• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

ارتش در نگاه فرمانده معظم کل قوا


فصل سوم: ارتش بازوهای مستحکم ملت و کشور-189

بخش چهارم: دارای روحیه وفاداری و فداکاری

1399/2/31 10:48:23 12 0

استقبال خونين (17)


نظاميان بومي سقز به تأسي از همفكران خود در پادگان سنندج كه متحصن شده بودند، مدتي در شهر سقز تحصن كرده و سرِ خدمت حاضر نشدند. براي بررسي خواسته و مشكلات اين عده «آيت‌الله محمد يزدي» به ميان آنان رفته و پس از گفتگو معترضين تحصن را شكستند. ما كه در غياب آنان احساس امنيت كرده و از مزاحمتشان راحت بوديم، مايل به بازگشت آنها به پادگان نبوديم و اين فرصت مناسبي بود تا دست آنان را از امكانات تيپ كوتاه كنم. بنابراين از ورود آنان جلوگيري كرده و ابلاغ كردم اعتصاب نظاميان جرم است و مرجع قانوني بايد به آن رسيدگي كند. بدين ترتيب شرّ آنان را كم كردم و تا مدتي كه آنجا بودم سر و ساماني به اوضاع پادگان دادم. آيت‌الله يزدي بنا به خواستة متحصنين ظاهراً مصلحت را در تعويض من دانسته و مراتب را به مسؤولين ارتش اعلام كرده بود. بر اين اساس پس از مدتي مرا تعويض نمودند.

1399/2/31 10:44:46 17 0

نبردهای هوایی ایران (3)


ب ـ نیروی هوایی در دوران پهلوی دوم

در سوم شهریور سال 1320 با اشغال کشور و خروج رضاشاه، سازمانی تحت عنوان «قرارگاه کل ارتشتاران فرمانده» تشکیل شد و برای هریک از نیروهای سه‏گانه در قرارگاه مذکور دایره‌ای ایجاد گردید که عمر این قرارگاه پنج روز بیشتر نبود و در هشتم شهریور همان سال با اعلام ترک مقاومت، این قرارگاه منحل شد. در این روزها به بهانه وجود مستشاران آلمانی در کشور با حمله غافل‏گیرانه هواپیماهای شوروی (ارتش سرخ) به هنگ‌های هوایی تبریز و مشهد از شمال و پیاده شدن نیروهای انگلیسی در جنوب و بمباران هنگ هوایی اهواز، عملاً نیروی هوایی منهدم و با تجاوز به خاک ایران از هوا، زمین و دریا زمینه‏های اشغال کشور توسط قوای بیگانه فراهم می‌شود و ارتش تصمیم به ترک مقاومت می‌گیرد.

1399/2/31 10:39:33 20 0

چرا و چگونه بايد از جنگ بدانيم؟-1


سخنراني سرتيپ ستاد ناصر آراسته، جانشين گروه مشاوران نظامي مقام معظم رهبري ـ فرماندهي كل قوا ـ رئیس هیئت معارف جنگ «شهيد سپهبد علي صياد شيرازي» در دانشكده فرماندهي و ستاد، در تاریخ 90/9/7.

1399/2/30 11:32:28 18 0

نبردهای هوایی ایران (2)


تاریخچه و تجهیزات نیروی هوایی ایران و عراق و آغاز جنگ

نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، سازمانی فوق تخصصی در پیکره نیروهای مسلّح ایران است که ایمان و علم، تخصص و تعهد، قدرت ابتکار و نوآوری، رشادت و جان‏فشانی به همراه تجهیزات متنوع و پیچیده، شالوده اساسی آن را شکل داده است. این نیرو در آستانه پیروزی انقلاب اسلامی یکی از توان‏ مند‏ترین نیروها در سطح منطقه بوده است.

1399/2/30 11:11:36 19 1

مواضع آمریکا در جنگ تحمیلی-39


ج) بختيار و كودتاي نقاب

یكی از رویدادهای مهم تاریخ انقلاب اسلامی، طراحي «كودتاي نقاب» بود كه به دليل مركزيت اجراي آن در پايگاه شهيد نوژه همدان، به اشتباه به «كودتاي نوژه» معروف شده است. نام كامل كودتاي نقاب «نجات قيام انقلاب بزرگ» بود كه به­ وسيله ستادي از پاريس به رهبري «شاهپور بختيار» هدايت مي‌شد. اين ستاد با هدف جذب «سيد محمدکاظم شريعتمداري» يکي از مراجع تقليد وقت، فعاليت مي‌کرد. ساختار سازماني کودتاي نقاب در ايران و پاريس پي­ريزي شد و نيروهاي مخالف داخلي و خارجي و نيز جريان­هاي سياسي مخالف در داخل و خارج کشور شناسايي و يک هسته اطلاعاتي وسيع براي اجراي کودتا سازماندهي شد.

1399/2/30 10:57:45 14 0

استقبال خونين (16)


قطع درگيري با ضدانقلاب(2)

در خط مقدم لازم بود جسد تعدادي از شهدا و زخمي‌ها كه هنوز تخليه نشده بود، از ميدان نبرد جمع آوري شود. يك ماشين خواستيم كه جلوتر برود. از رانندگان كُرد كسي حاضر نشد. به ناچار متوسل به تهديد شديم و رانندة يك كاميون ريو را مجبور كرديم كه جلو برود. يك درجه‌دار كادر و چند سرباز را با او همراه كرديم. اين كاميون زير آتش سلاح سبك و گاهي با دنده عقب به محل اجساد نزديك ‌شد و سربازان؛ زخمي‌ها و شهدا را داخل خودرو قرار دادند. به اتفاق سروان دهقان و چند نفر سرباز به طرف جلو و بالاي تپه حركت كردم. در دامنة جنوبي تپه شدت آتش طوري بود كه هر كس ايستاده راه مي‌رفت، تير مي‌خورد. با خيز و استفاده از جان پناه‌ها و نقاط مخفي به نزديكي سرِ تپه رسيديم.

1399/2/30 10:42:3 13 0

ارتش در نگاه فرمانده معظم کل قوا


فصل سوم: ارتش بازوهای مستحکم ملت و کشور-188

بخش چهارم: دارای روحیه وفاداری و فداکاری

1399/2/30 10:16:48 15 0

نبردهای هوایی ایران (1)


 سرتیپ2 خلیلی در شهریور 1364 به پایگاه هفتم هوایی شیراز منتقل شد. مدت کوتاهی در این یگان پرواز کرد تا این‏که شرایط حساس جنگ و افزایش تهدیدات هوایی سبب شد، شهید سرلشکر عباس بابایی، معاون عملیات وقت نهاجا با تدبیری هوشمندانه مجموعۀ عملیاتی و لجستیکی «اف14» شیراز را به پایگاه هوایی اصفهان منتقل کند. از این زمان همواره چند فروند هواپیمای تامکت با خلبان‌های مربوطه در پایگاه هوایی بوشهر گسترش یافتند و توانستند واکنشی سریع به تجاوز هواپیماهای متجاوز عراقی در محدودۀ جنوب و خلیج فارس داشته باشند.

1399/2/29 11:33:9 28 0

استقبال خونين (15)


قطع درگيري با ضدانقلاب

نبرد همچنان ادامه داشت و در چند نقطه در پشت تپه ـ جنوب و شرق تپه تك تيراندازان دشمن تسلط كامل داشتند و از نيروهاي كم تجربة ما تلفات مي‌گرفتند. روز رو به پايان بود و آفتاب در حال غروب. گذشت زمان به ضرر ما و فرا رسيدن تاريكي و شب به نفع دشمن رقم مي‌خورد؛ زيرا افراد خسته و گرسنه و تشنه ما اينك زمين‌گير شده بودند. دربارة ورود خصمانه به داخل شهر با استفاده از آتش شديد و بكارگيري سلاح‌هاي پشتيباني تصميمي گرفته نشده بود و از رسيدن به پادگان هم نااميد شده بودند.

1399/2/29 11:3:43 28 0
4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015