• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

استقبال خونين (15)


قطع درگيري با ضدانقلاب

نبرد همچنان ادامه داشت و در چند نقطه در پشت تپه ـ جنوب و شرق تپه تك تيراندازان دشمن تسلط كامل داشتند و از نيروهاي كم تجربة ما تلفات مي‌گرفتند. روز رو به پايان بود و آفتاب در حال غروب. گذشت زمان به ضرر ما و فرا رسيدن تاريكي و شب به نفع دشمن رقم مي‌خورد؛ زيرا افراد خسته و گرسنه و تشنه ما اينك زمين‌گير شده بودند. دربارة ورود خصمانه به داخل شهر با استفاده از آتش شديد و بكارگيري سلاح‌هاي پشتيباني تصميمي گرفته نشده بود و از رسيدن به پادگان هم نااميد شده بودند.

جنگ تحمیلی،دفاع مقدس،ارتش،هیئت معارف جنگ،شهید صیاد شیرازی،جنگ ایران و عراق،جنگ

شخص فرمانده گردان كه از ابتدا قضيه را كوچك مي‌دانست (شايد به ظاهر) در اين باره دستوري نداده بود و ما فرماندهان گروهان هم در اتخاذ چنين تصميمي مردد بوديم و برايمان غير قابل قبول بود كه با كلية سلاح‌ها به سمت شهر تيراندازي كنيم و راه خود را به سوي پادگان باز كنيم. چون مطمئن نبوديم كه فرماندهان و قانون حامي ما باشند.[1] از همه مهم‌تر اينكه پرسنل آمادگي اجراي چنين دستوري را نداشتند و همان طور كه قبلاً گفته شد، فرمانده دستة ادوات گروهان يكم (ستوان فلاح كردي) حاضر نشد چند گلولة خمپاره به نقاطي از خارج شهر پرتاب كند! بنابراين آن روز امكان ورود به شهر و رسيدن به پادگان ضعيف و خطرناك بود. از طرفي دشمن با استفاده از بلندگو مردم شهر را تحريك كرده و به ياري خود فرا مي‌خواند. محور سقز ـ بوكان كه قسمتي از آن در ديد ما قرار داشت، داراي ترافيكي سنگين شده بود و مشخص بود نيروي كمكي از شهرهاي بوكان، مياندوآب، مهاباد و همچنين بانه در حال ورود و تقويت عناصر ضدانقلاب است. ما اين موضوع را نيز خوب مي‌دانستيم كه افراد ناآشنا به محل و كم تجربة يگان‌ها با فرا رسيدن شب در مقابل افراد بومي و عشاير و روستايي كُرد آسيب‌پذير هستند و بخصوص به علت گرسنگي، تشنگی و خستگي و قرار گرفتن در محيطي ناآشنا روحية آنان در حال تنزل و تزلزل بود. تعداد رزمندگان جدي و فداكار ما كه در اين مأموريت احساس مسئوليت مي‌كردند رو به كاهش مي‌رفت. هر بار كه فردي مورد اصابت گلولة دشمن قرار مي‌گرفت، يك يا چند نفر براي تخلية او صحنه را ترك مي‌كردند و ترغيب افراد فرسوده و كم روحيه به جلو و محل درگيري چندان نتيجه‌بخش نبود.

پيش‌تر گفته شد كه پرسنل پايور (كادر رسمي) هنوز متأثر از شوك انقلاب اسلامي بودند. هنوز احضار بعضي از افراد به دادگاه يا شايعة احضار آنان ادامه داشت و كافي بود يك نفر سرباز يا كادر نزد كسي بگويد فلان نظامي به سوي مردم تيراندازي كرده، بدرفتاري نموده و... در اين صورت افراد تندرو يا سوء‌استفاده‌گر يگان براي آن فرد ايجاد دردسر كرده و جنگ رواني به راه مي‌انداختند و ممكن بود كار فرد به محاكمه و زندان بكشد. اكثر افراد وظيفه هم تحت تأثير تبليغات و شايعات ديدگاه مشخص و ثابتي نداشتند و بعضاً از حزب و گروهي حمايت مي‌كردند و در اجراي دستورات مردد و حتي نسبت به كاركنان پايور بدبين بودند.

اين مسائل و شرايط حاكم بر صحنه قابل تعمق بود. مجدداً نزد معاون گردان آمدم تا نيروي بيشتري را براي تقويت رزمندگانِ جلو اعزام كنند. در آنجا ستوان ‌يكم سلطان‌پناه و ستوان‌ دوم يدالله رشنو حضور داشتند. سروان اسدالله دهقان هم خاكي و خسته از راه رسيده بود و معترضانه مي‌پرسيد فرمانده گردان كجاست؟ چه بايد بكنيم؟

ما چند نفر به تجزيه و تحليل چگونگي عمل پرداختيم. اتفاق نظر بر اين بود كه با توجه به غروب آفتاب و فرارسيدن شب با دشمن قطع درگيري كنيم و به حدود پنج كيلومتري شهر عقب‌نشيني كرده و در آنجا يك دفاع دورتادور تشكيل داده و شب را به صبح برسانيم. زيرا به دلايلي كه ذكر شد اكثريت افراد از نظر روحي و جسمي آمادگي ورود به شهر به صورت قهري را نداشتند و باقي ماندن در دروازة شهر موجب مي‌شد تا انبوه جمعيت ضدانقلاب با تبليغ و اجراي عمليات نفوذي افراد را وادار به تسليم نمايد. بدين ترتيب خطر خلع سلاح و اسارت تعداد زيادي از پرسنل متصور بود. بنابراين تصميم بر اين شد كه سرگرد نظامي معاون گردان و ستوان يكم سلطان‌پناه خودروهاي ستون را رو به عقب آرايش دهند و ما چند نفر هم به خط مقدم درگيري برويم و فرمانده گردان را قانع كنيم كه مصلحت بر قطع درگيري است.

 

منبع: استقبال خونین ، سرتيپ2 ستاد علي عبدي بسطامي ، 1390، نشر صرير

 


[1]ـ نظر سرلشكر فربد رئيس ستاد مشترك ارتش به نقل از روزنامة كيهان مورخة يكم مرداد 58 چنين بود: «رو در رويي ارتش با مردم دون شأن اين نيرو است؛ مگر براي جدايي يك استان!»

1399/2/29 11:3:43 125 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
قطع درگيري با ضدانقلاب نبرد همچنان ادامه داشت و در چند نقطه در پشت تپه ـ جنوب و شرق تپه تك تيراندازان دشمن تسلط كامل داشتند و از نيروهاي كم تجربة ما تلفات مي‌گرفتند. روز رو به پايان بود و آفتاب در حال غروب. گذشت زمان به ضرر ما و فرا رسيدن تاريكي و شب به نفع دشمن رقم مي‌خورد؛ زيرا افراد خسته و گرسنه و تشنه ما اينك زمين‌گير شده بودند. دربارة ورود خصمانه به داخل شهر با استفاده از آتش شديد و بكارگيري سلاح‌هاي پشتيباني تصميمي گرفته نشده بود و از رسيدن به پادگان هم نااميد شده بودند.
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015