاحي

در اواخر خرداد سال 1360 اقدامات تفرقه برانگيز بني‌صدر باعث شد كه امام (ره) ايشان را از مقام فرماندهي كل قوا عزل نمايد. خلع بني‌صدر از رياست جمهوري و فرماندهي كل نيروهاي مسلح و به دنبال تحريكات منافقين موقتاً شرايطي بحراني به وجود آمد كه باعث اضطراب و ناراحتي رزمندگان هم شده بود زيرا اگر آشوب و ناآرامي در تهران و شهرستان‌ها به وجود مي‌آمد، مسئلة جبهه و جنگ هم حداقل براي مدتي به فراموشي سپرده مي‌شد و احتمال آن مي‌رفت كه تشنج و نافرماني در جبهه‌هاي جنگ هم به وجود آيد و آسيب پذيري يگان‌ها در مقابل ارتش مجهز عراق بيشتر گردد. بنابراين امام طي حكمي سرتيپ فلاحي را مجاز به استفاده از اختيارات مقام رهبري در مورد هدايت نيروهاي مسلح نمودند. متن حكم به شرح زير است:

«بسم‌الله‌الرحمن‌الرحيم. تيمسار ولي فلاحي، جانشين رئيس ستاد مشترك ارتش جمهوري اسلامي ايران. تا تعيين تكليف جانشين فرماندهي نيروهاي مسلح، ستاد مشترك مجاز است با استفاده از اختيارات مقام رهبري، ماموريت‌هاي محوله را انجام دهد. روح‌الله‌الموسوي الخميني. 21/3/60»

1398/12/3 8:47:4 3 0

هفتمین فصل غزل (41)


از تو برپاست رسم و راه وفا

ای سراپا وفا! قیامت سبز

1398/12/3 8:45:13 1 0

دفاع مقدس و ارتش در استان سیستان و بلوچستان (19)


تاریخچه و نقش گردان379 پدافند هوایی 23م­م در دوران دفاع مقدس

همزمان با شروع حمله عراق به ایران در 1 مهر 1359، دستورالعمل تشکیل گردان379 پدافند از طریق نیروی زمینی ارتش به لشکر88 زرهی زاهدان ابلاغ شد، که مدت دو سال، یعنی تا مهر 1361 طول کشید تا گردان عملیاتی و از نظر تجهیزات و نیروی انسانی تکمیل گردید. در مدت زمان تجهیز و تکمیل گردان، مأموریت‌های جانبی در سطح استان سیستان و بلوچستان، از جمله تأمین سرتاسری از تأسیسات و منابع حیاتی (فرودگاه‌ها، سیلوی گندم، شرکت نفت، نیروگاه‌ها) واگذار گردید.

1398/12/3 8:43:55 2 0

شهید صیاد شیرازی در: خاطرات امیر سرتیپ دوم دکتر ابوالقاسم کیا (5)


هیئت بازرسی پس از انجام بازرسی از توان رزمی یگان‌های مستقر در کرمان شب با یک فروند هواپیمای سی - ۱۳۰ عازم مشهد مقدس گردید. شهید صیاد در کابین خلبانان نشسته بود، هواپیما پس از برخواستن از بانه پرواز و حدودا یک ربع ساعت که پرواز کرده بود. ناگهان در یک‌لحظه در انتهای هواپیما جرقه بسیار پرنوری مشاهده گردید و دیگر تکرار نشد. سکوت خاصی در بین اعضاء هیئت ایجادشده و همه شدیدا نگران شده بودند، عناصر فی موجود در هواپیما خیلی تلاش کردند تا عیب ایجادشده را پیدا کنند اما موفق نشدند. ظاهراً نشان‌دهنده‌های هواپیما هم چیزی را نشان نمی‌داد .

1398/12/3 8:41:42 2 0

جنگ و زندگی-26 و پایانی


وداع با ميدان نبرد

اي انيس قلب‌ها، اي حاكم بر نفس، هر كس انديشه مهر تو را در سر ندارد، جماد است، سنگ است، هر كس رحمي در دل ندارد. حيوان درنده‌خويي است و هر كس خوف، اميد و عشق تو در وجودش نيست، طاغي است، سركش است، حتي خود شيطان است. گاهي با تركتازي طبيعت در ميدان نبرد دوست و رفيق شده بودم و خشم خشونتش بر من اثري نداشت. هر چند من به ستيزه جوئیش عادت كرده بودم، چهره خونين و هراس انگيزش پشت هر بيننده را خم و كمرش را به درد مي‌آورد.

1398/11/30 9:7:27 13 0

هفتمین فصل غزل (40)


با این دل‌شکسته اگر خوب یا بدیم

در انتظار قائم آل محمدیم...(عج)

1398/11/30 8:58:41 10 0

ارتش در نگاه فرمانده معظم کل قوا


فصل سوم: ارتش بازوهای مستحکم ملت و کشور-146

بخش دوم: ایستادگی در مقابل دشمن

  1. - ایستادگی در صفوف مقدم دریکی از میدان‌های دشوار:

1398/11/30 8:57:33 7 0

عبور از سيروان (63)


يك خيز به جلو

پس از تثبيت مواضع روي كماجر گاه تيم‌هايي را به جلو مي‌فرستاديم تا با نزديك شدن به مواضع عراقي‌ها اطلاعاتي به دست آورند. بين ما و نيروهاي عراقي مستقر بر روي قلة شمشي يك برجستگي ديگري وجود داشت كه به سمت نيروهاي ايراني داراي تخته‌سنگ‌ها و موانعي بود كه جهت استقرار يك نيروي تأميني مناسب بود. در نتيجه اكثر روزها چند نفر نيروي تأميني با استفاده از مسير نسبتاً مخفيِ شيب شمالي ارتفاع، به آن محل رفته و كمين نموده، وضعيت سنگرها و فعاليت‌ عراقي‌‌هاي را شناسايي مي‌نمودند. بعد از مدتي، پاسداران تعدادي از نيروهاي مستقر در كل چنار را كه درگيري چنداني نداشتند، برداشته و با يك خيز بدون سر و صدا و به صورت نفوذي، نيرويي به استعداد يك دسته را در محل كمين به صورت ثابت مستقر كردند و تا مدتي سعي مي‌كردند كه موضع آنها براي دشمن آشكار نشود.

1398/11/30 8:57:21 12 0

شهید صیاد شیرازی در: خاطرات امیر سرتیپ دوم دکتر ابوالقاسم کیا (4)


در اواخر آذر ۱۳۷۰ هنگامی که هیئت بازرسی از توان رزمی یگان‌های مستقر در منطقه کرمان بازرسی می‌کردند، شهید صیاد شیرازی حدود ساعت ۵ بعدازظهر روز دوم یا سوم بازرسی تصمیم گرفتند که با یک فروند بالگرد به منطقه ماهان کرمان ( محل بارانداز قاچاقچیان مواد مخدر ) بروند، و لذا بالگرد آماده‌شده امیر سرتیپ دوم عابدی که در آن زمان فرمانده پایگاه هوانیروز کرمان بود ؛ خودش هدایت بالگرد را عهده‌دار شد و من به همراه شهید و یکی دو نفر دیگر از برادران سپاه و ارتش سوار بر بالگرد به سمت محل موردنظر حرکت کردیم.

1398/11/30 8:56:0 14 0
4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015