• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

23 اردیبهشت سالروز عملیات آزادسازی شهر سنندج         


عملیات آزادسازی شهر سنندج از زبان امیر سرتیپ سید حسام هاشمی     

در پی فرمان سرنوشت ساز حضرت امام خمینی(ره) در 27 مرداد سال 1358 در آزادسازی شهر پاوه و حرکت سراسری نیرو های مسلح (ارتش، سپاه، ژاندارمری) به سوی کردستان، جریان به سمتی پیش می رفت که برای همیشه غائله احزاب و گروهک های ضد انقلاب در کردستان سرکوب و خاتمه یابد.

امّا متأسفانه با دخالت دولت موقت و اعزام هیئت حسن نیت از طرف دولت و مذاکرات این هیئت با سران گروهک های دموکرات و کومله و دادن امتیازات پی در پی نه تنها مسئله کردستان حل نشد بلکه روز به روز قدرت نظامی و سیاسی گروهک ها با گرفتن امتیازات پی در پی افزایش یافت، به طوری که در زمستان سال 1358 زمینه خروج پاسداران غیر بومی از شهر های کردستان فراهم شد و عدم دخالت ارتش در امور شهری و محدود ساختن فعالیت  یگان های ارتش در محل استقرارش در پادگان و همچنین افزایش قدرت احزاب و گروهک گردید، به طوری که در اواخر اسفند سال 58 و فروردین سال 59 دولت هیچگونه حاکمیت حکومتی در استان کردستان نداشت و پادگان های ارتش در شهر های سنندج، مریوان، سقز، سردشت و مهاباد، کاملاً در محاصره بودند.

در اواخر فروردین سال 59 دو گردان پیاده از لشکر 21 حمزه تهران و تیپ 55 هوابرد شیراز که برای تعویض یگان های مستقر در بانه و سردشت از مسیر کرمانشاه به سنندج، عازم محل مأموریت خود بودند برای عبور از شهر سنندج از ورود آن ها به شهر ممانعت به عمل آمد و این یگان ها با هدایت فرماندۀ تیپ 1 سنندج مجبور به عبور از مسیر فرعی گردیدند که در نتیجه با کمین ضد انقلاب برخورد نموده و در تاریخ 31 فروردین منجر به ضربه شدید به این یگان ها و شهادت شهید سرهنگ نصرت زاد فرماندۀ تیپ گردید.

در چنین اوضاع و احوالی سرگرد علی صیاد شیرازی و جمعی از هم رزمانش پیشنهادی را به نام طرح بستن مرز های غرب و شمال غرب کشور تهیه و ابتدا آنرا با شهید فلاحی فرمانده نیروی زمینی مطرح نمودند و سپس با هدایت شهید فلاحی در مورخه دوم اردیبهشت ماه سال 59 طرح را با بنی صدر رئیس جمهور وقت در میان گذاشتند. در این جلسه بنی صدر می گوید «کار ما از این حرف ها گذشته و امروز ما هیچگونه حاکمیتی بر کردستان نداریم، دیروز جانشین نیروی زمینی از کردستان برگشته و فرماندۀ تیپ ما سرهنگ نصرت زاد به شهادت رسیده، شما و دوستانتان اگر ادعا دارید بروید به کردستان و مسئلۀ کردستان را حل کنید.»

سرگرد صیاد شیرازی می گوید اگر شما به ما اختیار بدهید و ما به عنوان نمایندۀ شما به آنجا برویم این آمادگی را داریم. بنی صدر می گوید باشد شما نمایندۀ من باشید، صیاد می گوید خوب به فرماندۀ نیروی زمینی ابلاغ کنید، در همان لحظه بنی صدر تلفنی به سرتیپ فلاحی ابلاغ نمود که سرگرد صیاد شیرازی به عنوان نماینده من به کردستان اعزام می شود، هرگونه درخواست و همکاری که لازم داشتند انجام شود. لازم به ذکر است که همراهان سرگرد صیاد شیرازی در این جلسه برادر رحیم صفوی مسئول عملیات سپاه اصفهان، حجت الاسلام سالک قائم مقام سپاه اصفهان، اینجانب سید حسام هاشمی با درجۀ سروانی از لشکر 77 خراسان و سروان  محمد کوشکی از لشکر 28 سنندج بودیم.

پس از این جلسه که در ساعت یک بعد از ظهر همان روز خاتمه یافت، با مشورتی که این جمع با هم داشتند، حجت الاسلام سالک و برادر رحیم صفوی با هواپیما جهت جمع آوری نیرو عازم اصفهان شدند و سرگرد صیاد شیرازی به همراه اینجانب از راه زمینی عازم اصفهان گردیدیم.

فردای آن روز یعنی سوم اردیبهشت با مدیریت و هماهنگی صیاد شیرازی و شهید فلاحی تعداد حدود یکصد نفر از برادران سپاهی با یک فروند هواپیمای C-130 عازم کردستان شده و پس از یک ساعت و نیم پرواز در شرایط سخت، در فرودگاه شهر سنندج که هیچگونه اطلاعی قبلی از آن نداشتند، به زمین می نشینند.

از 3 تا 23 اردیبهشت ماه به مدت 20 روز به تدریج با ورود نیرو های سپاهی و بسیجی و همکاری و هماهنگی خوبی که شهید صیاد شیرازی با فرماندهی پادگان لشکر 28 به عمل آوردند و همچنین کمک و همکاری شهید فلاحی فرماندهی وقت نیروی زمینی در مورد در اختیار قرار دادن تیپ 3 همدان از لشکر 16 قزوین به فرماندهی سرهنگ بدری و هوانیروز کرمانشاه، سرگرد صیاد شیرازی خود به خود در صحنۀ عمل از طرف ارتش و سپاه به عنوان فرمانده عملیات انتخاب گردید و با طرح محاصرۀ شهر سنندج پس از 20 روز با کمترین تلفات و خسارات، وارد شهر شده  و با همکاری پیشمرگان کرد مسلمان و نیرو های ارتشی و سپاهی، سرانجام در مورخه 23 اردیبهشت  سال 1359 شهر سنندج به طور کامل آزاد گردید و مردم شهر که اغلب از جور ضد انقلاب از شهر خارج گردیده بودند به خانه هایشان بازگشتند. عملیات 20 روزۀ آزاد سازی شهر سنندج و حاکمیت دوبارۀ دولت بر این شهر نقطۀ عطفی در تاریخ کشورمان و مایه امیدواری مسئولان نظام و شروع نمایش قدرت رزمندگان اسلام بوده است. با آزاد سازی شهر سنندج و تشکیل ستاد مشترک ارتش و سپاه و پیشمرگان مسلمان، زمینۀ آزادسازی شهر های دیگر کردستان نیز فراهم گردید.

منبع: روایت شاهد عینی نویسنده مطلب

1395/3/29 11:31:35 1570 1
قسمت ارائه دهنده: پایگاه اطلاع رسانی
تویضیحات در موتور جستجو
23 اردیبهشت سالروز عملیات آزادسازی شهر سنندج، هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
نظرات ارسالی

سرهنگ ب احدرصا یی


با سلام اینجانب نیز که در ان روزها دریکی از پادگانهای کردستان حضور داشتم عقیده داشته ودارم دادن میدان و فرصت به ضد انقلاب این تصور غلط را در میان مردم عادی بوجود اورد که شورشیان از نیرو وقدرت بالایی برخوردار هستند وبرای حفظ خود خانواده بایستی از انها حمایت نمایند ضمنا این عد م قاطعیت درمقابل ضد انقلا پ موجب جری تر شدن انها گردید ودرزمانهای درخواست مذاکره از طرف انها شاهد بودم که چطور از فرصت بدست امده برای تجدید قوا در زمان ضعف استفاده می کردند

جناب سرهنگ سجادی

مدیریت محتوا


بله حق با شماست. متاسفانه وضعیت سیاسی آشفته در آن زمان که می توان گفت تا حدودی هم اجتناب ناپذیر بود، برای ضد انقلاب فرصت هایی را ایجاد کرد. ارتش جمهوری اسلامی ایران که جان بر کف آماده ی اجرای ماموریت های واگذاری بود.

نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015