• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

بازخوانی جنگ تحمیلی (2)


آغاز خدمت در لشکر مشهد

پس از پایان دوره مقدماتی در مورخ 16/2/1340، به لشکر مشهد اختصاص یافتم. انتخاب محل خدمت هم بر اساس رتبه تحصیلی دوره مقدماتی بود. آنهایی که رتبههای بالاتری داشتند، به میل خودشان محل خدمتی را انتخاب می‌کردند. من هم مشهد را انتخاب کردم. خود را به لشکر معرفی و به گردان سوم پیاده هنگ 34 رزمی در محل فرمانده دسته ادوات گروهان پشتیبانی گردان سوم اختصاص داده شدم و مرحله دیگری از خدمتم در ارتش شروع شد.

دفاع مقدس، جنگ تحمیلی، معارف جنگ، شهید صیاد شیرازی، شهدای جنگ تحمیلی، امام خامنه ای، جنگ تحمیلی ، ارتش جمهوری اسلامی ایران، خاطرات دفاع مقدس، خاطرات ف

در گردان سوم هنگ 34، برابر جدول آموزشی نیروی زمینی که به صورت هماهنگ و یکسان در تمام واحدهای نیروی زمینی اجرا می‌شد، هر روز بعد از مراسم صبحگاه، گردان با تجهیزات مربوطه با آرایش نظامی به سمت تپه‌ها و کوه‌سنگی مشهد که در آن زمان بیابانی بود، حرکت می‌کردیم. در اوایل، یک سرگرد آمریکایی مستشار و ناظر بر اجرای آموزش‌های واحد بود. این افسر همراه یک نفر از افسران رکن سوم لشکر که مترجم او هم بود، بدون هیچ تماسی با واحدها فقط نظارت می‌کرد و گزارش خودش را روزانه به رکن سوم لشکر می‌داد و از آن طریق، محاسن و معایب دیده شده به ما ابلاغ می‌گردید، بعضی وقت‌ها تشویق و تنبیه هم میشدیم.

بعد از سال 1342 این مستشار برداشته شد. به عبارتی، مستشارهای ناظر بر آموزش از رده گردان و هنگ جمع شدند و فقط در سطح لشکر یک مستشار باقی ماند که سر و کارش با فرماندهی و ستاد لشکر بود. از سال 1350، ما‌بقی مستشاران هم از داخل واحد‌ها جمع شدند و فقط در ستاد نیروی زمینی ارتش و یا مراکز فنی حضور داشتند. روزها بعد از آموزش روزانه به پادگان بر‌می‌گشتیم و بعد از استراحت در بعدازظهر‌ها، درس فارسی را به سربازان آموزش می‌دادیم.

اولین دوره فرماندهی مستقل را در سمت فرمانده گروهان غیرسازمانی پیاده برای مدت سه ماه در قره‌قیطان تجربه کردم. نیاز به توضیح دارد که در آن زمان در لشکر مشهد، دو گردان به نام جبهه برای مدت سه ماه سازماندهی و به نوبت به مأموریت اعزام می‌شدند.

 یک گردان جبهه در امامقلی در مسیر محور درگز ـ ‌قوچان (منطقه کبکان و ارتفاعات الله‌اکبر) و محور باجگیران ـ قوچان(منطقه قوری سلخ) و گردان دیگر در مزدوران (محور سرخس ـ مشهد) و قره‌قیطان، محور دهانه ذوالفقار(مرز مشترک ایران، شوروی و افغانستان) مستقر می‌شدند.

 وظیفه و مأموریت این دو گردان تخریب گردنه‌ها و جاده‌ها و اجرای عملیات تأخیری در مقابل حمله احتمالی ارتش شوروی بود. گروهان تحت فرماندهی من در قره‌قیطان در هفت پاسگاه گروهی اسقرار داشت، که در زیر جاده محل‌های انفجار احتمالی پیش‌بینی شده بود. در هر گروه یک درجه‌دار فرمانده و یک درجه‌دار مهندس و تخریب‌چی هم سازماندهی شده بود و از طریق مرکز گروهان که در پادگان قره‌قیطان مستقر بود، روزانه تغذیه و پشتیبانی می‌شدند.

در سال 1341، تغییرات عمده‌ای در سازمان و گسترش لشکرهای نیروی زمینی در طرحی به نام افشین ایجاد شد. منجمله هنگ‌ها منحل گردید و تیپ جایگزین آن شد. این سازماندهی بر اساس لشکرهای رُد (ROD) آمریکا شکل گرفت. با این تغییرات تیپ، فقط یک قرارگاه عملیاتی و تاکتیکی شد و گردان‌های پیاده فقط در کنترل عملیاتی قرارگاه تیپ قرار داشتند و از نظر سازمانی، در سازمان لشکر بودند. به این ترتیب، که لشکر دارای سه قرارگاه تیپی، یک توپخانه لشکری و یک فرماندهی پشتیبانی و عده‌های لشکر شامل نُه گردان پیاده بود، که گردان‌ها به طور مستقیم در سامانه لجستیکی لشکر قرار داشتند.

در زمان عملیات و جنگ، بر اساس طرح عملیاتی از طریق لشکر دو تا پنج گردان در کنترل عملیاتی قرارگاه تیپ قرار داده می‌شد. به این ترتیب، فرماندهی تیپ بر سامانه لجستیکی گردان‌هایش فقط نظارت ستادی داشت. من در سازمان جدید کماکان فرمانده دسته بودم. هرچند که خیلی علاقه داشتم فرمانده گروهان باشم.

در آن ایام، بیشتر فرماندهان گروهان سروان و یا ستوان‌یکم سه ساله و باتجربه بودند. فرمانده گروهان در سلسله مراتب نظامی، شغل حساس و مهمی است و پایه و رکن واحدهای رزمی است.

در زمانی که سپهبد مین‌باشیان و سپهبد اویسی فرماندهی نیروی زمینی بودند، خیلی به مشاغل فرماندهی گروهان و گردان اهمیت می‌دادند. بعد از 15 خرداد 1342 و فعال شدن نهضت امام خمینی(ره) و مخالفان رژیم، در مشهد هم آیت‌الله میلانی و آیت‌الله قمی فعال شده بودند، از اینرو تحت نظر دقیق ساواک قرار داشتند. در آن زمان، سرلشکر مین‌باشیان فرمانده لشکر77 بود. نامبرده برای تظاهر دستور داد عصر پنجشنبه اول هر ماه یگان‌های لشکر به طور کامل به صورت منظم با موزیک و پرچم لشکر از پادگان به پابوسی امام رضا(ع) بروند و به مرور این یک سنت شد.

 

منبع: بازخوانی جنگ تحمیلی ، سرتیپ2 پیاده ستاد عبدالحسین مفید ، ۱۳۹۸، ایران سبز، تهران

1398/6/13 12:42:55 652 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
پس از پایان دوره مقدماتی در مورخ 16/2/1340، به لشکر مشهد اختصاص یافتم. انتخاب محل خدمت هم بر اساس رتبه تحصیلی دوره مقدماتی بود. آنهایی که رتبه‌های بالاتری داشتند، به میل خودشان محل خدمتی را انتخاب می‌کردند. من هم مشهد را انتخاب کردم.
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015