• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

فرماندهان صدام (60)


مکی: سوم، افسران سطح تحصیلات بالاتر و انگیزه بیشتری دارند. ضرب‌المثلی داریم که می‌گوید: "اگر می‌خواهی کاری انجام نشود، آن را به درجه‌دار بسپار." درجه‌داران جایگاه پایینی داشتند و آنگونه که باید موردتوجه قرار نمی‌گرفتند. این‌یکی از ویژگی‌های ناخوشایند ارتش عراق بود. البته ما می‌خواستیم معیارهای درجه‌داری را ارتقا دهیم و درجه‌داران تحصیل‌کرده‌ای داشته باشیم. دانشکده درجه‌داری موصل حتی پیش از جنگ هم وجود داشت، اما تنها این کافی نبود. ما افراد را پس از اتمام دوره ابتدایی و پیش از رفتن به دبیرستان پذیرش می‌کردیم. البته به علت اتکای بیش‌ازحد ما بر رسته افسری، میزان تلفات ما در این رسته نیز بسیار بیشتر از ارتش‌های دیگر جهان بود.

دفاع مقدس، جنگ تحمیلی، معارف جنگ، شهید صیاد شیرازی، شهدای جنگ تحمیلی، امام خامنه ای، فرماندهان صدام، فرماندهان ارتش عراق، استراتژی ارتش عراق، فاو

وودز: در اجرای جنگ مانوری، سطح نسبتا پایین تحصیلات درجه‌داران از عوامل محدودکننده به شمار می‌آید، درست است؟

مکی: درست است؛ زیرا ارتش مدرن در واقع ارتشی مبتنی بر علم است و شهروندان هر کشور باید از سطح بالاتری از تحصیلات برخوردار باشند تا بتوانند ارتش مدرنی ایجاد کنند. این مشکل در عراق وجود داشت.

مورای: با توجه به میزان ریزش بالایی که در رسته افسری در ارتش عراق وجود داشت، آیا بر اساس آنچه ما اختیارات میدان جنگ می‌نامیم، درجه‌داران خوب نباید به رسته افسری ارتقا می‌یافتند؟

مکی: بله، درست است و ما واقعا به افسران بیشتری نیاز داشتیم.

وودز: در جایگاه رئیس ستاد سپاه سوم و رئیس اداره توسعه رزمی عراق هنگامی که در زمینه مباحث مربوط به ارتش ایران در دانشگاه کار می‌کردید چه چیزی در مورد ایرانیان یاد گرفتید؟ آنها در طول جنگ چگونه نیروی رزمی خود را توسعه دادند؟ فکر می‌کنید ایرانیان چه چیزی از این جنگ یاد گرفتند؟ اگر ژنرالی ایرانی و اکنون در تهران بودید، به کدام یک از درس‌های برگرفته از این جنگ اشاره می‌کردید؟

مکی: اجازه بدهید ابتدا در مورد شخصیت ایرانیان صحبت کنیم. ایرانیان مردم مقاوم و سرسختی هستند و همین عامل آنها را به رزمندگان شایسته‌ای تبدیل می‌کند. آنها از رهبرانشان اطاعت می‌کنند و وقتی رهبران خوبی داشته باشند، کارهای بزرگی می‌توانند انجام دهند. ایرانیان از مرگ نمی‌ترسند. فداکاری‌های انسانی آنها را در طول جنگ در نظر مجسم کنید. در هر ارتشی اگر سربازان از فرماندهانشان اطاعت نکنند یا از مرگ به ترسناک، هیچ کاری پیش نمی‌رود. بااین‌حال، ایرانیان هم انسان هستند و محدودیت‌هایی دارند. آنها وقتی در سال ۱۹۸۸م با اوج محدودیت خود مواجه شدند، آن را تشخیص دادند و جنگ را متوقف کردند.

رهبران ایران اکنون می‌دانستند که شور مذهبی به‌تنهایی کافی نیست و آنها باید از دانش، آگاهی، طرح‌ریزی و امکانات آمادی لجستیکی هم به‌قدر کفایت برخوردار باشند. اما در سال ۱۹۸۸م دیگر برای دانستن این موضوع بسیار دیر شده بود. آنها تلفات زیادی داده بودند و نه‌فقط منابع، که جسارت و رشادت خود را دست داده بودند. موشک‌های ما شهرهایشان را هدف قرار می‌داد وبرتری هوایی‌مان نیز از طریق بمباران‌ها خودنمایی می‌کرد. این موارد با تلفات گسترده آنها همراه می‌شد و اراده‌شان برای جنگیدن را تخریب می‌کرد.

ایرانیان اگر بخواهند کاری را انجام دهند، سماجت زیادی به خرج می‌دهند تنها زمانی از تلاش دست می‌کشند که ضرب شستی به آنها نشان داده شود و کسی با جدیت با آنها برخورد کند. بر همین اساس، تا پیش از آتش‌بس نهایی که ایران هم سرانجام با آن موافقت کرد، عراق شش بار پیشنهاد آتش‌بس داده بود.

وودز: عملیاتی را هم به یاد می‌آورید که ایرانیان توانمندی‌های بی‌نظیرشان را در آن نشان داده باشند؟ برای مثال، گفتید آنها پل‌های عبور نیروهای پیاده‌شان را از مواد اسفنجی استایروفوم (Styrofoam) می‌ساختند. موارد دیگری هم در این زمینه وجود دارد؟

مکی: عملیات تسخیر شبه‌جزیره فاو و یا طرح‌ریزی خوب مسیر حرکت نیروهایشان در اواخر ۱۹۸۱م از دیگر مواردی است که در این زمینه می‌توان به آن اشاره کرد.

مورای: آنها هرگز نتوانستند مشکل بهره‌برداری از پیروزی‌های تاکتیکی‌شان را حل کنند. اما ارتش عراق خیلی بهتر از پس این مشکل برمی‌آمد، درست است؟

مکی: البته نه در همه مقاطع جنگ. ما هم در سال ۱۹۸۷م تازه یاد گرفتیم چگونه از پیروزی‌های تاکتیکی بهره‌برداری کنیم.

مورای: شکست لشکر ۹۲ زرهی ایران در عملیات هویزه در ژانویه 1981م فرصت مناسبی بود که ارتش عراق می‌توانست از آن استفاده کند و دزفول را بگیرد، اما نیروهای عراقی پس از سرکوب حمله ایرانیان همچنان در مواضع پدافندی خود باقی ماندند.

مکی: نه جناب، در این مورد با شما موافق نیستم، ما حمله ایرانیان را دفع کردیم ولی برای حمله متقابل به آنها به نیروی بیشتری نیاز داشتیم. توسعه ارتش عراق تازه در اواخر ۱۹۸۱م آغاز شد. ما در ابتدای جنگ تنها ۱۱ یا ۱۲ لشکر داشتیم، اما در پایان جنگ این تعداد به ۵۷ لشکر رسیده بود. در سرتاسر جنگ همیشه نیروهای عراقی ازنظر تعداد کمتر از نیروهای ایرانی بودند. ما خوشحال بودیم که آن حمله ایرانیان را دفع کرده‌ایم، اما نیروی کافی نداشتیم که آنها را تعقیب کنیم و شاید تنها توانسته بودیم ایرانیان را چند کیلومتر عقب برانیم، همین. اما برای پیشروی به امکانات آمادی، توپخانه و پشتیبانی هوایی نیاز داشتیم و آمادگی آن را نداشتیم شهری را اشغال و امور غیرنظامی آن را اداره کنیم. هیچ ارتشی نمی‌تواند شهری را اشغال کند و فرمانداری برای اداره آن تعیین نکند.

منبع: جنگ ایران و عراق از دیدگاه فرماندهان صدام، عبدالمجید حیدری، 1393، مرزوبوم، تهران

1398/6/12 11:22:55 417 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
مکی: سوم، افسران سطح تحصیلات بالاتر و انگیزه بیشتری دارند. ضرب‌المثلی داریم که می‌گوید: "اگر می‌خواهی کاری انجام نشود، آن را به درجه‌دار بسپار." درجه‌داران جایگاه پایینی داشتند و آنگونه که باید موردتوجه قرار نمی‌گرفتند. این‌یکی از ویژگی‌های ناخوشایند ارتش عراق بود.
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015