• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

فرماندهان صدام (63)


کعبی: صدام زیرک بود. او پس‌ازآنکه فهمید نیروی دریایی چه‌کارهایی می تواند انجام دهد، به این نیرو علاقه مند شد. من که از اعضای فرماندهی عالی نیروهای مسلح عراق بودم، می‌دانم که این خود صدام بود که سرانجام به توانمندی‌های نیروی دریایی پی برد و به همین علت این نیرو به‌نوعی خود اتکا و ازنظر نظامی تقریبا مستقل بود

دفاع مقدس، جنگ تحمیلی، معارف جنگ، شهید صیاد شیرازی، شهدای جنگ تحمیلی، امام خامنه ای،فرماندهان صدام، فرماندهان ارتش عراق، استراتژی ارتش عراق، نیروی دری

مورای: می‌توانید قدری در مورد چگونگی توسعه نیروی دریایی عراق برایمان بگویید؟ چیز زیادی در مورد نیروی دریایی عراق در دوران پادشاهی و استیلای انگلیس بر این کشور وجود ندارد. این واقعیت که عراق منافع راهبردی روشنی در حمل‌ونقل دریایی از طریق خلیج‌فارس دارد چه وقت بیشتر موردتوجه واقع شد؟

کعبی: توجه دولت عراق به نیروی دریایی از زمان عبدالكريم قاسم آغاز شد. در آن زمان، قاسم قراردادی برای خرید ۱۲ فروند قایق اژدرافکن و سه فروند ناو ضد زیردریایی با اتحاد شوروی سابق امضا کرد. بعثی‌ها هم پس از به قدرت رسیدن در سال ۱۹6۸م قرارداد دیگری برای خرید ۱۲ فروند قایق موشک‌انداز با اتحاد شوروی منعقد کردند. طول هریک از این قایق‌ها حدود 41 متر بود و به چهار فروند موشک کشتی به کشتی استایکس (Styx) و دو توپ ۳۰ میلی‌متری در پاشنه قایق مجهز بودند.

مورای: اولین افسران دریایی عراق از چه رسته نظامی بودند؟

کعبی: از رسته توپخانه نیروی زمینی انتخاب شدند.

وودز: می‌دانم که افسران دریایی مصر آموزش اولیه آنها را بر عهده داشتند، درست است؟

کعبی: بله، اما فرماندهان و خدمه قایق‌های موشک‌انداز برای آموزش به روسیه اعزام شدند. هنگامی که جنگ آغاز شد، تجهیزات نیروی دریایی عراق عبارت بودند از: ۱۲ فروند قایق موشک‌انداز ؛ یک اسکادران بالگرد سوپر فرلون که هر بالگرد به دو موشک اگزوسه 40-MM مجهز بود؛ دو آتشبار موشک ساحلی کرم ابریشم؛ شش فروند قایق گشتی؛ پنج فروند مین‌روب؛ چهار فروند کشتی آب‌خاکی؛ یک هنگ توپخانه ۱۳۰ میلی‌متری و یک تیپ دریایی. در اواسط دهه ۱۹۸۰م با تشکیل یک تیپ دریایی دیگر، امکانات پشتیبانی آمادی لازم را تهیه کردیم. در سال ۱۹۸۰م کارکنان نیروی دریایی ما حدود ۲۰ هزار تن بودند.

وودز: با نگاه به گذشته، کیفیت و آموزش نیروی دریایی عراق را پیش از جنگ چگونه ارزیابی می‌کنید؟

کعبی: به‌طور متناوب تمرینات متعددی در دریا داشتیم و خدمه قایق‌های موشک‌اندازمان افراد ورزیده‌ای بودند.

وودز: تا آن زمان پیش از جنگ هنوز شوروی‌ها خدمات پشتیبانی فنی و آمادی قایق‌هایتان را تأمین می‌کردند؟

کعبی: بله، اما آنها پس از آغاز جنگ این روند را متوقف کردند.

مورای: در سپتامبر ۱۹۸۰م هنگامی که عملیات نظامی آغاز شد، ناکارآمدی نسبی طرح‌ریزی نظامی عراق مشخص گردید. در عملیات اولیه اصولا استفاده از نیروی دریایی هم مدنظر قرارگرفته بود؟

کعبی: در آغاز جنگ، نیروی دریایی ازنظر فرماندهی عالی عراق ضعیف‌ترین حلقه نیروهای نظامی به شمار می‌آمد و بسیاری از مأموریت‌های اولیه‌ای که به این نیرو واگذار شد ماهیت دفاعی داشت.

وودز: ظاهرا نیروی دریایی عراق درگیر دفاع از تأسیسات، پایش اقدامات دریایی دشمن و جلوگیری از پیاده شدن نیروهایش در سواحل عراق بود، درست است؟

کعبی: بله، این، همه کاری بود که نیروی دریایی انجام می‌داد. کار ما به اجرای وظایف ساده‌ای محدودشده بود. فرماندهی عالی عراق از این نیرو انتظار نداشت نقش فعالی در جنگ داشته باشد.

وودز: خوب، چون همه فرماندهان عالی عراق از افسران نیروی زمینی بودند احتمالا هیچ تصوری از عملیات دریایی در ذهن خود نداشتند.

کعبی: درست است، فرماندهی عالی عراق شناخت زیادی از امور دریایی نداشت. من به­طور خاص از ستاد مشترک ارتش و معاونانش صحبت می­کنم. آنها در این زمینه چیزی نمی­دانستند و مایل هم نبودند که چیزی یاد بگیرند.

وودز: اما همان‌طور که گفتید، فرهنگ دریایی عراق قدمت زیادی نداشت.

کعبی: عراقی‌ها اصولا فرهنگ دریایی نداشتند.

مورای: با توجه به اینکه فرماندهان نظامی ارشد عراق شناخت چندانی از نیروی دریایی نداشتند و نمی‌خواستند چیزی هم در این زمینه یاد بگیرند، می‌توان گفت که صدام هم این‌گونه بود؟

کعبی: صدام زیرک بود. او پس‌ازآنکه فهمید نیروی دریایی چه‌کارهایی می تواند انجام دهد، به این نیرو علاقه مند شد. من که از اعضای فرماندهی عالی نیروهای مسلح عراق بودم، می‌دانم که این خود صدام بود که سرانجام به توانمندی‌های نیروی دریایی پی برد و به همین علت این نیرو به‌نوعی خود اتکا و ازنظر نظامی تقریبا مستقل بود و کسی در امور آن دخالت نمی‌کرد. نیروی دریایی خودش مشکلاتش را حل می‌کرد، خودش عملیاتش را طرح‌ریزی می‌کرد و خودش آنها را اجرا می‌کرد.

وودز: از اوایل ۱۹۷۹م تا آغاز جنگ در سال ۱۹۸۰م آیا ایرانیان در دریا هم شمارا تحریک می‌کردند و اصولا نسبت به نیروی دریایی عراق رویکردی تهاجمی داشتند؟

کعبی: درگیری‌ها در مرزهای زمینی بود. البته در دریا هم تنش‌هایی بود، اما آتشی تبادل نمی‌شد.

 

منبع: جنگ ایران و عراق از دیدگاه فرماندهان صدام، عبدالمجید حیدری، 1393، مرزوبوم، تهران

1398/6/17 12:14:58 545 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
کعبی: صدام زیرک بود. او پس‌ازآنکه فهمید نیروی دریایی چه‌کارهایی می تواند انجام دهد، به این نیرو علاقه مند شد. من که از اعضای فرماندهی عالی نیروهای مسلح عراق بودم، می‌دانم که این خود صدام بود که سرانجام به توانمندی‌های نیروی دریایی پی برد و به همین علت این نیرو به‌نوعی خود اتکا و ازنظر نظامی تقریبا مستقل بود
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015