• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)

سرباز در خاطرات دفاع مقدس


سواد آموزي در سنگر

بچه‌ها، داخل سنگر همرزمانشان كه شهيد شده بودند، گل و شهدايي‌ كه عكس داشتند، عكس‌هايشان را در كنار گل گذاشته ‌بودند. سنگر شهيد گروهبان كريم‌زاده؛ سنگر شهيد سروان حجازي؛ سنگر شهيد مهدي صالحي و شهداي ديگر.

جنگ تحمیلی،دفاع مقدس،ارتش،هیئت معارف جنگ،شهید صیاد شیرازی،جنگ ایران و عراق،جنگ

در نمازهاي جماعت هم براي شادي روح شهدا صلوات مي‌فرستادند و فاتحه مي‌خواندند. در همان روزها به‌جاي سرگرد راعي، سرگرد علي وفايي آمد و فرمانده گردان شد. اين قسمتي از طرح تعويض نيروها بود كه افرادي را از يكان‌هاي آموزشي و فرهنگي شهرستان‌ها مي‌آوردند و با نيروي در خط تعويض مي‌كردند. طرح خوبي بود و براي هر دو طرف تعويض مفيد بود. به‌جاي سروان نبي كريمي، سروان قاسمي آمد و ستوان‌يكم خمامي هم جايگزين سروان تاج محرابي كه زخمي شده بود؛ شد. ستوان خمامي مرد بسيار خوبي بود. وقتي به منطقه آمد دچار بيماري آنفولانزاي شديد شد. به دستش سِرُم زدم و او را تحت درمان قرار دادم. بعد از چند روز حالش خوب شد.

دو سرباز جديد به نام گل‌بخش و اشتري كه از بچه‌هاي قاين مشهد بودند به جمع ما اضافه شدند. گل‌بخش سواد نداشت. گروهبان محمود عارفيان از سربازاني بود كه دورة‌ احتياط را پيش ما مي‌گذراند. از او كه قبلاً سپاهي دانش بوده، خواستم به گل‌بخش سواد خواندن و نوشتن ياد بدهد و خصوصاً در مورد نماز و قرآنش بيشتر كار كند. او هم در اولين مرخصي يك دوره از كتاب‌هاي نهضت سواد آموزي را آورد و شروع كرد به درس ياد دادن.

بچه‌ها در سنگرها در كنار آموزش، روزها را سپري مي‌كردند. اوضاع اين قسمت از جبهه تقريباً آرام بود. سرباز گل‌بخش ـ سربازي كه سواد نداشت و مشغول آموختن بود ـ از مرخصي آمده بود. بسته‌اي را همراه با يك نامه آورد و به من داد. نامه را باز كردم، پدر گل‌بخش نوشته بود: «فرزندم را بعد از خدا به شما سپردم، او جوان خجالتي و مظلومي است. من هم تنها همين يك فرزند را دارم. مواظب او باشيد. از اينكه به او سواد ياد داده‌ايد تشكر مي‌كنم؛ البته از خطش معلوم بود كه خودش هم سواد درست و حسابي ندارد. بعد از آن بسته را باز كردم. پر از پسته بود. گفتم: «گل‌بخش! پسته‌ها را ببر بيرون از سنگر، بقيه سربازان را هم صدا كن و با هم بنشينيد و بخوريد. سعي كن درست را هم خوب بخواني.» گفت: «چشم» و رفت.                

 

پا نوشته ها:

دربندي، غلامحسين، بوي گل مريم؛ صص68 ـ 67 و 72.

 

منبع: سرباز در خاطرات دفاع مقدس، نادری، مسعود، 1386، ایران سبز، تهران

1395/12/18 11:54:48 149 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
برای عضویت درکانال سایت هیئت معارف جنگ شهید صیاد شیرازی اینجا کلیک کنید
تویضیحات در موتور جستجو
بچه‌ها، داخل سنگر همرزمانشان كه شهيد شده بودند، گل و شهدايي‌ كه عكس داشتند، عكس‌هايشان را در كنار گل گذاشته ‌بودند. سنگر شهيد گروهبان كريم‌زاده؛ سنگر شهيد سروان حجازي؛ سنگر شهيد مهدي صالحي و شهداي ديگر.
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015