• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)

سرباز در خاطرات دفاع مقدس


پايان خدمت يك دلاور اصفهاني

ستوان‌ ملكوتي‌ خدمت‌ خود را به پايان رسانده بود و بايد از خدمت مقدس سربازي مرخص مي‌شد و به دنبال سرنوشت خود مي‌رفت. ما مدت‌ها با هم در رزم‌هاي بي‌امان يار و ياور هم بوديم. و تحمل فقدان او برايم بسيار دشوار بود. لكن جدايي ما از يكديگر اجتناب‌ناپذير بود، زيرا خدمت خود را به پايان رسانده بود و بايد به سوي شهر و ديارش مي‌رفت. چند روز قبل‌ از اتمام‌ دوره‌ با هم‌ به‌ عقيدتي‌ سياسي‌ تيپ‌، نزد شهيد كسايي‌ رفتيم. كسايي هم به خاطر عملكرد مثبت ملكوتي و هم به خاطر دوستي او با شهيد بهادري از ستوان ملكوتي بسيار تقدير و تشكر كرد.

جنگ تحمیلی،دفاع مقدس،ارتش،هیئت معارف جنگ،شهید صیاد شیرازی،جنگ ایران و عراق،جنگ

در خاتمه‌ نيز يك‌ تقديرنامة مناسب‌ به‌ خاطر اقدامات‌ ايثارگرانة‌ وي‌ در طول‌ خدمتش‌ به‌ او‌ اهدا كرد.‌ اين‌ مجاهد خستگي‌ناپذير با سرافرازي‌ خدمت‌ را به‌ پايان‌ رساند و پس‌ از خداحافظي‌ عازم‌ شهرش،‌ اصفهان‌ شد.

در اين‌ محل‌ با دوستاني‌ چون‌ رضا چراغي‌، گروهبان‌ دوم‌ شيرازي‌ و حبيب‌ دالوند و شكري‌ و رزمجو و جمشيد و… مصاحبت‌ بيشتري‌ داشتم‌، ولي‌ از همه‌ بيشتر با جمشيد هم‌نشيني‌ داشتم‌ و اكثر مواقع‌ با هم‌ از گروهان‌ دور شده‌ و براي‌ شكار و يا پرنده‌زني‌ و يا هواخوري‌ به‌ اطراف‌ مي‌رفتيم‌. جمشيد، گاه‌ گداري‌ از علاقه‌اش به ازدواج با دختر يكي از آشنايان صحبت مي‌كرد و از من مي‌خواست تا براي اين ازدواج دعا كنم. او بارها و بارها گفته بود كه پدر دختر تمايلي‌ به‌ اين‌ ازدواج‌ ندارد. ولي‌ بعداً متوجه‌ شدم‌ كه‌ خدا آرزويش‌ را برآورده‌ كرده و موفق‌ به‌ ازدواج‌ با او شده‌ است‌. جمشيد، جوان‌ شجاع،‌ با سواد و پاكي‌ بود و از خصوصيات‌ و ارزش‌هاي‌ اخلاقي‌ فراوان‌ برخوردار بود. به‌ جمشيد گفتم‌: «تصميم‌ به‌ ازدواج‌ دارم‌، ولي‌ هنوزچندان‌ تكليف‌ ازدواجم‌‌ روشن‌ نيست‌.» اما حبيب‌ در همين‌ مرخصي‌ كه‌ در پيش‌ داشت‌ قرار بود عروسي‌ كند و با اصرار از من‌ قول‌ گرفت‌ تا در مراسم‌ عروسي‌اش‌ شركت‌ كنم‌.

در يكي‌ از همين‌ روزها متوجه‌ شدم‌ سرهنگ‌ مهرپويا، در خط‌ مقدم‌ در حال‌ ديده‌‌بوسي‌ با نيروهاست‌. نزديك‌تر رفتم‌ و متوجه‌ شدم‌ كه‌ او نيز در حال‌ انتقال‌ از گردان‌ است‌. رفتن‌ ملكوتي‌ از يك‌ طرف‌ و انتقال‌ سرهنگ‌ مهرپويا نيز از طرف‌ ديگر براي ما‌ بسيار ناراحت‌ كننده‌ و مشكل‌ بود، زيرا او در سازماندهي‌ و هدايت‌ گردان‌ در ميدان‌هاي‌ نبرد از هيچ‌ كوششي‌ فروگذار نمي‌كرد. هرچه از او‌ بنويسم، كم‌ نوشته‌ام. ساير افراد نيز به‌ خاطر اخلاص‌ و شجاعت‌ و سلحشوريش‌ از صميم‌ قلب‌ وي‌ را دوست‌ مي‌داشتند. هنگام‌ خداحافظي‌، متواضعانه‌ او را همچون‌ پدرم‌ در آغوش‌ گرفته‌ و خالصانه‌ وي‌ را غرق‌ در بوسه‌ كردم‌. هنگام‌ وداع‌ او كارها و فعاليت‌هاي‌ مرا بسيار ستود ـ گرچه‌ من‌ قابل‌ آن‌ نبودم‌ ـ آن‌گاه‌ چشم‌ در چشم‌ من‌ دوخت‌ و خداحافظي‌ كرد و رفت‌.

به‌ نظر نمي‌رسيد به‌ اين‌ زودي‌ها كسي‌ بتواند جايگزين‌ او شود، زيرا از هر نظر موجب‌ پيشرفت‌ امور جنگ‌ بود، ولي‌ بلافاصله‌ سرگرد «قهرمان‌» معاون‌ سرهنگ‌ مهرپويا، جاي‌ خالي‌ او را پر كرد. او نيز افسري‌ شجاع‌، دلاور و رشيد و شايسته‌ در تمام‌ مأموريت‌هاي‌ جنگي‌ بود.

از چپ به راست: ستوان ملکوتی، ستوان هوشنگ رستمی

 

پا نوشته ها:

1- ميرزائيان، رحمان، سرهنگ جانباز؛ رستاخيز عاشقان؛ ص212 ـ 210.

 

منبع: سرباز در خاطرات دفاع مقدس، نادری، مسعود، 1386، ایران سبز، تهران

1395/12/16 11:57:59 160 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
برای عضویت درکانال سایت هیئت معارف جنگ شهید صیاد شیرازی اینجا کلیک کنید
تویضیحات در موتور جستجو
جنگ تحمیلی،دفاع مقدس،ارتش،هیئت معارف جنگ،شهید صیاد شیرازی،جنگ ایران و عراق،جنگ
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015