• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

شکارچی تانک(20)


عملیات های والفجر 1و۲ و۳

برای شروع عملیات دیگر به منطقه عین خوش وارد شدیم در این منطقه بعد از چند ماه شناسائی و آمادگی و هماهنگی لازم در شب۲۱ فروردین۱۳62 عملیات والفجر1 آغاز شد و تنها یگانی که توانست هدفهای از پیش تعیین شده را تصرف کند، تیپ55 هوابرد بود.

جنگ تحمیلی،دفاع مقدس،ارتش،هیئت معارف جنگ،شهید صیاد شیرازی،جنگ ایران و عراق،جنگ

اما متأسفانه به علت عدم موفقیت سایر یگانها در این عملیات تیپ55 هوابرد با دادن تعداد زیادی شهید و مجروح، توان رزمی خود را از دست داد و در نتیجه بایگانی دیگر تعویض گردید و آن یگان هم متأسفانه نتوانست دوام بیاورد که دستور عقب نشینی دادند. البته هم تیپ55  هوابرد و هم یگان جانشین در عدم نگاهداری مواضع تصرف شده، مقصر نبودند، زیرا تمام تلاش و کوشش خودشان را انجام دادند و این عراق بود که تمام امکانات و توان خود را متوجه آن منطقه کرده بود. در حدود68 ساعت به قول معروف در منطقه با آتش تمام سلاحهای خود جهنمی به پا کرده بود. من در آن عملیات نتوانستم کاری انجام دهم، زیرا منطقه متصرف تقریبا منطقه محدودی بود.

در اثر تیراندازی دشمن نفرات پیاده ما حتی نمی توانستند از سنگر سر بالا بیاورند، چه برسد که من با همراهان با آن آسیب پذیری که نسبت به سلاحمان داشتیم برویم و روی ارتفاع ایستاده ایستاده تیراندازی کنیم. از آن طرف تانک های دشمن از روی ارتفاعات190 جنب پاسگاه بجلیه راه یگان های خودی را هدف قرار داده بودند و چند تا آمبولانس را که جهت تخلیه مجروحین به جلو می رفتند منهدم کرده بودند. این اخبار به من اطلاع داده شد. من نیز رفتم مقابل ارتفاع۱۹۰ و مشاهده کردم تانک ها داخل سنگر هستند و زمانی که می خواستند تیراندازی کنند بیرون می آمدند. یعنی تیراندازی می کردند و زود به داخل سنگر بر می گشتند. من هم موشک انداز را موشک گذاری کردم و آماده زیر تپه نگاه داشتم، به کمک تیرانداز و راننده، قبضه را هماهنگی کردم و منتظر فرصت باقی ماندم. در همین حال با دوربین دو چشمی منطقه را نگاه کردم. دیدم که یکی از تانک ها حرکت کرد و از سنگر بیرون آمد. همزمان با آن تانک و به فرمان من، ما هم بالای تپه حاضر شدیم. بدون فوت وقت پریدیم پشت قبضه و بدون آنکه تانک فرصت تیراندازی را پیدا کند، من شلیک کردم و با اصابت موشک و آتش گرفتن آن، بقیه تانک ها دیگر جرأت بیرون آمدن از سنگر شان را پیدا نکردند و بدینوسیله توانستم جلوی تیراندازی آن تانک ها را بگیرم تا آمبولانس ها بتوانند رفت و آمد کنند. بعد از عملیات والفجرا، تیپ هوابرد مدتی در منطقه عین خوش بود تا اینکه عملیات موفقیت آمیز والفجر۲، در منطقه حاج عمران شروع شد. در آن عملیات به علت کوهستانی بودن منطقه، دشمن نتوانسته بود از تانک استفاده کند ولی به وسیله بالگرد های توپدار به هر شکل آزادی عمل نیروهای ما را سلب کرده بود.

منبع: تانک شکار رفیع(خاطرات سرهنگ جانباز رفیع غفاری)، جعفری، مجتبی،1395، انتشارات ایران سبز

 

 

1397/3/23 10:49:28 227 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015