عکس شهید صیاد شیرازی
ارم هیئت معارف جنگ
عکس امام خمینی و امام خامنه ای

در حال بارگذاری...

  • ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)

پرسش و پاسخ هفته


بعد از پذیرش قطعنامه چرا حضرت امام(ره) فرمودند من جام زهر را نوشیدم؟

پاسخ زیر بر اساس نظرات تعدادی از پیشکسوتان و اساتید معارف جنگ شهید صیاد شیرازی به این پرسش ارائه شده است، آیا شما بازدید کنندۀ عزیز به ویژه محققین و پژوهشگران و پیشکسوتان گرانقدر عرصۀ دفاع مقدس این پاسخ را تأیید می کنید؟ یا شاید نظر تکمیلی یا نظر دیگری دارید، در هر صورت خوشحال می شویم اگر نظر خود را در ذیل همین مطلب درج نمائید تا برای استفادۀ دیگران منتشر نمائیم

1396/7/29 9:23:59 15 0

خاطرات امیر سرتیپ ناصر آراسته(11)


شهيد حاج غلامحسين

 گفت: من اين چيزا سرم نمي‌شه. اولين نفري كه از كانال مياد بيرون بايد من باشم. اگر مي‌خواهيد كه من كانال حفر كنم، اگرم نمي‌گذاريد كه نه.

گفتند: آخه چرا؟ گفت: من حدس مي‌زنم اولين سري كه از كانال مياد بيرون با گلوله دشمن سرش سوراخ ميشه. من مي‌خوام كه اون سر، سر من باشه كه نفر بعدي بعد از من بتونه عكس العمل نشون بده. شايد خاك بالاي كانال رو كه من مي‌زنم تا بيام بيرون دشمن متوجه بشه و ببنده اونجا رو به رگبار. مي‌خوام كه من اولين شهيد كانالي باشم كه خودم حفر كردم.

1396/7/30 11:16:51 10 0

خلبانان(5)


گر نگهدار من آن است

ستوان يكم داوود رحماني

   اوايل جنگ بود كه به صورت داوطلب به منطقه اعزام شدم. بي‌درنگ به همراه تعدادي از پرسنل داوطلب هوانيروز به آبادان اعزام شديم و در منطقه‌اي استقرار يافتيم.

   يكي از همرزمان ما از سيم خاردار دومتري عبوركرد تا خود را به عراقي ها نزديك تركند؛ ناگهان عراقي ها متوجه او شدند و او را به گلوله بستند. او درحين عبور از سيم خاردار گيركرد و عراقي ها از هرطرف او را به گلوله بستند.

   با شليك هرگلوله‌اي احساس ميكرديم كه همرزم ما مورد هدف قرارگرفته و شهيد شده است.

1396/7/30 11:14:37 10 0

خاطرات سرتیپ دوم غلام‌حسین دربندی(29)


هم افسر بهداری، هم تیربارچی

وقتی در عملیات بیت المقدس از روی پل هایی که مهندسی ارتش بر روی رودخانۀ کارون ساخته بود، عبور کردیم، نمی دانستیم چه عملیات سنگینی در پیش داریم. با عبور از رودخانه-که مشکل ترین بخش عملیات بود- باید حدود25 کیلومتر می رفتیم تا به جادۀ آسفالت اهواز-خرمشهر برسیم.

میدان وسیعی از موانع و سیم های خاردار طولی و حلقوی پیش روی ما قرار داشت؛ همچنین میدان های مین در برابر ما بود؛ میدان هایی که در وسط آن معبری توسط گروه مهندسی-رزمی ارتش و سپاه ایجاد شده بود و دو طرف آن نواری سفید کشیده بودند.

1396/7/30 10:25:26 7 0

گردان144پیاده در نبرد آبادان


بخش بیست و ششم

شهادت گروهبان دوّم باقري و دو نفر سرباز

گاهي اوقات در خط پدافندي اتّفاقاتي روي مي‌داد و حادثه اي ايجاد مي‌گرديد كه واقعاً متأثّر مي‌شديم. مثلاً قبل از تغيير مكان به خط پدافندي جديد ـ حدود 26يا27 دي ماه ـ يك گلولة دشمن، احتمالاً خمپاره 120 م م ـ مثل صدها گلوله اي كه هر روز پرتاب مي‌شد ـ روي يكي از سنگرهاي احداث شده در پشت خاكريز فرود آمد و منفجر گرديد. سنگر متعلّق به گروهبان دوّم پيماني باقري فرمانده يكي از گروه‌هاي گروهان دوّم بود.

من كه حدود 25 متر با محل انفجار فاصله داشتم به حالت دو به طرف سنگر رفتم، ديدم در اثر انفجار قسمت جلوي سنگر تخريب گرديده و نيمي از بدن شهيد باقري كه جوان رشيدي بود، در زير تراورسها و خاك‌هاي روي سنگر باقي مانده، با تمام توان دو دست او را گرفتم كه از زير خاك بيرون بياورم امّا نتوانستم. او بي جان و بي هوش بود.

1396/7/30 10:23:9 5 0

عملیات محرم


سرتيپ اسدالله حيدري (معاون عملياتي و رئيس ستاد وقت تيپ 84 خرم آباد با درجه سرهنگي) در ارتباط با نكات بارز در عمليات محرم مي‌گويد: در تيپ 84 پياده ما به نحو بسيار مطلوبي از پست شنود استفاده مي‌كرديم و اين موضوع باعث مي‌شد كه قبل از هر اقدامي از طرف نيروهاي دشمن در جريان فعاليت آنها قرار  بگيريم و لذا به موقع عكس العمل مناسب انجام مي‌داديم.

1396/7/30 10:20:53 15 0

شهید صیاد در شبکه خبر


1396/7/29 11:40:28 13 0

سرباز و خاطرات دفاع مقدس(106)


سرگردان در ميدان مين

ده روزي از تير ماه سال 62 مي‌گذشت و گرماي هوا در خط مقدم حسابي كلافه‌مان كرده بود. به هر گوشه و كناري هم كه نگاه مي‌كردي، تعدادي از سربازان را مي‌ديدي كه بي رمق زير سايه‌اي نشسته بودند و به دليل آرامش موقتي منطقه، تا ابلاغ دستور جديد هيچ كدام كار خاصي براي انجام دادن نداشتند. اين وضعيت چهل روزي در منطقه حاكم بود تا اينكه بالاخره در اين اوضاع و احوال زمزمه‌هاي مأموريت گشتي رزمي در مواضع دشمن به گوش‌مان رسيد.

1396/7/29 11:29:25 19 0

اهداف تهاجم پیش دستانۀ نیروی هوایی عراق در آغاز جنگ تحمیلی(2)


این ژنرال نیروی هوایی ارتش بعثی عراق در رابطه با "عملیات تلافی جویانه انتقام"، روند آ ماده سازی باندها و انواع هواپیماها برای پرواز با اظهار تعجب چنین می گوید: "اقدامات مهندسی ایرانیان و فرایند آماده نمودن هواپیماهای شکاری برای انجام عملیات علیه ما بسیار عالی بود. آنها کارشان را تا شروع یورش مجدد و حمله هوایی دوم ما در همان روز و روز بعدتکمیل کرده و تعداد زیادی هواپیمای آماده برای انجام مأموریت داشتند. عصر همان روزی که ما به ایران حمله کردیم، آنها نیز به پایگاه های هوایی الشعبیه و الکوت حمله کردند"!

1396/7/29 11:23:4 14 0

گردان144پیاده در نبردآبادان


شب هنگام جنازه تخليه شد، پس از بررسي مشخّص گرديد پيكر مطهّر شهيد سرهنگ توپخانه لطفي رييس ركن دوّم قرارگاه اروند مي‌باشد. اين شهيد در اجراي يك مأموريت شناسايي ـ واگذاري از طرف فرماندهي اروند ـ به اتّفاق سرگرد ميرمحمدي از گردان201 امداد ژاندارمري، در منطقة شناسايي گرفتار نيروهاي عراقي مي‌شوند. متجاوزين عراقي سرگرد ميرمحمدي را به اسارت گرفته (سرگرد مير محمدي حدود 11 سال در اسارت بعثيها بود) و روان شاد سرهنگ لطفي را به شهادت رسانده بودند.

1396/7/29 11:20:28 13 0

خلبانان(4)


اسيرگيري

بالگرد ما در نزديكي عراقيها فرود آمد و من از آن بالگرد پياده شدم و با يك قبضه يوزي‌كه همراه داشتم، به داخل جمع آنها رفته، شماري از آنان را كه از رده‌هاي بالاي نظامي بودند و از ترس قدرت هيچ واكنشي را نداشتند، جدا كردم و به محوطه آوردم. سپس بالگرد 214 دركنار آنها به زمين نشست و درحالي كه يكي از بالگردها هنوز بالاي سر ما بود و مراقب اوضاع بود، ما هشت  نفر از عراقيها را سوار بالگرد كرده و باخود به قرارگاه آورديم. آنها اطلاعات ارزشمندي در اختيار نيروهاي ما  قرار دادند.

1396/7/29 11:17:12 16 0

خاطرات سرتیپ دوم غلام‌حسین دربندی(28)


کار تو سربازی و جانبازی است

در جریان عملیات طریق القدس، از گروهان دوم با بی سیم اطلاع دادند که یکی از اعضای گروه تخلیه، زخمی و دیگری شهید شده است. با فرمانده گروهان سروان نوری زاده تماس گرفتم.

1396/7/29 11:9:54 15 0

خاطرات امیر سرتیپ ناصر آراسته


گفت: نه، چيزي نبوده به هر حال من اومدم و هستم ديگه، تا هر وقت هم شهيد بشم و هر وقت كه شما بگيد هستم.

خيلي بهش فشار آوردن كه بايد بگي چي شده. 2ـ 3 تا قطره اشك رو صورتش نشست. گفت: رفتم جنازه پسر شهيدم رو تحويل گرفتم؛ تا معراج شهدا همراهي‌اش كردم و بعد فرستادمش تهران و برگشتم. هرچي تلاش كردند كه با جنازه پسرم تا تهران برم دلم راضي نشد كه شماها تشنه بمونيد. اين 3‌ـ‌4 روز صرف تحويل گرفتن جنازه فرزندم شد و يك شبانه روز هم باهاش در معراج شهدا بودم. پسرم بسيجي بود و توي يگان سپاه خدمت مي‌كرد. من هم داوطلب خدمت تو ارتشم. حالا اومدم.

1396/7/29 11:2:17 13 0

حدیث عاشقان(38)


بلافاصله ايشان به جمع سربازان و درجه داران آمد و پس از يك سخنراني مبسوط، به طرف يك سرباز رفت و بر پوتين او بوسه زد. با اين كار ايشان، سربازان روحيه گرفتند؛  به طوري كه اگر آزادشان مي گذاشتيم، به قلب نيروهاي دشمن هم حمله مي كردند.

1396/7/29 10:52:55 12 0

عملیات محرم


همچنين ستاد مشترك ارتش طي شماره 182055 به استناد گزارش ژاندارمري اعلام مي‌نمايد از گردان 907 ژاندارمري تحت كنترل عملياتي تيپ 25 كربلا تعداد 80  نفر به سرپرستي ستوان فرشاد به طور داوطلب به عنوان خط‌شكن در اين عمليات شركت داشتند كه به موفقيتهاي بسيار درخشاني نيز نائل گرديدند، ليكن تعدادي از پرسنل مذكور در رزم نزديك به شهادت رسيدند و از جمله ستوان فرشاد نيز به درجه رفيع شهادت نائل مي‌گردد (روان شهدا شاد باد).

1396/7/29 10:44:49 14 0

خاطرات امیر سرتیپ ناصر آراسته(9)


بعد از مدتي متوجه شدم كه يه چيز گرم و نرم پاشيد توي صورتم. خب هوا هم تاريك بود. دست كشيدم صورتم رو پاك كردم. وقتي گرد و خاك رفت سراغ خالدي رو گرفتم. مي‌دونيد چي بود تو صورت سالاركيا؟ تكه‌هاي گوشت صورت و مغز ستوان خالدي تو صورت فرمانده تيپ پاشيده بود. از خالدي همين مونده بود و ديگه جنازه‌اي نداشت. خالدي و سنگر و تيربار همه تكه تكه به هوا رفته بودند.

1396/7/26 10:44:21 32 0

شهدای شاخص ارتش

فهرست آخرین مطلالب
4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015