• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

پرسش و پاسخ هفته


یکی از مسائلی که جزو افتخارات شهید اردستانی محسوب می‌شود، این است که در مسابقات هوایی از بهترین خلبانان پاکستانی شات گرفته است. راجع به آن صحبت کنید.

پاسخ زیر بر اساس نظرات تعدادی از پیشکسوتان و اساتید معارف جنگ شهید صیاد شیرازی به این پرسش ارائه شده است، آیا شما بازدید کنندۀ عزیز به ویژه محققین و پژوهشگران و پیشکسوتان گرانقدر عرصۀ دفاع مقدس این پاسخ را تأیید می کنید؟ یا شاید نظر تکمیلی یا نظر دیگری دارید، در هر صورت خوشحال می شویم اگر نظر خود را در ذیل همین مطلب درج نمائید تا برای استفادۀ دیگران منتشر نمائیم.

جنگ تحمیلی،دفاع مقدس،ارتش،هیئت معارف جنگ،شهید صیاد شیرازی،جنگ ایران و عراق،جنگ

شهید اردستانی در یکی از مانورهای سنتو در پاکستان از یکی از خلبانان باتجربه و قهرمان جنگ هند و پاکستان در یک درگیری فرضی شات می‌گیرد و پس از فرود، خلبان پاکستانی با تشویق شهید اردستانی مدال خود را روی سینه او نصب می‌کند و می‌گوید تو قهرمان جنگ هستی. در مسابقات هوایی وقتی که دو هواپیما با همدیگر درگیر می‌شوند، مانند دو کشتی‌گیر، آن نفری که می‌تواند دیگری را به زمین بزند، برنده است و دستش بالا می‌رود. وقتی که دو هواپیما با هم درگیر می‌شوند، کسی برنده است که بتواند پشت هواپیمای دوم قرار بگیرد. یعنی هواپیمایی که در عقب قرار می‌گیرد از نظر جنگ هوایی برتری دارد. چون می‌تواند دیگری را هدف قرار دهد و اصطلاحاً می‌گویند شات گرفتن؛ یعنی با دوربین هوایی که دارد، دکمه‌ای را فشار می‌دهد و به جای تیراندازی عکس گرفته می‌شود، می‌گویند شات گرفته شد. اما در رابطه با شهید اردستانی بحث دلاوری‌ها و شجاعت‌ها و از جان گذشتگی‌های ایشان بیش از اینهاست؛ از ایشان بیش از 800 مأموریت جنگی به ثبت رسیده است که متجاوز از 250 مأموریت آن صعب‌الانجام بوده و احتمال سقوط بالایی داشته است. قهرمانی که در طول انجام مأموریت‌های خود دو بار مورد هدف پدافند هوایی دشمن قرار گرفته و موفق می‌شود هواپیمای خود را به زمین بنشاند. همچنین در مأموریت‌هایی که لیدری دسته‌های پروازی را بر عهده داشته است، هیچ خلبانی نبوده است که با ایشان پرواز کرده باشد و بازنگشته باشد. لذا ایشان یکی از بهترین، ورزیده‌ترین و شجاع‌ترین خلبانان نیروی هوایی ایران محسوب می‌شدند.

1397/12/11 11:53:46 4458 0
قسمت ارائه دهنده: پایگاه اطلاع رسانی
تویضیحات در موتور جستجو
یکی از مسائلی که جزو افتخارات شهید اردستانی محسوب می‌شود، این است که در مسابقات هوایی از بهترین خلبانان پاکستانی شات گرفته است. راجع به آن صحبت کنید.
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015