• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

فرماندهان صدام (61)  


من هیچ نشان شجاعتی نداشتم، پس هرگز در حلقه "یاران صدام" وارد نشدم؛ حلقه‌ای که هر کس در آن وارد می‌شد فرزندش می‌توانست در دانشکده پزشکی پذیرفته شود و اگر امتیازش برای ورود پایین بود آن را افزایش دهد. صدام با افراد و یارانش این‌گونه رفتار می­کرد.

دفاع مقدس، جنگ تحمیلی، معارف جنگ، شهید صیاد شیرازی، شهدای جنگ تحمیلی، امام خامنه ای،فرماندهان صدام، فرماندهان ارتش عراق، استراتژی ارتش عراق

مورای: ظاهرا صدام قصد تجاوز به ایران را نداشت و پیش از جنگ هم برای رسیدن به توافقی منطقی و خودداری از هرگونه اقدام خشونت‌بار، نمایندگان بلندپایه‌ای نزد امام خمینی فرستاده بود. تاکتیک‌های صدام با نوعی کینه‌جویی همراه نبود؟

مکی: این موضوع پیچیده‌ای است که از برخی عوامل تاریخی نشأت می‌گیرد و قبلا درباره آن صحبت کرده‌ام. شخصیت صدام معمایی بود که گرچه کاملا منفی هم نبود، اما من آن را دوست نداشتم. صدام ویژگی‌های خوب زیادی داشت، اما متأسفانه بدی در وجود او بر خوبی می‌چربید.

ناتان: بااین‌حال، چرا صدام واکنش مثبتی نسبت به شما داشت؟ این بدان علت نبود که شما در برابر او تسلیم بودید و احساس کوچکی می‌کردید، یا فقط خوش‌شانس بودید که بارها مورد لطف او قرار گرفتید؟

مکی: او برخورد خوبی با من داشت چون منطقی حرف می‌زدم و با او مخالفت نمی‌کردم. استدلال­ها و نظراتم را ارائه می‌دادم و اینکه به آنها عمل کند یا نکند، برایم مهم نبود. افزون بر این، اصولا در مسائلی که برای صدام خیلی مهم بود دخالت نمی‌کردم و صرفا چیزهایی را برایش توضیح می‌دادم که احتمالا خودش هم درباره آنها فکر می‌کرد و برای او حکم مربی را داشتم؛ مربی گاهی می‌تواند افراد را متقاعد کند و گاهی هم نمی‌تواند.

من حتی در برخورد با همسرم هم تلاش می‌کنم او را در مورد آنچه می‌گویم متقاعد کنم.

وودز: حوادث یا رویدادهایی به ویژه از دورانی که رئیس ستاد سپاه سوم بودید یادتان می‌آید که از آنها بتوان برای مطالعه محیط‌های عملیاتی اوایل دهه ۱۹۸۰م استفاده کرد؟

مکی: یک‌بار در دوران تصدی ریاست ستاد سپاه سوم زمانی که در منطقه بصره بودیم و ژنرال سعدی فرمانده سپاه برای شرکت در مراسم جشن عید فطر رفته بود، صدام زنگ زد و من پاسخ دادم. او وقتی متوجه شد من فرمانده سپاه نیستم، سراغ ژنرال سعدی را گرفت. پاسخ دادم که ژنرال در ضیافت عید فطر است و از این فرصت استفاده کرده، با او احوال‌پرسی کردم. در آن زمان، حرف زدن با صدام مهم بود چون همه ما هنوز او را دوست داشتیم و فکر می‌کردیم یک قهرمان است. اما وقتی صدام رفتاری خشونت‌آمیز با مردم در پیش گرفت و اعدام‌ها را شروع کرد، واقعیت به‌تدریج خود را نشان داد.

مورای: البته یاران خاص او از این قاعده استثنا بودند، درست است؟

مکی: بله، صدام به آنها زمین، خانه، باغستان و نشان شجاعت هدیه می‌داد و هرکس سه نشان شجاعت می‌گرفت در گروهی موسوم به "یاران صدام" قرار داده می‌شد. این رسم از رسوم زمان ناپلئون موسوم به "یاران ناپلئون" الگوبرداری شده بود.

من هیچ نشان شجاعتی نداشتم، پس هرگز در حلقه "یاران صدام" وارد نشدم؛ حلقه‌ای که هر کس در آن وارد می‌شد فرزندش می‌توانست در دانشکده پزشکی پذیرفته شود و اگر امتیازش برای ورود پایین بود آن را افزایش دهد. صدام با افراد و یارانش این‌گونه رفتار می­کرد.

مورای: این رفتار تا حد زیادی شبیه رفتار یک رئیس عشیره است.

مکی: همه عراقی‌ها و اصولا همه عرب‌ها تفكر عشیره‌ای دارند؛ زیرا این تفکر را از گذشته به ارث برده‌اند و برای آشنایی با عراق باید این ارث اجتماعی مردم این کشور و آنچه را که این مردم را به حرکت وا‌می‌دارد بشناسیم. عراقی‌ها مردم ساده‌ای هستند که با هر چیز کوچکی ممکن است تحریک شوند. احساس وفاداری و دوستی در آنها وجود دارد و اگر احساس کنند کسی دوستشان است، جانشان را برای او می‌دهند. اما اگر به کسی بی‌اعتماد شوند، دیگر چنین احساسی به او ندارند. در آن زمان هم همه عراقی‌ها تفکری عشیره­ای داشتند و این طرز فکر خاص صدام نبود. آمریکایی‌ها این را درک نمی‌کنند. آنها فکر می‌کنند اگر کسی باشما روبوسی کرد، لزوما شمارا دوست دارد. اما این‌گونه نیست.

وودز: ژنرال حمدانی می‌گوید آمریکایی‌ها با نگاه به جلو وارد آینده می‌شوند و درنتیجه همیشه آنچه را اتفاق افتاده فراموش می‌کنند، اما عراقی‌ها با نگاه به گذشته پا به آینده می‌گذارند و هرگز آنچه را درگذشته اتفاق افتاده فراموش نمی‌کنند.

مکی: باید واقعیت‌های تاریخ را پالایش کنیم و علل وقایعی را که اتفاق افتاده درک کنیم. این بخشی از ساختار تکوینی ماست. من اگر زود عصبانی می‌شوم، این ویژگی را به ارث برده‌ام. اما با آموزش و به‌تدریج می‌توانم این ویژگی زشت را تغییر دهم.

بسیاری از عراقی‌های مذهبی دوست دارند در صلح زندگی کنند. آنها و به ویژه عراقی‌های هم‌عصر ما بیشتر به رویکردهای غربی تمایل دارند تا شرقی. از یک‌سو دستاوردهای غرب و آمریکا را می‌بینیم و از سوی دیگر آنچه را در شوروی و در دوران حاکمیت کمونیست‌ها اتفاق افتاد مشاهده کرده‌ایم. اکنون عراقی­ها مانند کودکانی هستند که آمریکایی‌ها به‌راحتی توانسته‌اند آنها را جذب کنند .

مورای: پس از جنگ آمریکا با عراق صدام دریکی از گفت‌وگوهایش با مأموران اف.بی.آی گفته بود: "اگر مرا رها کنید و هشت سال به من فرصت دهید، عراق را به بهشت تبدیل می‌کنم ."

مکی: او در رؤیاهایش سیر می‌کرد.

 

منبع: جنگ ایران و عراق از دیدگاه فرماندهان صدام، عبدالمجید حیدری، 1393، مرزوبوم، تهران

1398/6/13 10:57:4 528 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
من هیچ نشان شجاعتی نداشتم، پس هرگز در حلقه "یاران صدام" وارد نشدم؛ حلقه‌ای که هر کس در آن وارد می‌شد فرزندش می‌توانست در دانشکده پزشکی پذیرفته شود و اگر امتیازش برای ورود پایین بود آن را افزایش دهد. صدام با افراد و یارانش این‌گونه رفتار می¬کرد.
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015