عکس شهید صیاد شیرازی
ارم هیئت معارف جنگ
عکس امام خمینی و امام خامنه ای

در حال بارگذاری...

  • ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.

پرسش و پاسخ هفته


هشت سال جنگ تحمیلی در مناطق غرب و جنوب غرب و جنوب صورت گرفته، اما بیشتر در مورد جنوبغرب و جنوب بحث میشود. چرا در مورد دفاع شجاعانه مردم شمال غرب، به خصوص مردم کردنشین صحبتی نمی شود؟

پاسخ زیر بر اساس نظرات تعدادی از پیشکسوتان و اساتید معارف جنگ شهید صیاد شیرازی به این پرسش ارائه شده است، آیا شما بازدید کنندۀ عزیز به ویژه محققین و پژوهشگران و پیشکسوتان گرانقدر عرصۀ دفاع مقدس این پاسخ را تأیید می کنید؟ یا شاید نظر تکمیلی یا نظر دیگری دارید، در هر صورت خوشحال می شویم اگر نظر خود را در ذیل همین مطلب درج نمائید تا برای استفادۀ دیگران منتشر نمائیم

1397/1/26 10:18:48 29 0

جوانمردان(21)


شهادت پس از بازنشستگی (بخش دوم)

آن روز گذشت و این خاطرۀ زیبا در ذهن من جا خوش کرده بود. بعد از پیروزی انقلاب، چند بار تصمیم گرفتم سری به این خانواده بزنم، امّا قسمت نشده بود. خیلی دوست داشتم از نزدیک با این خانواده بیشتر آشنا شوم، امّا تقدیر این بود که این ملاقات در جای دیگر و زمان دیگری انجام بگیرد.

1397/2/5 10:55:26 0 0

نماز در آیینه خاطرات رزمندگان(27)


وي بعد از نيمه شب براي اينكه مزاحمتي ايجاد نكند، قرائت قرآن و نماز شب را آهسته به جاي مي آورد و اعمال نوافل و حركات خودرا به آرامي انجام مي داد، بارها هنگامي‌كه من قبل از اذان صبح بيدار مي شدم، شاهد زمزمه ها، خواندن نماز و يا قرائت قرآن شهيد احمد بيگي بودم .

1397/2/5 10:53:2 0 0

حدیث عاشقان(61)


تيمسار بلافاصله  به بيمارستان نيروي هوايي زنگ زدند و دستو داد ند تا يك كميسيون پزشكي  تشكيل شود, سپس رو به من كردند وگفتند:

ـ برو پسرت را ببر بيمارستان !  به خدا توكل كن همه چيز درست مي شود.

با يك دنيا اميد, پسرم را به بيمارستان بردم وكميسيون پزشكي تشكيل شد. ولي متأسفانه اين بار هم پزشكان همان حرف قبلي را زدند و گفتند: «اميدي به معالجه اش نيست.»

1397/2/5 10:50:28 1 0

مظهر جمال و جلال خداوند


 دریا مظهر جمال، رحمت و نعمت خداوند است و همین دریا جلوه‌ای از جلال، قهر و هیبت پروردگار است و عزیزان قهرمان دریایی برای این­که حافظان و مدافعان این تجلّی و بروز جمال و جلال الهی باشند، خود گوشه­ای از جلوه جمال و شعله­ای از مظهر جلال الهی در جنگ بودند، تا با تلاش خویش رحمت و نعمت الهی از طریق دریا نصیب مردم ما شده و برای لحظه­ای این مجرای فیض و نعمت الهی بر روی سرزمین ما بسته نگردد

1397/2/5 10:49:35 0 0

نبردهای خرمشهر و آبادان(19)


به دانشکده افسری دستور داده شد دانشجویان سال دوم و سوم را به خوزستان اعزام کند. این دانشجویان که در سه گردان پیاده و یک قرارگاه هدایت‌کننده سازمان‌داده شده بودند، در روز سوم مهرماه با ده فروند هواپیمای سی130 به خوزستان اعزام شدند. نحوه اجرای مأموریت این یگان در حوادث روزهای آینده بیان می‌گردد. اما به طور کلی، از سازمان اولیه که با این گردان‌های دانشجویی داده شد چنین استنباط می‌شود که این دانشجویان به منظور اجرای عملیات نامنظم به خوزستان اعزام شدند.

1397/2/5 10:44:49 0 0

تیر خلاص(16)


از چنانه تا ‌‌‌‌زُبيدات
سروان حسن راضي1
بيش از يك ماه بود كه در مأموريت منطقه چنانه بوديم ودر اين مدت به علت شدت عمليات واقعاً استراحتي نداشتيم. بالاخره عناصر تعويضي ما به منطقه آمدند و سرپرست گروه ما اعلام كرد كه به پاس قدرداني از سرپرستان گروه  قبلي (يعني ما ) فردا صبح ما را با يك فروند بالگرد205 به اصفهان اعزام خواهند نمود.

1397/2/5 10:38:8 1 0

خلبانان (92)


حسين، حسين

سرهنگ كاظم ابوالحسن پور

در عمليات كربلاي 5 مجروحان زيادي داشتيم و مرتب از اطراف خرمشهر مجروحان را به اميديه تخليه مي‌كرديم كه از آنجا هواپيماهاي خودي مجروحان را به نقاط مختلف كشور تخليه مي‌كردند.

براي اين كار يكي از شيلترها (آشيانه هواپيما) براي مجروحان اختصاص داده شده بود و مجروحان ابتدا به آن تخليه مي‌شدند و از آنجا تقسيم مي‌شدند.

1397/2/5 10:36:54 2 0

عملیات نزاجا در مورخه1/7/59 در آغاز جنگ تحمیلی در مقابل ارتش عراق در محور شمال خوزستان یک عملیات تأخیری بود.


چکیده:

پس از وقوع انقلاب اسلامی و نا آرامی هایی که در منطقه جنوب و غرب ایران با تحرکات عراق آغاز شده بود نیروهای سه گانه ارتش جمهوری اسلامی طرح های عملیاتی را برای مقابله با تهدیدات احتمالی دشمن در مناطق مختلف تدارک دیده بودند. طولی نکشید نا آرامیها در پنج استان کردستان، آذربایجان غربی، خوزستان، گنبد و سیستان و بلوچستان آغاز شد. حضرت امام خمینی(ره) با صدور اعلامیه های متعدد از ارتش پشتیبانی کردند و مأموریت برقراری آرامش در مناطق موصوف را به ارتش واگذار نمودند. ارتش جمهوری اسلامی ایران با تمام نامهربانی های صورت گرفته از سوی ضدانقلاب و عناصر ناآگاه که با شعارهای خود آن را ضد خلقی خطاب میکردند و خواستار انحلال آن بودند، داوطلبانه برای اجرای مأموریت در مناطق مذکور حضور یافت. در هر صورت امنیت نسبی در استان های سیستان و بلوچستان و گنبد برقرار شد ....

1397/2/4 11:0:36 3 0

شهادت پس از بازنشستگی


در همین لحظات دلهره­آور، که از ترس گارد شاه در این خانه به سر می­بردیم، ناگهان درب حیاط خانه باز شد و یک نفر که لباس نظامی به تن داشت با عجله وارد خانه شد. قلبمان ریخت، من بیشتر نگران دختر دانش­آموزم بودم که همراه من بود، احساس کردم الآن پشت سر او چند نفر نظامی دیگر وارد حیاط این خانه شده و با ضرب ­و شتم ما را می­برند.

1397/2/4 10:47:26 4 0

 نماز در آیینه خاطرات رزمندگان (26)


اوّل نماز

سرهنگ مهندس شكر ريز

من با شهيد سرلشكر سيّد موسي نامجوي در دوره فوق ليسانس همكلاس بودم . منزل ما درنزديكي محل درسمان بود و اكثر روزها ناهار وشام را باهم بوديم يعني شهيد نامجوي به منزل ما مي آمد.

1397/2/4 10:35:33 4 0

خلبانان (91)


معجزه

سرگرد علي اكبر اسماعيلي

در عمليات كربلاي 5 بالگرد ما مورد اصابت دوگلوله توپ دشمن قرارگرفت. گلولة اول قسمتي از فرمان ها را دچار نقص فني كرد و گلوله دوم زير قسمت جلوي بالگرد اصابت كرد و مسلسل و اسكيد بالگرد كنده شد. بالگرد سرعت زيادي داشت، ولي فرمان ها از كنترل ما خارج شده بود و در روي زمين كشيده مي‌شد.

1397/2/4 10:30:20 6 0

اولین فارغ التحصیل خانواده شهید صیاد


1397/2/4 10:27:42 8 0

نبردهای خرمشهر و آبادان(18)


یک نکته که از روزهای اول جنگ جلب توجه کرد، پناهنده شدن افراد نظامی عراق به نیروهای ایران بود که اولین خبر در این باره، در ساعت 2140 از منطقه شلمچه رسید و حاکی از آن بود که تعداد 20 نفر نظامی عراقی با دو دستگاه خودرو نفربر، خود را به نیروهای ایران تسلیم کردند.

1397/2/4 10:26:18 5 0

تیر خلاص(15)


قرار بود اين افراد صبح روز بعد به خدمت امام رسيده و گزارشي از عمليات پيروزمندانه ثامن‌الائمه(ع) را به عرض امام رسانده وپس از شركت در مراسم جشن ترفيع دانشجويان دانشگاه افسري از تهران به مشهد رفته و عرض ادبي خدمت امام رضا(ع) داشته باشند.

1397/2/4 10:22:38 7 0

این زمین در آن زمانه(20)


اینجا سرزمین عقل و عشق است که نتیجه حضور در آن آموختن درس عاشقی است.

شهدا، رزمندگان، فرماندهان، طراحان عملیات­ها با عقل مسئولیت خویش را یافتند و با عشق آن را ایفا نمودند.

در اینجا شناسایی­ها، بررسی­ها، برآوردها، طرح­ها و نقشه­ها، دستورهای عملیاتی با بهره­گیری از عقل تهیه و تدوین می­گردید.

و در اینجا سرها، دست­ها، پاها، چشم‌ها و جان‌ها با عشق تقدیم معبود می‌شد.

1397/2/4 10:20:26 3 0

شهدای شاخص ارتش

فهرست آخرین مطلالب
4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015