• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.

بررسی عملکردپدافند هوایی در دفاع از خارک در سال‌های جنگ تحمیلی


پدافند هوایی ایران با استفاده از تجهیزات راداری و موشکی و توپخانه ضدهوایی و بهره‌گیری از هواپیماهای ره‌گیر طرح پدافندی در تعامل کامل با پدافند هوایی سایر سازمان‌های نظامی از جمله نیروی دریایی، موفق به ایجاد پوشش امن برای خارک در برابر هواگردهای عراقی شد. ایجاد این پوشش امن در بسیاری مواقع برای مردم ایران ناشناخته بود و فقط هر ازگاهی، از تریبون‌های رسمی اعلام می‌شد. به عنوان مثال امام جمعه وقت خارک در زمان جنگ تحمیلی در نماز جمعه از مشاهدات خود در خصوص ساقط نمودن موشک زمین به زمین عراقی توسط پدافند هوایی ارتش سخن گفت . خارک تا پایان جنگ تحمیلی 2834 نوبت مورد هجوم هوایی و موشکی واقع شد . ولی عملکرد دفاع هوایی کشورمان منجر به ناکارآمدی بمباران‌های بعثی‌ها شد.

1397/5/13 11:24:4 33 0

اقدامات ارتش جمهوری ایران در سال اول جنگ تحمیلی عراق علیه ایران


رضا واضحی

چکیده

  آمریکا، پس از ناکامی در عملیات طبس به منظور تحت فشار قراردادن ایران، کودتای نقاب ( نجات قیام ایران بزرگ) را به اجرا در آورد که با عدم موفقیت روبرو گردید. پس از شکست کودتا، راهکار بعدی آمریکا برای تحت فشار گذاشتن و حتی نابودی جمهوری اسلامی ایران، ایجاد یک غائله مرزی( با توجه به اوضاع سیاسی و امنیتی و توان نیروهای مسلح ایران) بود که به زعم آنها، می توانست منجر به دستیابی به اهدافشان شود. از این رو مقدمات لازم را برای تجاوز رژیم بعثی عراق به ایران آغاز کردند.

1397/5/8 11:30:59 51 0

نقش شهید صیاد شیرازی در وحدت و انسجام نیروهای مسلح در عملیات مرصاد


سرهنگ خلبان ستاد مهدی رشیدی1

چکیده:

آنچه مسلم است در روزهای پایانی جنگ شرایطی به وجود آمد که پذیرش قطعنامه 598 از طرف جمهوری اسلامی ایران در یک حالت اضطرار پذیرفته شد و اثر روحی روانی منفی بر نیروهای مسلح کشور داشت. منافقین کوردل با فرصت­طلبی و با انجام عملیات فروغ جاویدان و به خیال باطل تصرف تهران و سقوط نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران از محور خانقین، خسروی، سرپل­ذهاب، کرند، اسلام‌آباد، کرمانشاه به نیروهای ایران اسلامی حمله‌ور شدند.

1397/5/2 12:49:43 37 0

اقدامات ارتش جمهوری ایران در پاسخ به تحرکات رژیم عراق، قبل از آغاز جنگ تحمیلی


سید ناصر حسینی(1)

رضا واضحی(2)

چکیده

بررسی همه جانبه جنگ تحمیلی هشت ساله کشور عراق علیه نظام نو پای جمهوری اسلامی ایران به منظور سنجش آثار و پیامدهای آن در جمع­آوری، انتشار و انتقال آن به نسل­های آینده با بهینه­سازی روش­های دفاعی و امنیتی آتی کشور عزیزمان بسیار مهم است. ارتش ایران قبل از انقلاب اسلامی به علت داشتن نقش ژاندارمی منطقه، از نظر تامین اعتبارات نظامی، خرید تسلیحات و تجهیزات و... با توجه به حفظ تاج و تخت شاهنشاهی و تامین منافع امپریالیسم مشکلی نداشت. پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران به جهت تحولات انجام شده در کشور به خصوص تغییرات ماهوی در ماموریت و ساختار تشکیلاتی ارتش ایجاد شد.

1397/3/27 11:29:30 109 0

الگوی فرماندهی شهید سپهبد علی صیاد شیرازی در دفاع مقدس


جواد رفیعی­­ راد

چکیده:

 امروزه برتری صنایع و سازمان­ها در بهترین مدیریت سرمایه و تکنولوژی و امکانات نیست در مدیریت بهینه و مناسب نیروی انسانی است. امروزه سرمایه اصلی صنایع و سازمان ­ها نیروی انسانی آن­هاست نه دستگاه و ماشین ­آلات و ساختمان­ ها. بنابراین نقش مدیریت و از آن مه م­تر رهبری نیروی انسانی­، یک نقش کلیدی و سرنوشت­ساز برای جامعه امروز به حساب می ­آید.

1397/2/23 11:24:47 307 0

عملیات نزاجا در مورخه1/7/59 در آغاز جنگ تحمیلی در مقابل ارتش عراق در محور شمال خوزستان یک عملیات تأخیری بود.


چکیده:

پس از وقوع انقلاب اسلامی و نا آرامی هایی که در منطقه جنوب و غرب ایران با تحرکات عراق آغاز شده بود نیروهای سه گانه ارتش جمهوری اسلامی طرح های عملیاتی را برای مقابله با تهدیدات احتمالی دشمن در مناطق مختلف تدارک دیده بودند. طولی نکشید نا آرامیها در پنج استان کردستان، آذربایجان غربی، خوزستان، گنبد و سیستان و بلوچستان آغاز شد. حضرت امام خمینی(ره) با صدور اعلامیه های متعدد از ارتش پشتیبانی کردند و مأموریت برقراری آرامش در مناطق موصوف را به ارتش واگذار نمودند. ارتش جمهوری اسلامی ایران با تمام نامهربانی های صورت گرفته از سوی ضدانقلاب و عناصر ناآگاه که با شعارهای خود آن را ضد خلقی خطاب میکردند و خواستار انحلال آن بودند، داوطلبانه برای اجرای مأموریت در مناطق مذکور حضور یافت. در هر صورت امنیت نسبی در استان های سیستان و بلوچستان و گنبد برقرار شد ....

1397/2/4 11:0:36 418 0

فرماندهی امام خمینی(ره) در دوران دفاع مقدس


جعفر غلام‌نژاد

چکیده

نقش رهبری و فرماندهی حضرت امام خمینی(ره) در بکارگیری ظرفیت‌های مادی و معنوی، بزرگ‌ترین سرمایه انقلاب و نظام و مهم‌ترین نقش در راهبرد دفاعی ایران در توقف ماشین جنگی عراق در سال اول جنگ و راهبرد تهاجمی در سال دوم جنگ و راهبرد تعقیب و تنبیه متجاوز در سال سوم جنگ به بعد بود.

1397/2/1 10:55:9 372 0

دلایل ناتوانی عراق در عبور از کرخه و تصرف دزفول


     سون‌تزو می‌گوید «اگر کسی در جنگ پیروز می‌شود، این عمل نمایانگر آن است که او ضمن آگاهی کامل از اصول جنگ از هنر تلفیق و پیاده کردن صحیح و منطقی اصول مزبور که هنر جنگ نامیده می‌شود بی‌بهره نیست و کسی که در آن شکست می‌خورد به دلیل آن است که یا زرع نکرده بریده و یا اینکه سرنوشت جنگ را دستخوش قضا و قدر و درگرو سعد و نحس ستارگان و یا بخت و اقبال قرار داده است.»

1396/12/21 11:3:11 728 0

ریشه‌های اجتماعی جنگ ایران و عراق


نویسنده: تام ورکمن

مترجم: ستوان دوم وظیفه یاسر خدام خراسانی

تمام نشانه‌ها حاکی از این است که صدام فکر می‌کرد که جنگ خیلی کوتاه خواهد بود. طی یک ماه عراقی‌ها خرمشهر را گرفته بودند و تا پایان 1980 آنها بیست مایل در داخل خاک ایران نفوذ کرده بودند. در ظرف شش ماه ضد حملات ایران ضربات خود را بر ارتش عراق وارد کرد. دو سال پس از حمله اولیه، جنگ در اکثر نقاط به داخل خاک عراق منتقل شده بود.

1396/12/19 11:33:46 759 0

دفاع آرمان طلبانه در اندیشه دفاعی امام خمینی (ره) - سرهنگ سيد محسن يارند


چکيده:

هر جنگ جدا از نتايج آن، داراي درس‌هاي فراواني براي طرفين و ساير كشورها مي‌باشد. هشت سال دفاع مقدس نيز درس‌هاي جديد و متنوعي در سطوح راه‌كنشي، عملياتي و راهبردي به همراه داشت. بهره‌برداري از درس‌هاي جنگ مستلزم فراگرفتن پيش ‌نيازهاي علمي به وسيله محققين اين حوزه مي‌باشد.

روايت‌هاي مختلف از دفاع مقدس، به دليل تنوع نيروهاي شركت‌كننده در طول هشت سال دفاع مي‌باشد. در واقع تمام روايت‌ها از دفاع مقدس صحيح است ولي هر روايت، بخشي از واقعيت را از منظر راوي بيان مي‌كند.

شناخت ماهيت جنگ و سير مراحل تحول در انديشه دفاعي، از نيازهاي اوليه براي نگارش علمي تجربيات جنگ‌ است. انديشمندان نظامي بر اساس مكتب‌ فكري خود، تغييرات تاريخي حوزه نظامی را در قالب نسل‌‌بندي جنگ‌ ارائه نموده‌اند.

نسل‌هاي جنگ را از ديدگاه مكتب‌هاي مختلف فكري مي‌توان به چهار دسته جنگ‌های سنتی، جنگ‌های مدرن، جنگ‌های  فرانوين (پست مدرن) و دفاع آرمان‌طلبانه تقسيم نمود.

اندیشه دفاعی در دروان مقدس در حوزه دفاع آرمان‌طلبانه قابل دسته بندی است. دفاع مقدس درس‌هاي مهم و متعددي در سطح راه‌كنشي (تاكتيكي) و راهبردي داشته كه برخي از آنها سير انديشه نظامي را دگرگون نموده است.

1396/10/13 10:40:2 1011 0
4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015