• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

فرماندهان صدام (59)


مکی: بله، این از مشخصه‌های ارتش عراق است و ما به دلایل خاصی بیشتر بر افسران تکیه‌داریم تا درجه‌داران. ارتش سلطنتی عراق در سال 1921م و با پیروی از الگوی سازمانی ارتش انگلیس تاسیس شد. در این ارتش، درجه‌داران افرادی توانمند و مورد اعتماد و افسران افرادی کاملا آموزش‌دیده بودند. اما پس از انقلاب  ۱۹۵۸م در عراق، رسته درجه‌داری در ارتش این کشور به­تدریج تضعیف شد و سرباز عراقی به‌تدریج جسارتش را از دست داد.

دفاع مقدس، جنگ تحمیلی، معارف جنگ، شهید صیاد شیرازی، شهدای جنگ تحمیلی، امام خامنه ای،فرماندهان صدام، فرماندهان ارتش عراق، استراتژی ارتش عراق

مورای: ایرانیان که در عملیات سال ۱۹۸۷م متحمل تلفات سنگینی شده بودند، تا پایان این سال قادر به اجرای عملیات تهاجمی دیگری نبودند و البته این به شما کمک می‌کرد.

مکی: بله، آنها تلفات بالایی داده بودند ولی ازنظر تعداد جمعیت همچنان بر ما برتری داشتند و از طرفی ما هم دیگر توان تحمل تلفات بیشتر را نداشتیم.

مورای: تا سال ۱۹۸۸م تلفات ایرانیان افزایش‌یافته و سبب تضعیف روحیه آنها شده بود. اکنون هیچ‌یک از دو طرف درگیر توان تحمل یک شکست بزرگ را نداشت.

مکی: نه، فکر نمی‌کنم چنین برداشتی درست باشد؛ زیرا عراق در سال ۱۹۹۱م شکست بزرگی را تحمل کرد ولی رژیم صدام سقوط نکرد.

مورای: درست است، اما پس‌ازاین شکست قیام شیعیان تا حدی جلو افتاد.

مکی: البته، قیام آنها یک انقلاب نبود. نیروهای بسیجی ایران وارد عراق شدند، اما تعداد اندکی از شیعیان عراق قیام کردند و به همین علت بود که آمریکایی‌ها هوشیاری به خرج دادند و در آن زمان اجازه دادند بالگردهای توپ‌دار ما آن انقلاب را سرکوب کنند.

وودز: مایلم درباره کاربرد جنگ‌افزارهای شیمیایی در جنگ صحبت کنیم. در مورد منطق، زمان و چگونگی کاربرد این جنگ‌افزارها چه نظری دارید؟ به نظر شما، نظامیان حرفه‌ای عراقی چه درس‌هایی از کاربرد جنگ‌افزارهای شیمیایی گرفتند؟

مکی: نمی‌دانم باور می‌کنید یا نه، اما چیزی در مورد کاربرد جنگ‌افزارهای شیمیایی در جنگ نمی‌دانم. من در جبهه جنوبی بودم که در آن از این جنگ‌افزارها استفاده نشد. من نه موردی از کاربرد جنگ‌افزارهای شیمیایی را دیدم و نه دستوری برای استفاده از این جنگ‌افزارها به من داده شد. شاید در جبهه شمالی از این جنگ‌افزارها استفاده‌شده باشد. در این مورد می‌توانید از ژنرال عبوسی بپرسید؛ زیرا ممکن است نیروی هوایی از جنگ‌افزارهای شیمیایی استفاده کرده باشد. من استفاده از جنگ‌افزارهای شیمیایی را اقدامی انسانی نمی‌دانم و استفاده از این جنگ‌افزارها در قوانین بین‌المللی ممنوع شده است و چون حقوق بین‌الملل هم خوانده‌ام می‌دانم که استفاده از جنگ‌افزارهای شیمیایی با حقوق بین‌الملل مغایر است. به هر حال، اطلاعات دست اولی در این مورد ندارم ولی می‌دانم که ایرانیان هم از این جنگ‌افزارها استفاده کرده­اند.

مورای: به مدارکی دست‌یافته‌ایم که استفاده محدود از جنگ‌افزارهای شیمیایی در سال‌های ۱۹۸۳ و ۱۹۸4م را تایید می‌کند. اما اولین استفاده جدی از این جنگ‌افزارها در پاتک عراقی‌ها به شبه‌جزیره فاو در سال 1986م هم صورت گرفت. البته این جنگ‌افزارها به علت گل‌آلود بودن زمین عملیات چندان موثر نبودند و بمب‌ها و گلوله‌های شیمیایی عملا در گل‌ولای دفن می‌شدند.

مکی: همه بمب‌ها وقتی در گل فرو می‌روند از قدرت انفجاری‌شان کاسته می­شود

مورای: این ممکن است حکایت از آن داشته باشد که کاربرد جنگ‌افزارهای شیمیایی مسئله‌ای بود که صدام آن را کاملا مخفی نگه می‌داشت. جالب اینکه موضوع جنگ‌افزارهای شیمیایی در متون آموزشی و توسعه رزمی ارتش عراق هم‌جایی نداشت.

مکی: اطلاعات مربوط به جنگ‌افزارهای شیمیایی را چون محرمانه بود در کتابچه‌هایمان نمی‌گنجاندیم. کتابچه‌های ما برای کل ارتش بود ولی خود من هیچ کتابچه‌ای ازاین‌دست در زمینه جنگ‌افزارهای شیمیایی سراغ ندارم. شاید در اداره مربوط به جنگ‌افزارهای شیمیایی کتابچه‌ای در این زمینه تدوین‌شده باشد، اما چیزی در این مورد نمی‌دانم.

وودز: به ما گفته‌شده بود ارتش عراق که بیشتر بر اساس اصول نظامی اروپای شرقی سازماندهی‌شده، وابستگی زیادی به رسته درجه‌داری ندارد و برای اجرای عملیات تاکتیکی بیشتر به افسران جزء وابسته است. در واقع، ارتش عراق افسر محور بود. آیا این توصیف برای ارتش عراق درست است و آیا این مشخصه در حال تغییر بوده، یا درگذشته تغییر کرده است؟

مکی: بله، این از مشخصه‌های ارتش عراق است و ما به دلایل خاصی بیشتر بر افسران تکیه‌داریم تا درجه‌داران. ارتش سلطنتی عراق در سال 1921م و با پیروی از الگوی سازمانی ارتش انگلیس تاسیس شد. در این ارتش، درجه‌داران افرادی توانمند و مورد اعتماد و افسران افرادی کاملا آموزش‌دیده بودند. اما پس از انقلاب  ۱۹۵۸م در عراق، رسته درجه‌داری در ارتش این کشور به­تدریج تضعیف شد و سرباز عراقی به‌تدریج جسارتش را از دست داد.

علل مختلفی برای این مسئله می‌توان برشمرد. نخست هنگامی که توسعه ارتش عراق در دهه ۱۹۸۰م آغاز شد، از اهمیت رسته درجه‌داری کاسته شد و رسته افسری اهمیت بیشتری پیدا کرد. دوم، درجه‌داران عمدتا از اقشار متوسط عراق بودند که مبانی اخلاقی و سطح تحصیلات بالایی نداشتند و نمی‌توانستیم به آنها اعتماد کنیم.

 

منبع: جنگ ایران و عراق از دیدگاه فرماندهان صدام، عبدالمجید حیدری، 1393، مرزوبوم، تهران

1398/6/11 11:50:39 347 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
مکی: بله، این از مشخصه‌های ارتش عراق است و ما به دلایل خاصی بیشتر بر افسران تکیه‌داریم تا درجه‌داران. ارتش سلطنتی عراق در سال 1921م و با پیروی از الگوی سازمانی ارتش انگلیس تاسیس شد. در این ارتش، درجه‌داران افرادی توانمند و مورد اعتماد و افسران افرادی کاملا آموزش‌دیده بودند. اما پس از انقلاب ۱۹۵۸م در عراق، رسته درجه‌داری در ارتش این کشور به­تدریج تضعیف شد و سرباز عراقی به‌تدریج جسارتش را از دست داد.
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015