• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

عملیات پدافندی اروند-72


نیروهای ما مجبور بودند عملیات تأخیری اجرا کنند. عملیات تأخیری از مشکل‌ترین عملیات نظامی است که با عملیات تعرضی و تدافعی قابل مقایسه نیست. این عملیات در شرایطی اجرا می‌شود که از طرفی دشمن با قدرتی چند برابر به نیروی تأخیری‌کننده فشار وارد کند و از طرف دیگر، امکانات رسیدن نیروهای تقویتی خودی بسیار ضعیف است و هر زمان امکان نابودی یگان تأخیرانداز وجود دارد.

دفاع مقدس، جنگ تحمیلی، معارف جنگ، شهید صیاد شیرازی، شهدای جنگ تحمیلی، امام خامنه ای،عملیات اروند،فرماندهی اروند،آبادان،قرارگاه تاکتیکی نزاجا در جنوب،ط

 نتیجه کلی عملیات

نبردهای منطقه خرمشهر و آبادان در نوع خود، از دشوارترین، فعال‌ترین، حماسه‌آفرین‌ترین و در عین حال، اسف‌بارترینِ نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در طول جنگ بود. نیروهای بسیار اندک با سازمان متنوع، بدون هماهنگی کافی، در تلاش طاقت‌فرسا با دشمن بیش از ده برابر خود، مدت دو ماه مبارزه رویارویی جدی و فعال کردند. با حداقل مقدورات، حقیقتاً از وجب به وجب منطقه دفاع کردند و خیلی بیش از آنچه باید انتظار داشت، در مقابل تهاجم لشکرهای زرهی و مکانیزه دشمن پایمردی کردند. تا آن حد که افراد دشمن را از رویای رسیدن به قادسیه صدام و تصرف خوزستان در یک هفته ناامید نمودند.

همین ناامیدی سبب شد که دشمن اجباراً در طرح‌های خود تجدید نظر کند و ادامه تعرض را برابر نابودی نیروهای خود احساس کند و تمام جبهه‌ها به حالت دفاعی درآید. در این نبردها، نواقص، معایب و مشکلات خیلی زیاد بود، ولی هیچ‌یک از این عوامل نمی‌توانند نتیجه نهایی این نبردها و اثرات آن را در سرنوشت کلی جنگ نفی نمایند. در تجزیه و تحلیل مطالب، بیان شد که احتمالاً به علت اینکه در این نبردها، رزمندگان ما موفق نشدند خرمشهر را نگه دارند، ممکن است قضاوت عادلانه در جان‌فشانی‌ها و از خودگذشتگی‌های رزمندگان ما در این نبردها به عمل نیاید.

برای جلوگیری از این احتمال، لازم است یادآوری شود که به علت کمبودهای توان رزمی که نیروهای ما در ابتدای جنگ داشتند، برتری دشمن بر نیروهای ما حدود 6 به 1 بود. نیروهای ما مجبور بودند عملیات تأخیری اجرا کنند. عملیات تأخیری از مشکل‌ترین عملیات نظامی است که با عملیات تعرضی و تدافعی قابل مقایسه نیست. این عملیات در شرایطی اجرا می‌شود که از طرفی دشمن با قدرتی چند برابر به نیروی تأخیری‌کننده فشار وارد کند و از طرف دیگر، امکانات رسیدن نیروهای تقویتی خودی بسیار ضعیف است و هر زمان امکان نابودی یگان تأخیرانداز وجود دارد.

این عوامل سبب می‌شود کنترل و فرماندهی و حفظ انضباط و روحیه و وحدت فرماندهی بسیار مشکل شود. با توجه به این وضعیت است که به نظر می‌رسد نیروهای ما در نوع خود بسیار خوب بوده‌اند. البته مشکلات عدم هماهنگی و عدم طرح‌ریزی و سازمان‌دهی و تخصیص نیروهای مناسب و کافی در سطح نیروی زمینی وجود نداشته است که بایستی در کلیات این جنگ مورد بررسی قرار گیرد. نکات مهمی که از لحاظ محاسن و معایب این نیروها به نظر می‌رسد به شرح زیر می‌باشند:

الف) محاسن

1) مقاومت و پایمردی رزمندگان در دفاع از خرمشهر بسیار خوب بوده است.

2) با وجود مشکلات فراوان و نامساعد بودن منطقه عملیات، هدایت عملیات تأخیری خوب بوده و هیچ یگانی از یگان ما محاصره و نابود نشده‌اند.

3) اصل مهم عملیات تأخیری که کنترل متمرکز و اجرای نامتمرکز می‌باشد، در این عملیات به کار برده شده است.

4) در نبرد داخل شهر، رزمندگان ما بسیار خوب جنگیدند و بیش از یک ماه، با نیروی کم، از شهر دفاع کردند.

5) اجرای مانورهای مناسب و تغییر مکان یگان‌ها در حدود مقدور بسیار خوب بوده است.

6) با وجود کمبود یگان‌های توپخانه، نسبت به وسعت منطقه پشتیبانی آتش در حد مقدورات خوب بوده است.

7) از امکانات پدافندی موجود در منطقه نبرد، حداکثر بهره‌برداری به عمل آمده و گاهی با سه دستگاه تانک و تعداد محدودی پیاده، یک جبهه نسبتاً وسیع پوشیده و نگهداری شده است.

8) با وجود وضعیت کنترل و فرماندهی، احساس مسئولیت در فرماندهان بسیار خوب بوده است.

9) تلاش مردم و نیروهای مردمی از لحاظ وارد کردن نیروها به منطقه بسیار خوب بوده است، گرچه به علت عدم هماهنگی، از این نیروها به نحو مطلوب استفاده نشده است.

10) حساسیت منطقه خرمشهر و آبادان مورد توجه مقامات نظامی و غیرنظامی بود. اغلب شخصیت‌های غیرنظامی، حتی وکلای مجلس شورای اسلامی و وزیر نفت در منطقه حضور پیدا کرده‌اند.

ب) معایب و نواقص

1) به نسبت میزان تهدید و قدرت دشمن و وسعت منطقه عملیات، نیروی کافی در این منطقه نبرد مستقر نبوده است.

2) طرح دفاعی نیروی زمینی خیلی دیر به لشکرها ابلاغ شده بود (طرح ابوذر از 15 شهریور منتشر شده)، با وجود اینکه تهدید جدی از اوایل شهریور احساس شده، اقدامات دفاعی کافی به عمل نیامده است.

3) نیروهای تقویتی از منابع داخلی خیلی دیر به منطقه اعزام شده‌اند.

4) تشکیل قرارگاه کنترل‌کننده از آغاز نبرد نامناسب بوده و سبب بروز اختلاف شده است.

5) هماهنگی در طرح‌ریزی و هدایت تلاش‌ها به نحو مطلوب وجود نداشته است.

6) در اجرای عملیات پاتک، واقعیت‌ها در نظر گرفته نشد. در حمله 3 آبان، تلفات سنگین به نیروهای ما وارد شده است.

7) تأمین کرانه شرقی کارون برقرار نشد و دشمن موفق شد به سادگی از رودخانه بگذرد و یکی از بزرگترین مشکلات را برای نیروهای ما به وجود آورد که حل آن یک سال طول کشید.

 

منبع: عملیات پدافندی اروند، سید یعقوب حسینی،1397، ایران سبز، تهران

1398/6/12 11:13:6 278 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
نیروهای ما مجبور بودند عملیات تأخیری اجرا کنند. عملیات تأخیری از مشکل‌ترین عملیات نظامی است که با عملیات تعرضی و تدافعی قابل مقایسه نیست. این عملیات در شرایطی اجرا می‌شود که از طرفی دشمن با قدرتی چند برابر به نیروی تأخیری‌کننده فشار وارد کند و از طرف دیگر، امکانات رسیدن نیروهای تقویتی خودی بسیار ضعیف است و هر زمان امکان نابودی یگان تأخیرانداز وجود دارد.
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015