• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

امیر بختیاری و علل آغاز جنگ تحمیلی


همانطور که می دانیم،عراق مدعی بود که ایران در امور داخلی این کشور دخالت می کند و از طرفی در مرز هم به ایجاد درگیری اقدام می کند. به نظر می رسد دو مسئله ای که عراق بر آن پافشاری می کرد و تلاش داشت در این باره از ایران بگیرد،به همین باز می گردد. نظر شما در این باره چیست؟

1399/4/14 11:14:0 4 0

جهنم تکریت؛ خاطرات سرهنگ آزاده مجتبی جعفری (1)


از آتش­بس تا العماره

به دنبال عملیات نظامی منافقان موسوم به آفتاب در منطقه فکه که با موفقیتی نسبی همراه بود راه برای نبردهای خونین بعدی باز شد. پس از مدتی که منافقان عملیات چلچراغ را در مهران انجام دادند عراق در یک هجوم گسترده، با همکاری نیروهای خارجی و با استفاده از نقاط ضعف پدافندی ایران، فاو را پس گرفت و این پیروزی را نقطه عطفی در جنگ به‌حساب آورد تا با همکاری منافقان، سر از شلمچه، جزایر مجنون، شرهانی و دهلران، بیرون آورد و سرانجام در27/4/1367 به اعلام موافقت با آتش‌بس از جانب ایران و قبول قرارداد ۵۹۸ سازمان ملل برسد.

1399/4/14 10:53:19 4 0

نبردهای هوایی ایران (28)


4ـ عملیات جدا کردن منطقه نبرد و انهدام «عقبه دشمن»

یکی از مأموریت‏های مهم نیروی هوایی در پشتیبانی از نیروهای سطحی، عملیات هوایی «مجزا سازی یا جداسازی منطقه نبرد»[1] و انهدام عقبه دشمن می‏باشد که تأثیر مستقیم بر توانایی ادامه عملیات توسط دشمن دارد. در این‏گونه مأموریت‏ها، اغلب خطوط ارتباطی و راه‏های مواصلاتی دشمن از قبیل پل‏ها و جاده‏های راهبردی، مراکز دپو یا آماد و پشتیبانی دشمن (لجستیک) و نیز عقبه و نیروهای احتیاط دشمن همچون پادگان‏ها و مراکز تجمع آمادی آنها مورد هدف قرار می‏گیرند[2].

1399/4/14 10:35:33 1 0

ارتش در نگاه فرمانده معظم کل قوا


فصل سوم: ارتش بازوهای مستحکم ملت و کشور-215

بخش سوم: حفظ تمامیت ارضی و استقلال

1399/4/14 10:33:4 1 0

افسر توپخانه در مأموريت كردستان  (10)


اشغال دیدگاه توسط دیده بان آتشبار ستوان­دوم اصلانی در شمال پادگان سردشت (4)

آن روزها، روزهای تیره‌ای از زندگیم بود که مرتب خودم را دلداری می‌دادم و به روزهای روشن زندگی فکر می‌کردم. غذای گروهان را همه‌روزه توسط یک‌دستگاه خودرو که به‌وسیله بالگرد اسکورت می‌شد، به پایگاهی که مستقر بودیم می‌آوردند، آن روز دیگر از بالگردها، به‌دلیل بدی آب‌وهوا خبری نبود. فرماندهان در پادگان تصمیم گرفتند با نفربر زرهی، غذای ما را به روی ارتفاع بفرستند که نفربر هم نتوانست به‌دلیل مسدود بودن جاده مأموریتش را انجام دهد، بعد از مدتی سعی کردند، غذای افراد را با تراکتور به پایگاه بفرستند که تراکتور تا نیمه راه آمد و در برف وگل، گیرکرد.

1399/4/14 10:31:30 1 0

مواضع آمریکا در جنگ تحمیلی-62


دلايل شروع جنگ

آمریکا در اوایل دهة 1980 توان حمله نظامی موفقیت­ آمیزی علیه ایران را نداشت. به این خاطر در راه رسیدن به یک توان نظامی مناسب نیازمند زمان بود. در نتیجه اولویت را به براندازی جمهوری اسلامی ایران توسط دیگران می­داد. به این دلیل، وظیفه حمله به ایران را به عراق سپرد.(الهي،259:1368) جیمز بیل یکی از کارشناسان مسایل منطقه خلیج فارس و خاورمیانه درباره دلیل واقعی جنگ در کتاب خود می­نویسد: «دلیل جنگ درگیری سیاسی برای دست یافتن به برتری سلطه یافتن بر خلیج فارس بود. در این روند عراق امیدوار بود انقلاب ایران را در نطفه خفه کند و نابود سازد که این برای کشورهای منطقه نظیر عربستان سعودی و شیخ نشین­های خلیج فارس، هدف چندان ناخوشایندی نبود.»

1399/4/14 10:29:39 3 0

نبردهای هوایی ایران (27)


3ـ نقش نبردهای هوایی پایگاه بوشهر در توقف دشمن (2)

درچنین وضعیت غیرمنتظره‏ای، فرماندهی پایگاه هوایی بوشهر دریافته بود که پدافند از «خرمشهر- آبادان» بر دوش این پایگاه نهفته است، به همین دلیل، بخشی از مأموریت‏های پشتیبانی آتش و قطع خطوط مواصلاتی به این امر اختصاص یافت: 

1399/4/11 10:41:8 17 0

ارتش در نگاه فرمانده معظم کل قوا


فصل سوم: ارتش بازوهای مستحکم ملت و کشور-214

بخش پنجم: استحکام سازمانی

1399/4/11 10:37:19 7 0

افسر توپخانه در مأموريت كردستان  (9)


اشغال دیدگاه توسط دیده بان آتشبار ستوان­دوم اصلانی در شمال پادگان سردشت  (3)

دیدگاه 1- درقسمت شمال ارتفاع و استقرار دسته يكم گروهان که دید بسیار خوبی روی منطقه داشتم و از نظر تأمین هم ایده‌آل بود، زیرا در کنار دره عمیقی قرار داشت که دسترسی به آن بسیار مشکل بود و دسترسی دشمن به آن در حد غیرممکن ارزیابی می‌شد. سنگر آن را به‌گونه‌ای تکمیل نمودم که، واقعاً عالی بود. از همان سنگر، دیده‌بانی‌های بسیار مؤثری را در زمان‌های مختلف انجام دادم که برایم رضایت بخش بود.

1399/4/11 10:34:19 9 0

مواضع آمریکا در جنگ تحمیلی-61


اقدام‌های اجرائی عراق برای شروع بحران

همانگونه كه توضيح داده شد، قرارداد الجزایر در ارديبهشت ماه  1357 مرحله تکمیلی خود را طي می‌نمود. نقشه جای مشخص کننده میله‌های مرزی تهیه گردیده بود و بهبود زخم چند صد ساله اختلافات آخرین روزهای خود را می‌گذراند. به ناگاه نماینده عراق موضوعی را مطرح کرد که استخوان لای زخم باقی ماند، تا دولت عراق در آینده بتواند به ادعای لزوم جراحی مجدد، این زخم چند صد ساله را چرکین کند و آن ادعا، لزوم تجدید نظر در محل 21 میله مرزی بود. در حالی که برابر اعتراف خود عراق برای اجرای مفاد قرارداد در مرز زمینی بین دو کشور اقداماتی در مدت زمان کوتاه انجام گرفت و کارشناسان 601 پایه مرزی جدید در میان پایه‌های مرزی قبلی نصب کردند و کل تعداد پایه‌های مرزی نصب شده در جنوب تا نقطه تلاقی مرز ایران و ترکیه و عراق به 726 عدد رسید و توافق شد نقشه 1:25000 هوایی تهیه و محل دقیق میله‌ها در آن برده شود.

1399/4/11 10:31:25 9 0
4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015