• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)

میگ و دیگ (51) و  (52)


همشهري - اميرحسين شرفي

يك روز كارواني از هداياي مردمي را به سمت مناطق عملياتي جنوب حركت مي‌داديم. شب هنگام به خرم‌آباد رسيديم و مثل دفعات قبل براي استراحت به قلعه فلك‌الافلاك رفتيم. در اين سفر حجت‌الاسلام موسوي همراه ما بود. نيمه‌هاي شب، كاروان و گروه ديگري وارد خوابگاه شدند. از صحبت‌ها و سر و صداهاي  فهميدم كه از آذربايجان آمده‌اند. من با اشتياق صحبت تركي  را كه بلند هم بود، گوش كردم.

 

جنگ تحمیلی،دفاع مقدس،ارتش،هیئت معارف جنگ،شهید صیاد شیرازی،جنگ ایران و عراق،جنگ

من با ديدن اين حركت بي اختيار شروع به خنديدن كردم و صداي خنده‌ام لحظه به لحظه بلندتر مي‌شد. آن برادر ترك زبان وقتي اين خنده بلند مرا ديد، با همان لهجه شيرين تركي گفت:

- آقا، خنده داره؟!

در حالي كه اختيار خنده را از دست داده بودم، گفتم:

- تو در بين اين همه جمعيت از كجا فهميدي كه اين آقا همشهري شماست كه گفتي همشهري پايت را جمع كن؟

آن شخص با شنيدن اين حرف نگاه متعجبانه‌اي كرد و او هم شروع به خنديدن نمود. در اين حال آقاي موسوي هم سرش را بلند كرد و شروع به خنديدن كرد.

 

 

خاك بر سر

 

سروان خلبان جعفر دارابيان

اوايل جنگ ما در حاشيه رودخانه جراحي مستقر شده بوديم. كار ما اين بود كه هر روز صبح اول وقت از آنجا بلند شده و به دنبال عراقي‌ها گشته و آنها را پيدا مي‌كرديم و مورد هدف قرار مي‌داديم. اين حركت ما معروف به عمليات بكاو و بكش شده بود و با اين كار ضربات مؤثري بر پيكر ارتش متجاوز عراق وارد مي‌كرديم. در يكي از روزها، محل تجمع عراقي‌ها توسط بالگرد‌هاي هوانيروز شناسايي شد و تيم‌هاي عملياتي ما در چند سورتي پرواز، محل تجمع عراقي‌ها را در هم كوبيدند و  را تار و مار كردند.

عراقي‌ها براي مقابله با اين كار ما، چند فروند ميگ خود را به منطقه اعزام كردند. يكي از ميگ‌ها بالگرد مرا نشانه كرد و مرتب به سمت من تيراندازي مي‌كرد. من دو كار بايد انجام مي‌دادم. يكي اين‌كه خودم را در مقابل حملات او حفظ مي‌كردم و ديگر اين‌كه به سمتي پرواز مي‌كردم كه  پايگاه ما را شناسايي نكنند.

ميگ عراقي مرتب دور مي‌زد و به سوي من شليك مي‌كرد. من هم با دادن مانور به چپ و راست و بالا و پايين مي‌رفتم تا مورد هدف آن ميگ قرار نگيرم. من به اين مسئله آشنايي داشتم كه هواپيماي عراقي نمي‌تواند مدت زيادي به تعقيب من ادامه بدهد. حالا بيش از بیست دقيقه بود كه ميگ عراقي پشت سر من قرار مي‌گرفت و با فركانس راديويي بالگرد به انگليسي صحبت مي‌كرد، ولي من براي حفظ جان خود و وسيله پرنده‌ام، سكوت راديويي اختيار كرده بودم و جواب نمي‌دادم.

ميگ عراقي پس از آن‌كه همه مهمات خود را به سوي من شليك كرد و موفق نشد، مجبور شد منطقه را ترك كند. وقتي اوج‌گيري او را ديدم و مطمئن شدم كه نمي‌تواند برگردد، به زبان انگليسي خطاب به خلبان عراقي گفتم: خاك بر سرت، نتوانستي با آن هواپيماي شكاري‌ات مرا كه هدف به اين بزرگي بودم بزني! حالا گورت را كم كن!

خلبان عراقي كه حتماً صحبت مرا شنيده بود و چاره‌اي جز ترك آسمان ايران را نداشت، يك بار ديگر ويراژ داد و از چشم من دور شد. به نظر من اين ويراژ او خيلي احمقانه و از روي استيصال و دماغ سوختگي بود.

 

منبع: میگ و دیک2، سرهنگ پور بزرگ وافی، علیرضا، 1392، ایران سبز، تهران

1395/11/26 11:59:58 180 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
برای عضویت درکانال سایت هیئت معارف جنگ شهید صیاد شیرازی اینجا کلیک کنید
تویضیحات در موتور جستجو
جنگ تحمیلی،دفاع مقدس،ارتش،هیئت معارف جنگ،شهید صیاد شیرازی،جنگ ایران و عراق،جنگ
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015