• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

دومین بحث تالار گفتگوی هیئت معارف جنگ شهید صیاد شیرازی


بررسی عملکرد ارتش جمهوری اسلامی ایران در ماههای آغازین تجاوز

رژیم بعث عراق به دنبال عقد قرار داد الجزایر در سال 1975، شتاب مضاعفی به تجهیز و توسعه ارتش خود داده و مترصد فرصت مناسبی بود تا به زعم خود ناکامی های گذشته را جبران کند و جاه طلبی های جنون آمیز صدام حسین را جامه عمل بپوشاند .

ورود به تالار گفتگو

دومین بحث تالار گفتگوی هیئت معارف جنگ شهید صیاد شیرازی،جنگ،دفاع مقدس،ارتش،هیئت معارف جنگ،شهید صیاد شیرازی،جنگ ایران و عراق

این رژیم با وقوع انقلاب اسلامی در ایران و مشکلاتی که برای ارتش ایران پیش آمده بود، به زعم خود به فرصتی طلایی دست یافت و ارتش از پیش آماده شده خود را به سوی مرزهای ایران گسیل و تجاوز ناجوانمردانه خود را به کشورمان آغاز کرد.

ارتش جمهوری اسلامی ایران به رغم مشکلات و موانع فراوان، مانند درگیر بودن چند لشکرنیروی زمینی با ضد انقلاب به ویژه در کردستان، کاهش خدمت سربازی به یکسال، نقل و انتقالات غیر منطقی کارکنان پایور متخصص و در نتیجه بی مسئول ماندن تعداد قابل توجهی از ادوات جنگی مهم مانند توپ و تانک و خمپاره انداز و ... مخصوصاً در نیروی زمینی ارتش، ضعیف شدن سلسله مراتب فرماندهی و انضباط در حد غیر قابل تصّور، مناقشات سیاسی داخلی حتی در درون حاکمیت، اصرار گروهک های سیاسی ضد انقلاب برای تضعیف و حتی انحلال ارتش و مشکلات از این دست، توانست با کمترین توان رزمی هفته ها و ماهها در مقابل تجاوز ارتش عراق مقاومت نموده و با شکست راهبرد نظامی دشمن، او را در دستیابی به هدف خود که همانا تصرف یک هفته ای خوزستان و جدا کردن آن از ایران بود، ناکام گذارد.
با نگرشی منصفانه و واقع بینانه به سادگی میتوان دریافت که در روزها و هفته های اولیه جنگ و تجاوز، این نیروهای فداکار و ایثارگر ارتش جمهوری اسلامی ایران بودند که در زمین، هوا و دریا با بهره گیری از تاکتیک های مناسب ، ضربات سهمگینی را به پیکره ارتش عراق وارد کرده و او را زمینگیر ساختند، به گونه ای که رژیم عراق بلافاصله پس از صدور اولین قطعنامه شورای امنیت به شماره 479 که در روز ششم مهر 1359 یعنی یک هفته پس از آغاز تجاوز صادر شد، سراسیمه به قبول آن تن داد، بدون اینکه به کمترین اهداف اعلام شده خود دست یافته باشد.
موضوع دوم تالار گفتگوی پایگاه اینترنتی هیئت معارف جنگ شهید صیاد شیرازی، بررسی عملکرد نیروهای سه گانه زمینی، هوایی(و پدافند هوائی) و دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در ماههای اولیه تجاوز ارتش عراق به میهن اسلامی است.
همانند موضوع قبلی از همه صاحبنظران و پژوهشگران حوزه دفاع مقدس در خواست می نماییم که با شرکت در این گفتگو در ثبت و ضبط حقایق دوران پر افتخار دفاع مقدس مشارکت نمایند.
فرصت را مغتنم شمرده و یاد و خاطره تمامی شهدای گرانقدر دفاع مقدس را گرامی میداریم و به ارواح طیبه آنان درود می فرستیم.

ورود به تالار گفتگو

1393/7/3 785 0
قسمت ارائه دهنده: پایگاه اطلاع رسانی
تویضیحات در موتور جستجو
بررسی عملکرد ارتش جمهوری اسلامی ایران در ماههای آغازین تجاوز رژیم بعث عراق به دنبال عقد قرار داد الجزایر در سال 1975، شتاب مضاعفی به تجهیز و توسعه ارتش خود داده و مترصد فرصت مناسبی بود تا به زعم خود ناکامی های گذشته را جبران کند و جاه طلبی های جنون آمیز صدام حسین را جامه عمل بپوشاند .
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015