• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

پیشگامان صنعت رادار در ایران-7


ساخت رادار

 دو سال تلاش پرسنلی با تجربه و با دانش فنی بالای پدافند هوایی که اکثراً دوره فنی رادار را در کشورهای سازنده رادار طی نموده بودند، همراه با استادان و دانشمندان دانشگاه‌های کشور، مخصوصاً دانشگاه صنعتی اصفهان، کار عملی و پایه‌ای و علم و دانش رادار را در پدافند هوایی دگرگون کرده بود؛ به گونه‌ای که هر صاحب‌نظر پژوهشگر ژرفنگری که این سطح کارایی و دانش همراه با ابزار و تسترها و تجهیزات پیشرفته مورد نیاز در پدافند هوایی و دپوهای رادار را می‌دید، این جسارت در او به وجود می‌آمد که هوس ساخت رادار در کشور را بنماید و واقعاً هم ساخت یک رادار روز و مدرن و کارآمد در پدافند هوایی امکان‌پذیر بود.

1398/6/27 12:25:44 21 0

پیاده نظام و دفاع مقدس-23


مرحله سوم: عمليات آفندي (سال دوم جنگ)

در سال دوم جنگ با به دست آوردن اطلاعات كامل از توانائي‌هاي دشمن، شناسایي منطقه عمليات توسط كليه رده‌ها، احراز آمادگي، بالا بردن توان رزمي يگان‌ها و انسجام ستادهاي عملياتي در كليه قرارگاه‌ها و رده‌هاي عمل‌كننده، چهار عمليات آفندي بزرگ در جنوب با توانائي و اهداف مندرج در جدول شماره2 اجرا شد.

1398/6/27 12:4:7 23 0

ارتش در نگاه فرمانده معظم کل قوا


فصل دوم: مردمی بودن ارتش- 50

بخش یکم: در خدمت مردم بودن

25- مدافع ملت و کشور بودن: نیروهای مسلح باید با تأسی عملی به سیره حضرت علی(ع) به‌عنوان انسانی فداکار و سرداری شجاع و با اخلاص و هماهنگی و همدلی بیش‌ازپیش مظهر اقتدار ملی باشند.

1398/6/27 11:55:17 19 0

فرماندهان صدام (68)


وودز: شما ارزش وجودی نیروی دریایی را به صدام نشان داده بودید و اکنون او انتظار بیشتری از شما داشت.

مورای: اصولا چرا به فرماندهی نیروی دریایی منصوب شدید، خودتان در این مورد چه فکر می‌کنید؟

کعبی: علاءالدین حامد الجنبی فرمانده پیشین نیروی دریایی مرا به صدام معرفی کرد. الجنبی بیشتر عمر خدمتی‌اش را در نیروی زمینی گذرانده بود، اما در سال ۱۹۷۹م  به فرماندهی نیروی دریایی منصوب شد. او دریکی از جلساتش با صدام، ضمن معرفی من به توان بالقوه‌ام برای فرماندهی اشاره کرد و همین سبب شد که بعدها به فرماندهی نیروی دریایی منصوب شوم.

1398/6/27 11:48:1 28 0

توپخانه در عملیات های آفندی و ویژه (14)


مستخرجه از طرح عملیاتی کربلا 1  (2)

تغییرات در سامانه فرماندهی و سازمان رزمی

بسمه تعالی

سری

نسخه......... از......... نسخه                

(در دستور شفاهی تغییری داده نشده) لشکر16 زرهی

حمیدیه- سوسنگرد                                                           

دوم آبان ماه 1360                                                                                                                                       

پیوست پ (آتش پشتیبانی) به طرح عملیاتی کربلا 1

مدرک: نقشۀ 50000/1  سوسنگرد ـ حمیدیه ـ هویزه                               

رز ـ 6

1398/6/27 11:45:43 21 0

بازخوانی جنگ تحمیلی (9)


خاطره چند روز بعد از پیروزی انقلاب اسلامی

تلفنی با جناب سرهنگ محمد افتخاری که رئیس مستقیم من و افسر بسیار شایسته‌ای بود، تماس گرفتم. گفت: «فوری بیا جلو درب اصلی پادگان لویزان.» رفتم آنجا و به جناب سرهنگ ارباب و جناب سرهنگ خسرو مولوی ملحق شدم. سرهنگ ارباب گفت که تیمسار محمدولی قره‌نی[1] از طرف حضرت امام خمینی(ره) به ریاست ستاد ارتش ملی اسلامی ایران، منصوب شده است و از ما خواسته تا تعدادی از افسران لایق و شایسته و معتقد از رسته‌های مختلف را به ایشان معرفی کنیم، تا به آنها مسئولیت داده شود.

1398/6/27 11:41:56 20 0

پیشگامان صنعت رادار در ایران-6


فرستنده رادارها

معمولاً رادار در نگاه اول از سه بخش کلی تشکیل شده است:

گیرنده، فرستنده و آنتن.

پس از اینکه به ساخت گیرنده رادار اطمینان پیدا کردیم، یعنی همان روزی که در جزیره کیش گیرنده تحویل گرفته شد، کار ساخت فرستنده رادار را شروع کردیم. برای آخرین بار، از دانشگاه صنعتی اصفهان درخواست کردیم روی فرستنده هم شروع به کار نمایند. جواب دادند ما تحقیق را شروع می‌کنیم، ولی برای فرستنده در حد رادارهای دور­برد، مثل رادار کیش که دو مگاوات خروجی دارد، نمی‌توانیم قولی بدهیم؛ با توجه به وضعیت موجود، منتظر ما نمانید. قبلاً هم با سایر دانشگاه‌ها و مؤسسات علمی مختلف صحبت کرده بودم که نتیجه‌ای حاصل نشده بود.

1398/6/27 10:58:56 21 0

پیاده نظام و دفاع مقدس-22


قبل از آغاز عملیات آفندی در سال دوم جنگ سه عملیات نسبتاً بزرگ درسه ماهه اول سال اول جنگ در جنوب كشور علیه دشمن برابر جدول شماره1 اجرا شد. یک عملیات توسط يگان پیاده (لشکر21 پیاده) و دو عملیات توسط یگان زرهی (لشکر 16 زرهی و تیپ 37 زرهی) انجام شد، ولی هر سه عملیات ماهیت عملیات زرهی داشتند، زیرا تیپ عمل­کننده لشکر پیاده نیز با بکارگیری سه گردان‌ زرهی عملاً تبدیل به تیپ زرهی شده بود.

1398/6/27 10:56:15 23 0

ارتش در نگاه فرمانده معظم کل قوا


نشان دادن فداکاری‌ها به ملت در دوران دفاع مقدس: شما در دوران دفاع مقدس، هرکدام به نحوی فداکاری‌های خودتان را به ملت نشان دادید و ملت ایران از نیروهای مسلح خود خاطره‌های شیرین و خوشی را به یاد دارد. ملت ایران به نیروهای مسلح خود در دوران دفاع مقدس، صمیمانه همکاری کرده است. همچنان که در دوران دفاع مقدس، در هر نقطه‌ای که همکاری‌ها بیشتر بود، پیروزی‌ها آشکارتر و شیرین‌تر بود.

1398/6/27 10:53:44 24 0

فرماندهان صدام (67)  


کعبی: وقتی من فرمانده نیروی دریایی شدم، عملیات آفندی را آغاز کردیم و در اولین عملیات تصمیم گرفتیم به کشتی‌هایی که در منطقه بوشهر بودند حمله کنیم. برای این کار، ابتدا سه فروند قایق تهاجمی را برای یافتن اهدافی در منطقه بین پایگاه خلیج‌فارس و آبراه خور عبدالله اعزام کردیم. سپس، این قایق‌ها مسیرشان را به‌طرف ایران تغییر دادند. این عملیات ۲۰ ساعت طول کشید و قایق‌های موشک‌انداز با پرتاب شش موشک، پنج فروند، از کشتی‌های ایرانی را غرق کردند.. اکنون می‌دانستیم که باید عملیات دریایی آفندی را گسترش دهیم.

1398/6/27 10:50:2 27 0
4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015