• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

ارتش در نگاه فرمانده معظم کل قوا


فصل دوم: مردمی بودن ارتش- 45

بخش یکم: در خدمت مردم بودن

16- دفاع از مردم و آرمان‌های مردم

یک تحول در ارتش تحول هدف است. هدف ارتش در آن روز عبارت از حفظ نظام فردی طاغوتی بود. این را هم در شعارهایشان و هم در تابلوها و هم در تعلیماتشان به یکدیگر تعلیم می‌دادند و به آن تظاهر می‌کردند. امروز هدف ارتش حفظ انقلاب، اسلام، ایران، ملت و دفاع از مردم و آرمان‌های مردم است.

دفاع مقدس، جنگ تحمیلی، معارف جنگ، شهید صیاد شیرازی، شهدای جنگ تحمیلی، امام خامنه ای، ارتش جمهوری اسلامی ایران، امام خامنه‌ای، ارتش و انقلاب، مجاهدت ار

تحول ارتش این است که در آن روز، ارتش پشت‌میزنشین و اداره نشین بود؛ میدان را ندیده بود و آن‌قدری هم بوی میدان به مشامش نرسیده بود، از خود افتخار نشان نداده بود. امروز ارتش، ارتش میدان جنگ است، ارتش رزمنده و اهل کار و عمل است. دشمن را دیده و با او روبرو شده است؛ به او ضربت زده و از او ضربت‌خورده است. ارتشی دشمن‌شناس و دوست شناس، ارتشی مبارز و آماده برای دفاع از مرزهای میهن و مرزهای استقلال ملت؛ یک تحول حقیقی در ارتش به وجود آمد.

۱7- همکاری مردم، ارتش و انقلاب یک حقیقت صمیمانه

مسئله ارتش و نقش آن در جامعه کنونی مسئله‌ای بسیار مهم و قابل‌توجه است. ارتش درگذشته جدا از مردم بود و سعی شده بود تا جدا بماند. حرکت و فشارهای غیرطبیعی را بر ارتش وارد می‌کردند و به‌مجرداینکه آن بار سنگین از دوش این واحد عظیم انسانی برداشته شد، به سمت مردم آمد و به آن صمیمانه ملحق شد. همه باید بدانند که همکاری مردم، ارتش و انقلاب یک حقیقت صمیمانه است و ما این را در میدان‌هایی آزموده‌ایم که خدعه و دروغ وجود ندارد. امروز خیابان‌های ایران با خون مطهر و پاک هزاران نظامی و سرباز، افسر و درجه‌دار، مطهر و رنگین شده. رزمندگان عزیز ما در میدان‌ها آنچنان صداقت نشان دادند که هیچ استدلالی را نمی‌توان تصور کرد.

 

18- آینده درخشان‌تری در خدمت به انقلاب، اسلام و مردم: امروز ارتش ما با گستاخی کامل، با شجاعت، با اتکابه‌نفس، احساس می‌کند که می‌تواند سرپای خود بایستد؛ خود را تأمین می‌کند. امروز ارتش ما، سلاح پیچیده می‌سازد؛ سلاح استراتژیک و تعیین‌کننده را آزمایش می‌کند. ما برای ارتش جمهوری اسلامی ایران، آینده درخشان‌تری را در خدمت به انقلاب، اسلام و مردم پیش‌بینی می‌کنیم. در نظام شاهنشاهی هر کس بندوبست بیشتری داشت و به فرهنگ منحط آن رژیم علاقه بیشتری نشان می‌داد، جلوتر می‌رفت و بسیاری از افراد کارآمد و باایمان امکان ترقی نداشتند. اما امروز در ارتش جمهوری اسلامی ایران آن‌کس جلوتر است که ایمان، علاقه و همچنین کارایی و تخصصش از دیگران بیشتر باشد، و این‌یک تحول در ارتش ماست که آثار آن را هم‌اکنون در جبهه‌های نبرد و در پشت جبهه‌ها مشاهده می‌کنیم. ارتش گذشته، جنگ را در جبهه‌ها نخوانده بود و آئین فرماندهی را بر روی کاغذ یاد گرفته بود؛ اما امروز ارتش، جنگ را در میدان نبرد می‌آزماید و نظم کنونی ارتش، ناشی از احساس مسئولیت است و به برادران ارتشی می‌گویم که باید در همین حد پیش روند.

ارتش امروز در کنار ملت است و در کنار نیروی پاسداران و رزمندگان جان‌برکف بسیجی ماست که از خانه‌های خود عاشقانه بلند می‌شوند و همه باهم در مقابل دشمن بعثی هستند و این، چشم‌انداز آینده جنگ را به‌روشنی ترسیم می‌کند، و ما با اتکا به قدرت الهی و با اتکا به نیروی ایمان ملت و خود و همچنین با امید به فداکاری‌ها و تلاش‌هایصادقانه نیروهای رزمنده خود، چشم‌انداز جنگ را به‌روشنی می‌بینیم.

 

 

منبع: مجاهدت ارتش جمهوری اسلامی ایران در دفاع مقدس، حمید کریمی و فاطمه کریمی، 1396، نشر آتشبار، تهران.

1398/6/17 12:42:16 954 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
یک تحول در ارتش تحول هدف است. هدف ارتش در آن روز عبارت از حفظ نظام فردی طاغوتی بود. این را هم در شعارهایشان و هم در تابلوها و هم در تعلیماتشان به یکدیگر تعلیم می‌دادند و به آن تظاهر می‌کردند. امروز هدف ارتش حفظ انقلاب، اسلام، ایران، ملت و دفاع از مردم و آرمان‌های مردم است.
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015