• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)

عملیات بزرگ فتح المبین


بخش دهم:

خلاصه نقش نیروی هوایی ارتش در عملیات فتح المبین

با ابلاغ دستور مبنی بر ادامه سریع عملیات آزادسازی خاک جمهوری اسلامی، نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران مأموریت تأمین اطلاعات تاکتیکی هوایی و طرحریزی برای تهیه آتش پشتیبانی، قطع خطوط مواصلاتی و جداسازی نیروها و پشتیبانی نزدیک هوایی و انهدام مراکز تجمع دشمن برای ایجاد شکاف در خطوط تماس و همچنین تأمین دفاع هوایی از عقبه نیروها و تأمین پوشش هوایی ارتفاع کم، متوسط و بالا در منطقه عملیات را برعهده گرفت.

جنگ تحمیلی،دفاع مقدس،ارتش،هیئت معارف جنگ،شهید صیاد شیرازی،جنگ ایران و عراق،جنگ

در دوم فروردین 1361 عملیات«فتح المبین» در منطقه ای به وسعت بیش از دو هزار کیلومتر مربع آغاز شد.

این عملیات با آتش سهمگین پشتیبانی هوائی خلبانان تیزپرواز نیروی هوایی که پیش از این با اجرای عملیات شناسایی هوایی و عکسبرداری، اطلاعات کافی از استعداد و ترکیب نیروهای دشمن به دست آورده و در اختیار طراحان گذاشته بودند آغاز گردید.

نیروی هوایی که بخشی از یگان هایش در این منطقه (شامل سایت های چهار و پنج موشکی و ایستگاه رادار دهلران) در آغاز تجاوز عراق به اشغال متجاوزان در آمده بود، در جریان عملیات غرور آفرین«فتح المبین» قهرمانانه نبرد کرد و در مراحل اولیه با اعزام دسته های هشت فروندی هواپیماهای«اف-4» برای بمباران ارتفاع بالا و انهدام قرارگاه های تاکتیکی تیپ ها و لشگرهای دشمن و همچنین اعزام دسته های دو و چهار فروندی هواپیمای«اف-5» در ارتفاع کم و بمباران متوالی مراکز تجمل نیرو، سنگرهای اجتماعی و مراکز آمادی و ایجاد شکاف در خطوط دفاعی دشمن به نحوی عمل نمود که مجال هر گونه تفکر و برنامه ریزی را از فرماندهان رده بالای ارتش عراق سلب و روحیه نیروهای زمینی دشمن مستقر در خطوط مقدم جبهه را شدیداً متزلزل کرد و قدرت دفاع و مقاومت را تا حد زیادی در آنان کاهش داد. عراق زمانی نیروی هوایی خود را وارد صحنه منازعات کرد که با پوشش هوایی قدرتمند نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران که با هواپیماهای«اف-14» و«اف-4» حاکمیت کامل فضای منطقه نبرد را عهده دار بود، مواجه و متحمل ضایعات و تلفاتی گردید.

نیروی هوایی عراق با این شکست، اقدام به نفوذ به منطقه عقب جبهه برای بمباران پایگاه های هوایی دزفول و همدان کرد تا شاید از این راه بتواند قدرت هوایی ایران در پشتیبانی از نیروهای عمل کننده را کاهش دهد، ولی با دفاع جانانه سایت های موشکی هاگ و توپخانه ضد هوایی و هواپیماهای گشت هوایی با شکست مواجه گردید.

در روزهای آغازین سال6113 و همچنین در جریان عملیات فتح المبین، با کنترل مؤثر وچشمگیر صحنه نبرد هوایی و در اختیار گذاشتن موقعیت هدفها به هواپیماهای گشت مسلح واجرای آتش موشک های زمین به هوا و توپخانه ضد هوایی بیش از27 فروند از انواع هواپیماهای دشمن هدف قرارگرفته و منهدم شدند.

کسب پیروزی در عملیات بزرگ«فتح المبین» و باز پس گیری بخش وسیعی از مناطق اشغالی از جمله ایستگاه رادار دهلران و سایت های چهار و پنج موشکی نیروی هوایی در شمال خوزستان موجب تقویت روحی و انسجام نیروها برای انجام عملیات بعدی شد.

به سوی خرمشهر

آفتاب روز هشتم فروردین ماه1361 هنوز در بیابان های غرب دزفول غروب نکرده بود که دلاور مردان ارتش اسلام همراه با برادران پاسدار خود پرچم پیروزی فتح المبین را در بلندای هدف های تعیین شده به اهتزاز درآوردند.

دشمن که در31 شهریور 1359 در مدت شش روز خود را به رودخانه کرخه رسانده بود، بعد از گذشت هجده ماه تقریباً در همان مدت شکست خورده و سرافکنده با از دست دادن بخش اعظم نیروهای خود عقب زده شد و در حوالی مرزهای جغرافیایی دو کشور مستقر گردید.

در پایان آن روز وضعیت چنان تثبیت شده بود که قرارگاه کربلا2 آخرین دستور خود را مبنی بر واگذاری مسئولیت منطقه غرب دزفول به لشگر77 پیاده و دستور حرکت سایر نیروها را به منطقه کربلا3(خرمشهر) صادر و این قرارگاه و قرارگاه های چهارگانه قدس، نصر، فجر، و فتح را منحل اعلام نمود. با صدور دستورات یاد شده از تاریخ9/1/1361 وضعیت نیروها در منطقه عملیات کربلا2(غرب دزفول ) به شرح زیر درآمد.

1-لشگر77 پیاده با زیر امر گرفتن تیپ84 پیاده مسؤلیت منطقه غرب دزفول را به عهده گرفت و در امتداد ارتفاعات شمال عین خوش، ارتفاعات تینه، برغازه، رقابیه، میش داغ گسترش یافت. گروه33 توپخانه در پشتیبانی لشگر77 در همان منطقه باقی ماند.

2-لشگر21 پیاده در منطقه تجمعی واقع در محلی به نام سبزآب (جنوب غربی اندیمشک) مستقر و آماده حرکت به منطقه اهواز گردید.

3-لشگر92 زرهی با زیر امر گرفتن تیپ55 هوابرد و تیپ37 زرهی تغییر مکان خود را به منطقه عمومی اهواز آغاز نمود و در منطقه جدید تیپ40 سراب را نیز زیر امر گرفت.

4-تیپ58 ذوالفقار به منطقه سوسنگرد حرکت و زیر امر لشگر16 زرهی قرار گرفت.

5-نیروهای سپاه پاسداران از منطقه رها شدند تا خود را برای عملیات آینده نمایند.

نتیجه عملیات فتح المبین در گزارش پایانی قرارگاه کربلا2 به شرح زیر اعلام گردید:

1-عملیات فتح المبین در چهار مرحله با موفقیت کامل اجرا گردید و کیله مناطق تحت اشغال دشمن از رودخانه کرخه تا ارتفاعات حمرین حدود2200 کیلومتر مربع آزاد گردید.

2-در این عملیات تیپ های1و17 مکانیزه و تیپ های34و51 زرهی از لشگر1 مکانیزه عراق و تیپ های24 مکانیزه و17 زرهی لشگر10 زرهی عراق به کلی منهدم گردید. و به یگان های دیگر عراق شامل تیپ های12 زرهی، 60 زرهی و تیپ های15،13،11،96،93،424،99،423،505 پیاده و یگان های توپخانه آسیب های کلی وارد شد به طوری که توان رزمی خود را کاملاً از دست دادند.

***

نتایج مهم دیگری که عملیات پیروزمندانه فتح المبین برای ملت بزرگ ایران داشت عبارت بودند از:

1-بالا رفتن میزان اتکاء به ذات باری تعالی برای بروز خلاقیت هایی که در بندگان مؤمن وجود داشت.

2-خارج شدن شهرهای دزفول و اندیمشک و جاده مواصلاتی دزفول به اهواز از زیر آتش توپخانه دشمن و تصرف سایت های چهار و پنج واقع در ارتفاعات ابوصلیبی خات.

3-ایجاد اعتماد به نفس در تمامی رزمندگان به ویژه فرماندهان برای تداوم بخشیدن به عملیات تهاجمی.

4-تغییر سرنوشت جنگ به نفع کشور جمهوری اسلامی ایران و فروپاشی رؤیای قادسیه صدام.

 

منبع: ارتش جمهوری اسلامی ایران در هشت سال دفاع مقدس،سرتیپ دو جوادی پور،محمد، سرتیپ دو نیکفرد،علی، سرهنگ حسینی،سید یعغوب، سازمان عقیدتی سیاسی آجا

1395/12/25 10:16:1 178 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
برای عضویت درکانال سایت هیئت معارف جنگ شهید صیاد شیرازی اینجا کلیک کنید
تویضیحات در موتور جستجو
جنگ تحمیلی،دفاع مقدس،ارتش،هیئت معارف جنگ،شهید صیاد شیرازی،جنگ ایران و عراق،جنگ
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015