عکس شهید صیاد شیرازی
ارم هیئت معارف جنگ
عکس امام خمینی و امام خامنه ای

در حال بارگذاری...

  • ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

پرسش و پاسخ هفته


نقش نهاجا در عملیات کربلا5 و والفجر8 را توضیح دهید.

پاسخ زیر بر اساس نظرات تعدادی از پیشکسوتان و اساتید معارف جنگ شهید صیاد شیرازی به این پرسش ارائه شده است، آیا شما بازدید کنندۀ عزیز به ویژه محققین و پژوهشگران و پیشکسوتان گرانقدر عرصۀ دفاع مقدس این پاسخ را تأیید می کنید؟ یا شاید نظر تکمیلی یا نظر دیگری دارید، در هر صورت خوشحال می شویم اگر نظر خود را در ذیل همین مطلب درج نمائید تا برای استفادۀ دیگران منتشر نمائیم.

1398/6/2 12:10:2 469 0
پیشگامان صنعت رادار در ایران-8

  1. فرستنده

همان‌گونه که در جلسه اولیه اعلام شده بود، سرهنگ غفاری مسئول جایگزینی لامپ‌های قدرت، که یکی از متخصصین رادار GPS-11 نیز بود، مجدداً اعلام نمود من آماده شروع کار هستم. من هم اطمینان داشتم که از عهده این کار بر‌می‌آید.پنج نفر کارشناس برق قدرت در اختیار نامبرده قرار داده شد و قرار شد با دو شرکت ایران ترانسفورمر و پارس کاپاستیور، که همکاران پدافند هوایی در ساخت نیازمندی‌های سامانه هاگ بودند، همکاری را شروع نماید.

1398/6/30 12:37:7 0 0
توپخانه در عملیات های آفندی و ویژه (15)

اقدامات پشتیبانی آتش توپخانه با استناد به گزارش‌ها یگان‌های مانوری

در ساعت0030 روز 08/09/1360، غرش حاصله از شلیک توپخانه ابتدا از منطقۀ طراح و کرخه‌کور به منظور فریب دشمن از سمت تک اصلی که توسط توپخانۀ کمک مستقیم تیپ3 لشکر16 زرهی اجرا می‌شد، در فضای منطقه پیچید که دشمن هم جواب سنگینی داد و این تبادل آتش ادامه یافت. همزمان، تیپ3 لشکر92 از شمال و لشکر16 از جنوب کرخه تک را آغاز کردند و آتش تهیه نیز به مدت 30 دقیقه اجرا شد.

1398/6/30 12:29:37 0 0
پیاده نظام و دفاع مقدس-24

علي‌رغم ناكامي حاصله از عمليات برون‌مرزي در تحقق اهداف تاكتيكي، يك نتيجه استراتژيك مهم براي جمهوري اسلامي ايران در جهان حاصل شد و آن عبارت بود از مصمم بودن حكومت جمهوري اسلامي ايران براي رسيدن به حقوق حقه ملت ايران و ایجاد قدرت بازدارندگی روانی برای اذهان دشمنان و تهدیدهای احتمالی آینده جهت داشتن خیال خام تجاوز به ایران اسلامی.

1398/6/30 12:25:43 0 0
پدافند

پدافند...(عکس)

1398/6/30 11:10:41 0 0
بازخوانی جنگ تحمیلی (10)

فرمانده نیروی زمینی سرلشکر ولی‌الله فلاحی بود که می‌گفت: «این آقای خلخالی حکم جلب من توی جیبش هست و هر موقع مرا می‌بیند گوشزد می‌کند.» همچنین می‌گفت: «حضرت علی(ع) یک چاهی داشت که سرش را داخل آن بکند و فریاد بزند. من همان چاه را هم ندارم.»

1398/6/30 10:49:11 1 0
فرماندهان صدام (69)  

کعبی: تنها گذرگاه دیگری که وجود داشت و چندان قابل دریانوردی هم نبود به کویتی‌ها تعلق داشت و آنها اجازه نمی‌دادند از آن استفاده کنیم. افزون بر این، ایرانیان هم با ناوچه‌های مسلح به تیربارهای سنگین و جنگ‌افزارهای ضدتانک از این گذرگاه محافظت می‌کردند. آنها دو یا سه خط دفاعی برای سدکردن حرکت قایق‌های ما ایجاد کرده بودند. بنابراین، قایق‌های عراقی پیش از آنکه بتوانند کوچک‌ترین تلاشی برای اجرای مأموریت‌هایشان انجام دهند ابتدا باید برای باز کردن مسیرشان به داخل خلیج‌فارس می­‌جنگیدند.

1398/6/30 10:46:41 1 0
ارتش در نگاه فرمانده معظم کل قوا

در نظام شاهنشاهی هر کس بند و بست بیشتری داشت و به فرهنگ منحط آن رژیم علاقه بیشتری نشان می­داد، جلوتر می­رفت و بسیاری از افراد کارامد و با ایمان امکان ترقی نداشتند. اما امروز در ارتش جمهوری اسلامی ایران آن کس جلوتر است که ایمان، علاقه و همچنین کارایی و تخصصش از دیگران بیشتر باشد و این یک تحول در ارتش ماست که آثار آن را هم اکنون در جبهه های نبرد و در پشت جبهه ها مشاهده می­کنیم. ارتش گذشته، جنگ را در جبهه ها نخوانده بود و آئین فرماندهی را بر روی کاغذ یاد گرفته بود؛ اما امروز ارتش، جنگ را در میدان نبرد می­آزماید و نظم کنونی ارتش، ناشی از احساس مسئولیت است و به برادران ارتشی می­گویم که باید در همین حد پیش روند.

1398/6/30 10:43:32 1 0
پیشگامان صنعت رادار در ایران-7

ساخت رادار

 دو سال تلاش پرسنلی با تجربه و با دانش فنی بالای پدافند هوایی که اکثراً دوره فنی رادار را در کشورهای سازنده رادار طی نموده بودند، همراه با استادان و دانشمندان دانشگاه‌های کشور، مخصوصاً دانشگاه صنعتی اصفهان، کار عملی و پایه‌ای و علم و دانش رادار را در پدافند هوایی دگرگون کرده بود؛ به گونه‌ای که هر صاحب‌نظر پژوهشگر ژرفنگری که این سطح کارایی و دانش همراه با ابزار و تسترها و تجهیزات پیشرفته مورد نیاز در پدافند هوایی و دپوهای رادار را می‌دید، این جسارت در او به وجود می‌آمد که هوس ساخت رادار در کشور را بنماید و واقعاً هم ساخت یک رادار روز و مدرن و کارآمد در پدافند هوایی امکان‌پذیر بود.

1398/6/27 12:25:44 21 0
پیاده نظام و دفاع مقدس-23

مرحله سوم: عمليات آفندي (سال دوم جنگ)

در سال دوم جنگ با به دست آوردن اطلاعات كامل از توانائي‌هاي دشمن، شناسایي منطقه عمليات توسط كليه رده‌ها، احراز آمادگي، بالا بردن توان رزمي يگان‌ها و انسجام ستادهاي عملياتي در كليه قرارگاه‌ها و رده‌هاي عمل‌كننده، چهار عمليات آفندي بزرگ در جنوب با توانائي و اهداف مندرج در جدول شماره2 اجرا شد.

1398/6/27 12:4:7 24 0
ارتش در نگاه فرمانده معظم کل قوا

فصل دوم: مردمی بودن ارتش- 50

بخش یکم: در خدمت مردم بودن

25- مدافع ملت و کشور بودن: نیروهای مسلح باید با تأسی عملی به سیره حضرت علی(ع) به‌عنوان انسانی فداکار و سرداری شجاع و با اخلاص و هماهنگی و همدلی بیش‌ازپیش مظهر اقتدار ملی باشند.

1398/6/27 11:55:17 19 0
عملیات آفندی شهید مدنی (انتشار مجدد)

پیشروی عناصر لشکر 16 زرهی از ارتش جمهوری اسلامی ایران در عملیات طراح ناقص ماند و این نقصان باعث شد که قسمتی از جناح جنوبی لشکر 92 زرهی زیر آتش دیده بانی دشمن قرار گرفته و حرکات لشکر بوسیله دشمن کشف و با آتش توپخانه تلفات قابل ملاحظه ای به یگانهای تیپ 3 این لشکر وارد آید.

 

1392/6/27 5065 0
فرماندهان صدام (68)

وودز: شما ارزش وجودی نیروی دریایی را به صدام نشان داده بودید و اکنون او انتظار بیشتری از شما داشت.

مورای: اصولا چرا به فرماندهی نیروی دریایی منصوب شدید، خودتان در این مورد چه فکر می‌کنید؟

کعبی: علاءالدین حامد الجنبی فرمانده پیشین نیروی دریایی مرا به صدام معرفی کرد. الجنبی بیشتر عمر خدمتی‌اش را در نیروی زمینی گذرانده بود، اما در سال ۱۹۷۹م  به فرماندهی نیروی دریایی منصوب شد. او دریکی از جلساتش با صدام، ضمن معرفی من به توان بالقوه‌ام برای فرماندهی اشاره کرد و همین سبب شد که بعدها به فرماندهی نیروی دریایی منصوب شوم.

1398/6/27 11:48:1 28 0
توپخانه در عملیات های آفندی و ویژه (14)

مستخرجه از طرح عملیاتی کربلا 1  (2)

تغییرات در سامانه فرماندهی و سازمان رزمی

بسمه تعالی

سری

نسخه......... از......... نسخه                

(در دستور شفاهی تغییری داده نشده) لشکر16 زرهی

حمیدیه- سوسنگرد                                                           

دوم آبان ماه 1360                                                                                                                                       

پیوست پ (آتش پشتیبانی) به طرح عملیاتی کربلا 1

مدرک: نقشۀ 50000/1  سوسنگرد ـ حمیدیه ـ هویزه                               

رز ـ 6

1398/6/27 11:45:43 21 0
بازخوانی جنگ تحمیلی (9)

خاطره چند روز بعد از پیروزی انقلاب اسلامی

تلفنی با جناب سرهنگ محمد افتخاری که رئیس مستقیم من و افسر بسیار شایسته‌ای بود، تماس گرفتم. گفت: «فوری بیا جلو درب اصلی پادگان لویزان.» رفتم آنجا و به جناب سرهنگ ارباب و جناب سرهنگ خسرو مولوی ملحق شدم. سرهنگ ارباب گفت که تیمسار محمدولی قره‌نی[1] از طرف حضرت امام خمینی(ره) به ریاست ستاد ارتش ملی اسلامی ایران، منصوب شده است و از ما خواسته تا تعدادی از افسران لایق و شایسته و معتقد از رسته‌های مختلف را به ایشان معرفی کنیم، تا به آنها مسئولیت داده شود.

1398/6/27 11:41:56 21 0
پیشگامان صنعت رادار در ایران-6

فرستنده رادارها

معمولاً رادار در نگاه اول از سه بخش کلی تشکیل شده است:

گیرنده، فرستنده و آنتن.

پس از اینکه به ساخت گیرنده رادار اطمینان پیدا کردیم، یعنی همان روزی که در جزیره کیش گیرنده تحویل گرفته شد، کار ساخت فرستنده رادار را شروع کردیم. برای آخرین بار، از دانشگاه صنعتی اصفهان درخواست کردیم روی فرستنده هم شروع به کار نمایند. جواب دادند ما تحقیق را شروع می‌کنیم، ولی برای فرستنده در حد رادارهای دور­برد، مثل رادار کیش که دو مگاوات خروجی دارد، نمی‌توانیم قولی بدهیم؛ با توجه به وضعیت موجود، منتظر ما نمانید. قبلاً هم با سایر دانشگاه‌ها و مؤسسات علمی مختلف صحبت کرده بودم که نتیجه‌ای حاصل نشده بود.

1398/6/27 10:58:56 21 0

شهدای شاخص ارتش

فهرست آخرین مطلالب
4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015