• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید
نامه جوابیه رئیس جمهوری اسلامی ایران به آخرین نامه رئیس جمهور عراق

 پس از دریافت ششمین نامه ی صدام حسین که در آن مبنا قرار گرفتن عهدنامه ۱۹۷۵ در مذاکرات تصریح شده بود، پاسخ آن در تاریخ ۲۷ مرداد ۱۳۶۹ تهیه از طریق سفیر جمهوری اسلامی ایران در ژنو، به آقای برزان التکریتی، سفیر عراق در ژنو تحویل شد. در این نامه، جناب آقای هاشمی رفسنجانی از اعلام پذیرش مجدد عهدنامه ۱۹۷۵ توسط صدام حسین استقبال کرد. ایشان این اقدام رئیس جمهور عراق را هموارکننده ی راه اجرای قطعنامه ۵۹۸ و حل اختلافات در چارچوب قطعنامه و تبدیل آتش بس موجود به صلح دائم و پایدار خواند.

1391/12/7 16050 0
به مناسبت سالگرد باز گشت آزادگان سرافراز(آخرین نامه صدام)

آخرین نامه ی رئیس جمهوری عراق به رئیس جمهوری اسلامی ایران 

بحران ناشی از اشغال کویت، جنگ روانی و فشارهای تبلیغاتی منطقه ای و بین المللی علیه عراق از یک سو، حساسیّت و اهمیّت موضوع و هر گونه اقدام احتمالی جمهوری اسلامی ایران در قبال این مسئله و تهدید و تأکید جمهوری اسلامی ایران در خصوص ضرورت مبنا قرار گرفتن قطعنامه ۱۹۷۵ در مذاکرات با عراق از سوی دیگر، به طور اخص نیاز مبرم عراق به عادی سازی روابط و جلب اعتماد جمهوری اسلامی ایران در آن زمان، موجب شد که صدام حسین از موضع خود عدول کرده، در یک چرخش کاملاً آشکار، پس از گذشت نزدیک به ده سال، مجدداً عهدنامه ۱۹۷۵ را هر چند به صورت مشروط، رسماً نپذیرد. به این موضوع، در نامه مورخ ۱۴ اوت ۱۹۹۰ رئیس جمهور عراق به ریاست جمهوری اسلامی ایران به صراحت اعتراف شده است.

1391/12/7 15947 0
نامه ی پنجم رئیس جمهور عراق به رئیس جمهوری اسلامی ایران

 با توجه به تحوّلات منطقه ای پس از اشغال کویت و حساسیّت فوق العاده ی موضوع و به منظور پیشگیری از هر گونه اقدام احتمالی جمهوری اسلامی ایران، به علاوه، به دلیل وجود نگرانی از عدم ارسال پاسخ به دو نامه از صدام حسین از طرف رئیس جمهوری ایران، رئیس جمور عراق در تاریخ سوم اوت ۱۹۹۰ (۱۲مرداد۱۳۶۹)، نامه ی خود را از طریق ژنو به عنوان آقای هاشمی رفسنجانی ارسال کرد. در این نامه صدام حسین با اشاره به  بحران کویت، ضمن انتقاد از موضع جمهوری اسلامی ایران، نسبت به هر گونه اقدام دخالت یا اقدام ایران در این مسئله هشدار می دهد در بخشی از نامه ی رئیس جمهور عراق آمده است :

1391/12/7 16054 0
نامه ی چهارم رئیس جمهور عراق به رئیس جمهور اسلامی ایران

 به دنبال عدم ارسال پاسخ به نامه ی مورخه ۱۹ ژوییه ۱۹۹۰رئیس جمهوری عراق از طرف رئیس جمهوری اسلامی ایران، صدام حسین در تاریخ ۳۰ژوییه ۱۹۹۰(۸مرداد ۱۳۶۹) نامه ی چهارم خود را خطاب به رئیس جمهور ایران جناب آقای هاشمی رفسنجانی از طریق آقای برزان التکریتی تسلیم سفیر و نماینده ی دائم کشور جمهوری اسلامی ایران در ژنو کرد.

در بخش اول نامه ۱۷ صفحه ای رئیس جمهور عراق عبارات تند و تهدید آمیزی  به کار رفته است در آن نسبت به شروع مجدد جنگ بین دو کشور هشدار داده شده است بخش هایی از این نامه به شرح زیر است :

1391/12/7 16420 0
نامه ی سوم رئیس جمهور عراق به رئیس جمهور اسلامی ایران

 صدام حسین در تاریخ ۱۶ژوییه ۱۹۹۰(۲۵تیر ۱۳۶۹) نامه ی کوتاهی را از طریق سفیر عراق در ژنو تحویل نماینده ی دائم جمهوری اسلامی ایران داد در این نامه رئیس جمهور عراق پیشنهاد کرده بود که برای تسریع در راه صلح و قطع رویارویی و بحث در باره ی استواری صلح بین دو کشور  و استفاده از نظریات  طرف ایرانی نسبت به هر آنچه اجرای صلح را در عراق و ایران تسهیل کند نماینده ای را به تهران اعزام کند لیکن با توجه به پیش شرط های تعین شده در نامه ی اول و عدم حصول آنها به این نامه رئیس جمهور عراق پاسخی داده نشد.

1391/12/7 15974 0
دومین نامه جوابیه رئیس جمهوری اسلامی ایران به رئیس جمهور عراق

 در دومین نامه ی جوابیه که به تاریخ ۲۸خرداد ۱۳۶۹تهیه شده است، پس از پاسخ به گلایه ای مطرح در نامه ی دوم رئیس جمهور عراق در مورد مقامات مذاکره کننده ی نهایی آمده است :

((حضرت آیت الله خامنه ای مقام ولایت امر انقلاب اسلامی در مذاکره شرکت نخواهد کرد. البته رئیس جمهور و سایر مسئولین بر خلاف نظر ایشان اقدام نخواهند کرد، در مسائل مهم با کسب نظر رهبری اقدام می نمایند در این موضوع هم حتی اگر رئیس جمهور در جلسه شرکت نماید، قطعا با اختیارات کامل خواهد بود.))

1391/12/7 16066 0
نامه ی دوم رئیس جمهور عراق به رئیس جمهور ایران

 نامه ی دوم صدام حسین خطاب به مقام معظّم رهبری و ریاست محترم جمهوری به تاریخ ۱۹مه ۱۹۹۰ (۲۹اردیبهشت ۱۳۶۹) توسط برزان التکریتی تحویل سفیر جمهوری اسلامی در ژنو شد .رئیس جمهور عراق در ابتدای نامه از آنچه وی بکارگیری لحن خشن و عبارت های دو پهلو در نامه ی جناب آقای هاشمی رفسنجانی  خوانده است، و همچنین از بکار گیری عباراتی چون ((جنگ تحمیلی))، ((کند ذهنی)) و جمله ((و السّلام علی من اتّبع الهدی)) به جای ((والسّلام علیکم)) در پایان نامه ریاست جمهوری اسلامی ایران، انتقاد و پیشنهاد کرده است که دو طرف شیوه جدیدی در نامه نگاری به جز شیوه ی نامه نگاری، در زمان جنگ یا پیش از آن را بیازمایند. در عین حال در نامه رئیس جمهور عراق نیز برخی عبارات تند بکار رفته است. با توجه به تأکید جناب آقای هاشمی رفسنجانی بر اعتبار قطع نامه ۵۹۸ صدام حسین نیز در بخشی از نامه ی دوم نظر خود را درمورد قطعنامه به شرح زیر بیان کرد:

1391/12/7 15996 0
پاسخ رئیس جمهور اسلامی ایران به نامه ی اول رئیس جمهور عراق

 پاسخ اولین نامه ی رئیس جمهور عراق، در تاریخ ۱۲ اردیبهشت ۱۳۶۹ از سوی جناب آقای هاشمی رفسنجانی، ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران تهیه و توسط آقای  ناصری،  سفیر جمهوری اسلامی ایران در ژنو به آقای برزان ابراهیم التکریتی برادر ناتنی صدام  و سفیر عراق در ژنو تحویل داده شد. در این نامه با انتقاد از اقدام صدام حسین در به راه انداختن جنگ تحمیلی آمده است :

1391/12/7 16074 0
اولین نامه ی صدام حسین

اولین نامه ی رئیس جمهور عراق خطاب به حضرت آیت الله خامنه ای، مقام معظّم رهبری و جناب آقای هاشمی رفسنجانی ریاست محترم جمهور وقت، در تاریخ ۲۱ آوریل ۱۹۹۰(۱ اردیبهشت ۱۳۶۹) و به تاریخ ۵ اردیبهشت ۱۳۶۹از طریق نماینده ی سازمان آزادی بخش فلسطین به مقامات جمهوری اسلامی ایران تحویل داده شد. در این نامه صدام حسین با اشاره به آخرین ابتکار خود که در تاریخ ۱۵ژانویه ۱۹۹۰ (۱۵ اردیبهشت ۱۳۶۸) مطرح کرده بود، پیشنهاد ذیل را عنوان کرده است:

1391/12/7 18052 0
تبادل نامه بین رؤسای جمهور دو کشور و مذاکرات کارشناسی ژنو

عدم تمایل عراق به مذاکرات سه جانبه (تحت نظارت دبیر کل سازمان ملل متّحد) اجرای قطع نامه ۵۹۸، از بدو امر اعلام آغاز مذاکرات سه جانبه، قبل از برقراری آتش بس، کاملاً مشهود بود. در طول مذاکرات همواره هیئت عراقی با طرح مسائل فاقد ارتباط با قطعنامه و ایجاد مانع در راه پیاده شدن آن، هدف به بن بست کشاندن تلاش های دبیر کل را دنبال می کرد. هدف عراق، از تبدیل مذاکرات بین المللی به مذاکرات دو جانبه، به دور از نظارت و هدایت سازمان ملل متّحد و گرفتن امتیاز به خصوص در اروند رود، با استفاده از اهرم اشغال سرزمین ما بود.

1391/12/7 16669 0
4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015