• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

تقویم شهدای ارتش - 37


شهید روز، عبدالرضا محمدی زین آبادی
امروز 10 آذر ماه سالروز ولادت 163 فراز شهدای ارتش جمهوری اسلامی ایران می باشد، در چنین روزی 62 نفر به شهادت رسیدند.
روحشان شاد و یادشان گرامی باد !
#تقویم_شهدا_ارتش

1399/9/11 13:46:58 1 0

هوانیروز و حماسه بزرگ خیبر- بخش بیستم و سوم


اولین پرواز

راوی: سرهنگ خلبان محمد غفار

تا آن روز چنین پرواز و عملیاتی انجام نداده بودم. ترس عجیبی سراسر وجودم را گرفته بود. تنها جرئتی که در خودم برای زدن استارت و پرواز دیدم، فرماندهی هوانیروز بود که کنارم نشسته بود. از طرفی از این هم وحشت داشتم که با سرباززدن از آن مأموریت، ترس خود را آشکار کنم. بااین‌حال، یک‌لحظه چشمانم را بستم و با خواندن دعا استارت زدم و از زمین بلند شدیم.

1399/9/11 10:52:23 2 0

مرد روزهای نبرد


امیر غضنفر آذرفر-4

همان‌طور که قبلاً اشاره کردم بهداری در میانه راه قرار داشت. من شده بودم رابط بین تیپ و گروهان­های گردان. سروان رحیمی در اصل معاون وقت گردان به‌حساب می­آمد ولی سرگرد نادری­زاده ترجیح می­داد با ستوان پیریایی کار کند. درنتیجه او را در پشت خط نگاه داشته بودند تا نقش تدارکات را داشته باشد. سروان رحیمی هم واقعاً وظیفه خود را به نحو احسن انجام می­داد و از هرجایی که می­شد و زورش می­رسید، حتی از کمک­های مردمی تغذیه گردان را فراهم می‌کرد. سوخت و جیره را با نفربرها تا بهداری می‌آوردند. همه را جمع می‌کردیم و شبانه توسط دو دستگاه نفربر موجود می‌فرستادیم بالا.

1399/9/11 10:50:49 4 0

توپخانه دوربرد-30


افسر بهداری گردان145 پیاده تیپ3 زرهی، سرتیپ2 بازنشسته غلامحسین دربندی از عملیات خیبر می‌گوید:

با نزدیک شدن ساعت حمله، دلهره و اضطراب افراد بیشتر می‌شد، دشمن حدود هشت ماه بود که در منطقه الله‌اکبر مواضعش را محکم و مواضع پدافندی خود را مستحکم نموده بود. دشمن به انواع سلاح‌های ضدتانک، موشک‌های مالیوتکا، توپخانه، حتی موشک میلان مجهز شده بود. در عمق نگاه افراد گردان شادی و امید به پیروزی موج می‌زد و روحیه هم بسیار خوب بود. همه از اعماق وجودشان خوشحال بودند، من هم خوشحال بودم زیرا می‌دانستم نیروهای خودی به حمله سرنوشت‌سازی دست خواهند زد و ارتفاعاتی از میهن عزیزمان را که روزی با آن همه مقاومت و سختی از دست داده بودیم، باز پس می‌گیریم.

1399/9/11 10:49:6 4 0

هوانیروز و حماسه بزرگ خیبر- بخش بیستم و دوم


هلی­برن

راوی: سرهنگ جانباز خلبان عباس شریفی

بعد از عملیات والفجر مقدماتی و والفجرهای1 و 2 و 3 ، در سوم اسفندماه 1362 عملیاتی در جنوب کشور انجام شد که یکی از بهترین عملیات­ها در طول ایام ۸ سال دفاع مقدس بود. این عملیات که با نام خیبر و با رمز یا رسول اله­(ص) نام‌گذاری شده بود، در هورالهویزه و جزایر مجنون در خاک عراق انجام گرفت.

1399/9/10 10:42:25 20 0

مرد روزهای نبرد


امیر غضنفر آذرفر-3

ولی زاده از آن راننده­هایی بود که با او بودن به آدم آرامش می‌داد! حتی شده با چنگ و دندان آمبولانس را راه می‌انداخت و نمی‌گذاشت درراه بمانیم. سرباز سروزبان داری که با لهجه شیرین تبریزی با اکثر کارکنان و سربازان طرح دوستی داشت.

صبح اول وقت راه افتادیم. چند ساعت طول کشید تا توانستیم خود را به منطقه استقرار گردان برسانیم. هوا تاریک شده بود و از موقعیت گردان و پایگاه‌ها اطلاعی نداشتیم. تصمیم گرفتیم برگردیم و شب را در پیرانشهر سپری کنیم و صبح روز بعد دوباره خود را به منطقه برسانیم.

1399/9/10 10:38:40 22 0

توپخانه دوربرد-29


سرگرد آجوری (سرتیپ2 بازنشسته) فرمانده گردان388 توپخانه در دفتر ثبت روزانه خود از شهید رضوانی‌دوست نوشته است.

شهید احمدعلی رضوانی‌دوست بهمن ماه 1359 به عنوان بسیجی به گردان معرفی شده بود از همان روزهای اول می‌گفت: من به عنوان دیدبان در منطقه دشمن می‌خواهم عمل کنم. با خواسته‌اش موافقت کردم چون هر کسی حاضر نیست به عنوان دیدبان در خط مقدم انجام وظیفه نماید. اینگونه نفرات اشخاصی خالص و باایمان و پاک باخته‌اند و شهادت را به معنای واقعی خود درک نموده بودند. هر کسی که درخواست می‌کرد که قادر است به عنوان دیدبان یا کمک دیدبان یا بی‌سیم‌چی به جلو اعزام شود از کارش قدردانی می‌شد و می‌شود چون مشکل‌ترین وظایف جنگی را متقبل می‌شدند. روح این اشخاص همیشه زنده است، و برای همیشه تاریخ زنده‌اند...

1399/9/10 10:33:27 16 0

تقویم شهدای ارتش - 36


شهید روز، ابوالفضل فلاحت پیشه
امروز 8 آذر ماه سالروز ولادت 79 فراز شهدای ارتش جمهوری اسلامی ایران می باشد، در چنین روزی 176 نفر به شهادت رسیدند.
روحشان شاد و یادشان گرامی باد!
#تقویم_شهدا_ارتش

1399/9/9 13:22:46 24 0

هوانیروز و حماسه بزرگ خیبر- بخش بیست و یکم


شبیخون

راوی: سرهنگ خلبان بازنشسته بهرام کاظمی

خیبر عملیات سرنوشت سازی بود. شبانه با شش فروند بالگرد شینوک از اصفهان به سمت خوزستان پرواز کردیم. در فرودگاه اهواز فرود آمدیم و به هتل قیام که آن زمان به نام (آستوریا) بود، رفتیم. شب قبل از مأموریت، ما را به اتاقی بردند و فیلمی از جزیره‌ی مجنون با یک کانال و تعدادی قایق تندرو برایمان نشان دادند.

1399/9/9 10:39:46 25 0

مرد روزهای نبرد


امیر غضنفر آذرفر-2

هنوز کاملاً کولاک جای پایم را پر نکرده بود می‌توانستم جای پای خود را تشخیص بدهم. کار عاقلانه‌ای کردم و همان پنجاه متر را به‌سختی برگشتم. با آگاهی و شناختی که از اوضاع جوی منطقه داشتم امکان نداشت حدس بزنم ایران دست به عملیات بزند.

1399/9/9 10:34:35 43 0
4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015