• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
 • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
 • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
 • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
 • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
 • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
 • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
 • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
 • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

پیاده نظام و دفاع مقدس-58


جنگ‌افزارهاي ضد‌تانك: در آينده جنگ‌افزارهاي ضدتانكي مي‌تواند كارآيي لازم را داشته باشد كه داراي خصوصياتي از قبيل برد مناسب بوده، به وسيله نفر حمل شود و در همه شرايط رزم و در هر نوع شرايط جوّي قابل استفاده، هدايت‌شونده ، با قدرت تخريب و كشندگي مناسب، سادگي از نظر آموزش و يادگيري، هم ضدتانك باشد هم ضدسنگرهاي بتون آرمه، قابل استفاده كليه نيروها، ضد نفرات مجتمع و كاملاً هوشمند باشد.

دفاع مقدس، جنگ تحمیلی، معارف جنگ، شهید صیاد شیرازی، شهدای جنگ تحمیلی، امام خامنه ای

ضميمه3: نظريات فرماندهان

 

به منظور آگاهي از نظريات و تجربيات فرماندهاني كه در دوران جنگ تحميلي در رده گروهان و گردان انجام وظيفه نموده‌اند، خلاصه‌اي از مصاحبه آنان در مورد گردان پياده به شرح زير مي‌باشد:

امير سرتيپ ستاد محمد حسين دادرس جانشين نزاجا

 نظر ايشان در مورد نيازمندي‌هاي سازمان و تجهيزات گردان‌هاي پياده در آينده چنين عنوان شده است:

 1. سازمان: گردان‌هاي پياده‌اي بايستي به گونه‌ای پيش‌بينی و سازمان‌دهی گردند كه ضمن توانايي عمل در انواع زمين‌ها، تأثير لازم در عمليات مختلف را داشته باشند و داراي سازماني ساده كه حداقل استفاده از كاركنان پايور و حداكثر استفاده از كاركنان وظيفه را در برگيرد، باشند.
 2. تجهيزات انفرادي: ايشان معتقدند تجهيزات انفرادي بايستي سبك و قابل حمل در كليه مراحل رزم و قابل استفاده در هر نوع شرايط جوي باشد، چرا كه تجهيزات موجود در دوران دفاع مقدس باعث دست و پاگيري و در بعضي مواقع پايين آمدن اعتماد به نفس در كاركنان شده بود.
 3. جنگ‌افزارهاي ضد‌تانك: در آينده جنگ‌افزارهاي ضدتانكي مي‌تواند كارآيي لازم را داشته باشد كه داراي خصوصياتي از قبيل برد مناسب بوده، به وسيله نفر حمل شود و در همه شرايط رزم و در هر نوع شرايط جوّي قابل استفاده، هدايت‌شونده ، با قدرت تخريب و كشندگي مناسب، سادگي از نظر آموزش و يادگيري، هم ضدتانك باشد هم ضدسنگرهاي بتون آرمه، قابل استفاده كليه نيروها، ضد نفرات مجتمع و كاملاً هوشمند باشد.
 4. جنگ‌افزارهاي پشتيباني آتش با سهم تير منحني: جنگ‌افزارهاي پشتيباني آتش مورد نياز گردان‌هاي پياده در آينده بايستي با داشتن حداقل خدمه حداكثر كارآيي را داشته باشد و داراي مهمات دودانگيز، روشن‌كننده و سوختار شديد با حداكثر تخريب باشد. از دیگر خصوصيات اين جنگ‌افزارها قابل حمل بودن به وسيله نفر و خودرو و قابل استفاده در كليه مراحل رزم و هر نوع زمين و شرايط جوي است. نهايتاً اين نوع جنگ‌افزارها بايستي كاملاً هوشمند و انجام محاسبات آن به صورت خودكار باشد.
 5. تحرك: به شرط بالا بردن تحرك تا 100% توسط لشكر و همچنين وسايل محمول هوايي مشکلی نخواهد بود.

امير سرتيپ دوم جمشيد فرقاني نيا فرمانده اسبق لشكر30 پياده گرگان،  جانشين معاونت آموزشي نزاجا و در حال حاضر جانشين اداره آموزش سماجا

ايشان گردان‌هاي پياده با تحرك 100% را توصيه مي‌كنند و اظهار مي‌دارند گردان‌هاي پياده بايستي به سه قسمت تقسيم شوند: گردان‌هاي پياده كوهستاني، گردان‌هاي هوابرد و گردان‌هاي پياده مكانيزه. ايشان در مورد كاركنان معتقد است كه بايستي كاركنان پايور و وظيفه به صورت حرفه‌اي در اختيار ارتش باشند و معتقد به استفاده از سربازان پيماني نيز مي‌باشد. در مورد تجهيزات و جنگ‌افزارهاي انفرادي و ضد‌تانك و پشتيباني آتش معتقد است ما بايستي تنوع جنگ‌افزارهاي موصوف را از بين برده و از جنگ‌افزارهايي استفاده نمایيم كه بيشتر در بلوك غرب استفاده مي‌شود و مورد استفاده بر روي تانك، نفربر و خودرو و قابل حمل به وسيله نفر و مورد استفاده در كليه شرايط رزم و آب و هوايي باشد و وزن آن متناسب با جثه كاركنان موجود باشد. در خاتمه اظهار اميدواري مي‌نمايد که در آينده با توجه به مدرنيزه شدن گردان‌هاي پياده، ما به لطف خداوند ارتش سرافرازي داشته باشيم.

امير سرتيپ2 پياده ستاد احمد ملك‌زاده استاد درس استراتژي عملياتي در دانشكده دفاع ملي

ایشان علل نارسایي گردان‌هاي پياده را اين‌گونه عنوان كردند:

 1. كمبود سلاح و تجهيزات سازماني و معيوب بودن تعدادي از سلاح‌هاي موجود.
 2. ناشايستگي افراد در بكارگيري سلاح و تجهيزات.
 3. تنوع سلاح و تجهيزات و مشكلات تعمير و نگهداري آنها.
 4. ضعف آموزش در رابطه با آشنایي با سلاح و همچنين مسائل تعميراتي آن.
 5. عدم پيش‌بيني وسایل سنگين مهندسي در گردان‌هاي پياده.
 6. تنوع خودروهاي واگذاري به گردان‌ها و مشكلات تعميراتي آنها و كمبود خودروها.
 7. كافي نبودن آتش پشتيباني عمومي منظورشده در جداول سازمان گردان‌ها.
 8. عدم واگذاري وسایل ديد در شب و وسایل و تجهيزات ش. م. ه.
 9. كافي نبودن امكانات سازماني دسته بهداري گردان‌ها.
 10. عدم واگذاري حمام صحرایي به گردان‌ها.

 

 

منبع: پیاده نظام در دفاع مقدس، آراسته، ناصر-نیکفرد، علی، 1393، ایران سبز، تهران

1398/8/21 12:27:48 365 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
جنگ‌افزارهاي ضد‌تانك: در آينده جنگ‌افزارهاي ضدتانكي مي‌تواند كارآيي لازم را داشته باشد كه داراي خصوصياتي از قبيل برد مناسب بوده، به وسيله نفر حمل شود و در همه شرايط رزم و در هر نوع شرايط جوّي قابل استفاده، هدايت‌شونده ، با قدرت تخريب و كشندگي مناسب، سادگي از نظر آموزش و يادگيري، هم ضدتانك باشد هم ضدسنگرهاي بتون آرمه، قابل استفاده كليه نيروها، ضد نفرات مجتمع و كاملاً هوشمند باشد.
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015