• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)

خاطرات امیر سرتیپ ناصر آراسته(11)


شهيد حاج غلامحسين

 گفت: من اين چيزا سرم نمي‌شه. اولين نفري كه از كانال مياد بيرون بايد من باشم. اگر مي‌خواهيد كه من كانال حفر كنم، اگرم نمي‌گذاريد كه نه.

گفتند: آخه چرا؟ گفت: من حدس مي‌زنم اولين سري كه از كانال مياد بيرون با گلوله دشمن سرش سوراخ ميشه. من مي‌خوام كه اون سر، سر من باشه كه نفر بعدي بعد از من بتونه عكس العمل نشون بده. شايد خاك بالاي كانال رو كه من مي‌زنم تا بيام بيرون دشمن متوجه بشه و ببنده اونجا رو به رگبار. مي‌خوام كه من اولين شهيد كانالي باشم كه خودم حفر كردم.

1396/7/30 11:16:51 10 0

خلبانان(5)


گر نگهدار من آن است

ستوان يكم داوود رحماني

   اوايل جنگ بود كه به صورت داوطلب به منطقه اعزام شدم. بي‌درنگ به همراه تعدادي از پرسنل داوطلب هوانيروز به آبادان اعزام شديم و در منطقه‌اي استقرار يافتيم.

   يكي از همرزمان ما از سيم خاردار دومتري عبوركرد تا خود را به عراقي ها نزديك تركند؛ ناگهان عراقي ها متوجه او شدند و او را به گلوله بستند. او درحين عبور از سيم خاردار گيركرد و عراقي ها از هرطرف او را به گلوله بستند.

   با شليك هرگلوله‌اي احساس ميكرديم كه همرزم ما مورد هدف قرارگرفته و شهيد شده است.

1396/7/30 11:14:37 10 0

خاطرات سرتیپ دوم غلام‌حسین دربندی(29)


هم افسر بهداری، هم تیربارچی

وقتی در عملیات بیت المقدس از روی پل هایی که مهندسی ارتش بر روی رودخانۀ کارون ساخته بود، عبور کردیم، نمی دانستیم چه عملیات سنگینی در پیش داریم. با عبور از رودخانه-که مشکل ترین بخش عملیات بود- باید حدود25 کیلومتر می رفتیم تا به جادۀ آسفالت اهواز-خرمشهر برسیم.

میدان وسیعی از موانع و سیم های خاردار طولی و حلقوی پیش روی ما قرار داشت؛ همچنین میدان های مین در برابر ما بود؛ میدان هایی که در وسط آن معبری توسط گروه مهندسی-رزمی ارتش و سپاه ایجاد شده بود و دو طرف آن نواری سفید کشیده بودند.

1396/7/30 10:25:26 7 0

گردان144پیاده در نبرد آبادان


بخش بیست و ششم

شهادت گروهبان دوّم باقري و دو نفر سرباز

گاهي اوقات در خط پدافندي اتّفاقاتي روي مي‌داد و حادثه اي ايجاد مي‌گرديد كه واقعاً متأثّر مي‌شديم. مثلاً قبل از تغيير مكان به خط پدافندي جديد ـ حدود 26يا27 دي ماه ـ يك گلولة دشمن، احتمالاً خمپاره 120 م م ـ مثل صدها گلوله اي كه هر روز پرتاب مي‌شد ـ روي يكي از سنگرهاي احداث شده در پشت خاكريز فرود آمد و منفجر گرديد. سنگر متعلّق به گروهبان دوّم پيماني باقري فرمانده يكي از گروه‌هاي گروهان دوّم بود.

من كه حدود 25 متر با محل انفجار فاصله داشتم به حالت دو به طرف سنگر رفتم، ديدم در اثر انفجار قسمت جلوي سنگر تخريب گرديده و نيمي از بدن شهيد باقري كه جوان رشيدي بود، در زير تراورسها و خاك‌هاي روي سنگر باقي مانده، با تمام توان دو دست او را گرفتم كه از زير خاك بيرون بياورم امّا نتوانستم. او بي جان و بي هوش بود.

1396/7/30 10:23:9 5 0

عملیات محرم


سرتيپ اسدالله حيدري (معاون عملياتي و رئيس ستاد وقت تيپ 84 خرم آباد با درجه سرهنگي) در ارتباط با نكات بارز در عمليات محرم مي‌گويد: در تيپ 84 پياده ما به نحو بسيار مطلوبي از پست شنود استفاده مي‌كرديم و اين موضوع باعث مي‌شد كه قبل از هر اقدامي از طرف نيروهاي دشمن در جريان فعاليت آنها قرار  بگيريم و لذا به موقع عكس العمل مناسب انجام مي‌داديم.

1396/7/30 10:20:53 15 0

شهید صیاد در شبکه خبر


1396/7/29 11:40:28 13 0

سرباز و خاطرات دفاع مقدس(106)


سرگردان در ميدان مين

ده روزي از تير ماه سال 62 مي‌گذشت و گرماي هوا در خط مقدم حسابي كلافه‌مان كرده بود. به هر گوشه و كناري هم كه نگاه مي‌كردي، تعدادي از سربازان را مي‌ديدي كه بي رمق زير سايه‌اي نشسته بودند و به دليل آرامش موقتي منطقه، تا ابلاغ دستور جديد هيچ كدام كار خاصي براي انجام دادن نداشتند. اين وضعيت چهل روزي در منطقه حاكم بود تا اينكه بالاخره در اين اوضاع و احوال زمزمه‌هاي مأموريت گشتي رزمي در مواضع دشمن به گوش‌مان رسيد.

1396/7/29 11:29:25 19 0

اهداف تهاجم پیش دستانۀ نیروی هوایی عراق در آغاز جنگ تحمیلی(2)


این ژنرال نیروی هوایی ارتش بعثی عراق در رابطه با "عملیات تلافی جویانه انتقام"، روند آ ماده سازی باندها و انواع هواپیماها برای پرواز با اظهار تعجب چنین می گوید: "اقدامات مهندسی ایرانیان و فرایند آماده نمودن هواپیماهای شکاری برای انجام عملیات علیه ما بسیار عالی بود. آنها کارشان را تا شروع یورش مجدد و حمله هوایی دوم ما در همان روز و روز بعدتکمیل کرده و تعداد زیادی هواپیمای آماده برای انجام مأموریت داشتند. عصر همان روزی که ما به ایران حمله کردیم، آنها نیز به پایگاه های هوایی الشعبیه و الکوت حمله کردند"!

1396/7/29 11:23:4 14 0

گردان144پیاده در نبردآبادان


شب هنگام جنازه تخليه شد، پس از بررسي مشخّص گرديد پيكر مطهّر شهيد سرهنگ توپخانه لطفي رييس ركن دوّم قرارگاه اروند مي‌باشد. اين شهيد در اجراي يك مأموريت شناسايي ـ واگذاري از طرف فرماندهي اروند ـ به اتّفاق سرگرد ميرمحمدي از گردان201 امداد ژاندارمري، در منطقة شناسايي گرفتار نيروهاي عراقي مي‌شوند. متجاوزين عراقي سرگرد ميرمحمدي را به اسارت گرفته (سرگرد مير محمدي حدود 11 سال در اسارت بعثيها بود) و روان شاد سرهنگ لطفي را به شهادت رسانده بودند.

1396/7/29 11:20:28 13 0

خلبانان(4)


اسيرگيري

بالگرد ما در نزديكي عراقيها فرود آمد و من از آن بالگرد پياده شدم و با يك قبضه يوزي‌كه همراه داشتم، به داخل جمع آنها رفته، شماري از آنان را كه از رده‌هاي بالاي نظامي بودند و از ترس قدرت هيچ واكنشي را نداشتند، جدا كردم و به محوطه آوردم. سپس بالگرد 214 دركنار آنها به زمين نشست و درحالي كه يكي از بالگردها هنوز بالاي سر ما بود و مراقب اوضاع بود، ما هشت  نفر از عراقيها را سوار بالگرد كرده و باخود به قرارگاه آورديم. آنها اطلاعات ارزشمندي در اختيار نيروهاي ما  قرار دادند.

1396/7/29 11:17:12 16 0
4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015